Martin Bursík je v nemocnici, má klíšťovou encefalitidu

ČTK ČTK
7. 6. 2011 23:05
Exministr leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení v jedné z pražských nemocnic

Praha - Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík se nakazil klíšťovou encefalitidou a leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení v jedné z pražských nemocnic.

"Je vážně nemocný. Má klíšťovou encefalitidu. Několik týdnů nesmí telefonovat ani pracovat," řekla serveru idnes.cz jeho partnerka Kateřina Jacques.

Dodala, že klíštěte si ani jeden z nich nevšiml. "O klíštěti jsme nevěděli, ani jsme je nezaznamenali, encefalitida se projevila nejprve jako opakovaná viróza," uvedla Jacques. Bursíka postihly vysoké horečky, zvracení a velké bolesti hlavy, poté i typické ztuhnutí šíje.

"Vše nejprve nasvědčovalo viróze. Ani dva krevní testy v nemocnici encefalitidu neodhalily, teprve až podrobnější zkoumání, které ukázalo otok na mozku," dodala Jacques. Bursík byl podle ní hospitalizován minulou neděli.

Lékaři podle Jacques potvrdili, že nárůst infikovaných klíšťat je za posledních 50 let enormní. "Dávají to do souvislosti i se změnou klimatu, což je zrovna v souvislosti s Martinem zajímavý paradox," dodala Jacques.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na světě se vloni prodalo víc zbraní, výrobci za ně utržili v přepočtu necelých 10 bilionů korun

Stovka nejvýznamnějších zbrojních koncernů loni navýšila objem prodeje zbraní o 4,6 procenta na 420 miliard dolarů (zhruba 9,7 bilionu korun). Uvedl to v pondělí ve své zprávě Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Podle švédského ústavu zvýšily objemy prodeje především největší koncerny. Protože ale chybí dostatečné údaje z Číny, zpráva je nezohledňuje.

Mezi zeměmi jsou jedničkou mezi prodejci zbraní Spojené státy, které loni prodaly o 7,2 procenta zbraní více než v předchozím roce a na celosvětovém prodeji zbraní se podílely 59 procenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy