Mars se opět přiblíží Zemi, podmínky pro jeho pozorování budou nejlepší ve čtvrtek

ČTK ČTK
30. 11. 2022 16:02
Jasně oranžový Mars bude nejjasnějším tělesem na prosincové noční obloze. V noci na čtvrtek se v letošním roce nejvíce přiblíží Zemi, a na několik týdnů tak vzniknou nejvhodnější podmínky pro jeho pozorování. Týden poté pak bude Mars v opozici se Sluncem, z pohledu pozorovatele na Zemi bude tedy přímo naproti Slunci. Opozice těchto těles nastává zhruba jednou za dva roky.
Snímek planety Mars.
Snímek planety Mars. | Foto: ČTK

Již tento čtvrtek bude Mars a Zemi dělit vzdálenost 81,5 milionu kilometrů, tedy nejméně v letošním roce. V posledních letech byl Mars nejblíže Zemi v roce 2003, kdy vzdálenost obou vesmírných těles byla 56 milionů kilometrů. Při pozorování planety dalekohledem bude možné spatřit detailnější pohled na polární čepičky či tmavé útvary na oranžovém kotoučku planety.

V roce 2035 se planety přiblíží v takzvané velké opozici, kdy se vzdálenost mezi Zemí a Marsem zmenší na 57,1 milionu kilometrů. Nadcházející velké opozice se odehrají v letech 2050, 2067, 2082 a 2097.

Letošní opozice nastane 8. prosince v 6:36 středoevropského času. Shodou okolností bude ve stejný den Mars zakryt Měsícem v úplňku. Naoranžovělý Mars bude možné spatřit nalevo od Měsíce již ve večerních hodinách 7. prosince. Kolem 6:00 pak Měsíc Mars zakryje úplně, přičemž vzestup Marsu za Měsíc bude trvat přibližně půl minuty.

Ze všech planet Sluneční soustavy je právě Mars nejvíce podobný Zemi. Například sluneční den je na Marsu o pouhých 37 minut delší než na Zemi. Planeta se naopak liší globálním výskytem červené půdy.

Díky svému zbarvení byl Mars ve starověku ztotožňován s motivy krve i ohně, a byla mu tak připisována symbolika války. Vedle Marsu bude na prosincové obloze možné pozorovat také Jupiter, největší planetu Sluneční soustavy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy