Marksová chce po Pilném 4 miliardy navíc, ustoupila o dvě a půl. Ministr chce hledat kompromis

Markéta Šrajbrová ČTK Markéta Šrajbrová, ČTK
28. 7. 2017 10:23
Ministryně práce Michaela Marksová požaduje pro příští rok proti navrhovanému rozpočtu o čtyři miliardy korun na výdaje víc, a to třeba na platy v sociálních službách, dotace či na ochranu ohrožených dětí. Původně chtěla 6,5 miliardy navíc. Pilný chce dál jednat o kompromisu.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. | Foto: Honza Mudra

Praha - Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) po jednání s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) snížila své nároky na rozpočet o 2,5 miliardy korun.

"Původně jsme požadovali 6,5 miliardy, v tomto jsme ustoupili na čtyři," uvedla Marksová s tím, že peníze chce na navýšení výdělků v sociálních službách a například také na dotace na opravy domovů pro seniory či na ochranu ohrožených dětí.

Pilný po schůzce s Marksovou řekl, že se obě strany přiblížily ke kompromisu, konečná suma to ale není a bude se o ní dál diskutovat. Další jednání budou pokračovat po vládních prázdninách. Mezitím budou podle Marksové vyjednávat náměstci obou úřadů.

Podle navrhovaného rozpočtu by výdaje ministerstva práce měly v příštím roce činit 593,09 miliardy korun. Letos se počítá s částkou 560,47 miliardy. Resort by měl v roce 2018 hospodařit s příjmy 472,13 miliardy, letos s 442,71 miliardy.

Oproti loňsku má ministerstvo o 34 miliard navíc. "Více než polovina jde na navýšení důchodů," dodala Marksová. Od ledna by se starobní důchod měl podle plánů v průměru zvednout o 501 korun, tedy o 4,2 procenta. Vyplácet se v příštím roce začne také otcovská a vyšší nemocenská při delším stonání. Mohlo by se zavést až tříměsíční ošetřovatelské volno, o kterém bude hlasovat Senát nejspíše v polovině srpna. Vyšší budou dětské přídavky, dosáhne na ně více rodin. Zvedne se rodičovská pro vícerčata.

Pilný zopakoval, že schválený padesátimiliardový schodek rozpočtu je závazný. "Přestože jsme směřovali k nějakému kompromisu, tak konečná cifra nepadla. V tomto okamžiku, kdy přijdou požadavky dalších ministerstev, nejsme schopni tento požadavek ministerstva práce uspokojit. Na obou stranách budeme hledat možnosti přiblížení," dodal ministr financí. Podle něj je nutné dát přednost věcem, "které se musí udělat". Zmínil dopravní stavby.

Podle navrhovaného rozpočtu by výdaje na důchody měly příští rok činit 438,1 miliardy. Letos to má být 416,45 miliardy. Z nemocenského by se mělo vydat 32,71 miliardy místo letošních 27,54 miliardy. Do dávek v hmotné nouzi by mělo putovat 10,05 miliardy, letos to má být 9,66 miliardy.

Příspěvek na péči si letos vyžádá asi 23,8 miliardy, v příštím roce by to mělo být 25,5 miliardy. Dávky státní sociální podpory jako rodičovská, porodné, přídavky na děti a příspěvky na pěstounskou péči by v příštím roce měly vyjít na 45,25 miliardy, letos na 40,8 miliardy.

Marksová není jediná, kdo nebyl s původním návrhem rozpočtu na příští rok spokojený. Ve čtvrtek Pilný jednal se svým stranickým kolegou, ministrem obrany Martinem Stropnickým. Dohodli se na tom, že výdaje na obranu do roku 2020 stoupnou na 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Původní návrh ministerstva financí počítal s pomalejším růstem - v roce 2019 na 1,18 procenta a o rok později na 1,16 procenta HDP.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy