Hledejte mývaly i bolševník. Vědci do mapování invazních druhů zapojují dobrovolníky

Mýval severní.
Severoamerická želva nádherná byla zřejmě záměrně vypouštěna do české přírody. Vědcům se zatím nepodařilo potvrdit její přirozené rozmnožování, přesto její počty v divočině rostou. V současnosti rozšíření odhadují na stovky až tisíce želv.
Komule Davidova z Asie byla také okrasná rostlina, volně roste v přírodě od roku 2000.
Rak mramorovaný byl do Česka zavlečen z východu Spojených států. Původně také býval pouze v akvarijních chovech, dnes je však k nalezení i v Praze a rybnících v Bílině na Teplicku.
Slunéčko východní je z východní Asie. Do přírody se nejčastěji dostává útěkem ze západoevropských chovů a vyskytuje se na většině území Česka.
Foto: Alexa
Petr Spáčil Petr Spáčil
20. 5. 2022 15:29
O tomto víkendu budou vědci společně s dobrovolníky zaznamenávat rozšíření invazních druhů v Česku. Nepůvodní druhy rostlin a zvířat působí škody v hospodářství, ohrožují přirozený ekosystém i zdraví lidí. A čím dříve se o nich odborníci dozvědí, tím dříve mohou zasáhnout. Mezi invazní zvířata rozšířená v Česku patří například mýval nebo želva nádherná, z rostlin bolševník nebo vlčí bob.

"Čím dříve je nějaký nový invazní druh odhalen, tím snáze se dá situace řešit," vysvětluje spoluorganizátor akce BioBlitz Pavel Pipek z Botanického ústavu Akademie věd, proč se rozhodli do pátrání po 24 invazních druzích zapojit i veřejnost.

Musí si do mobilu nainstalovat aplikaci iNaturalist, která mimo jiné pomáhá i s určením druhů, u kterých si lidé nejsou jistí. Pozorování jsou naplánována na 20. až 22. května. Výsledek se pak zapíše do společné evropské mapy. Informace o šíření poslouží vědcům a ochráncům přírody. Podle organizátorů lze "při troše štěstí" objevit i dosud nezaznamenaný invazní druh. 

Mezi běžné zavlečené druhy patří bolševník velkolepý, který pochází ze střední Asie a dosahuje i několikametrové výšky. Ničí ekosystém a lidem po dotyku způsobuje těžké poleptání kůže a vznik bolestivých puchýřů. Mezi zvířaty jsou invazními druhy například mýval severní nebo želva nádherná, kterou do přírody vypustili chovatelé.

V Evropě je 14 tisíc nepůvodních druhů

Do Evropy bylo podle vědců zavlečeno více než 14 tisíc nepůvodních druhů zvířat a rostlin. Některé rostliny záměrně, například vysazováním v parcích a zahradách, jiné náhodou. Zvířata pak mohou utíkat z hospodářských nebo domácích chovů. 

Invazní druhy způsobují celosvětově škody ve výši 1,7 bilionu korun ročně. "Vedle klimatické změny a změn v krajině jsou invazní druhy dalším zásadním problémem pro životní prostředí," popisuje entomolog Výzkumného ústavu rostlinné výroby Jiří Skuhrovec.

Pro mapování rozšíření invazních druhů je důležitý jejich seznam, který před sedmi lety vydala Evropská unie. Na něm je 66 nežádoucích druhů, ze kterých se 19 vyskytuje i v Česku. Mezi nimi je husice nilská, nutrie nebo rak mramorovaný. Mezi rostlinnými invazními druhy je bolševník, netýkavka nebo vodní mor.

Od letošního roku platí pro invazní druhy na evropském seznamu nová pravidla. Zákon omezuje nakládání s těmito druhy a zároveň stanovuje i požadavky na jejich regulaci. Nežádoucí zvířata a rostliny je tak zakázáno chovat nebo pěstovat, prodávat nebo dovážet ze zemí mimo unii. Také je zakázáno tyto druhy vypouštět do přírody.

Chovatelé, kteří zvířata chovali před uvedením novely zákona, si je mohou ponechat, pokud zajistí, aby se zvířata nemnožila nebo neutekla. Je také povinné je registrovat přes formulář Agentury ochrany přírody a krajiny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Zastupitelé Prahy 10 odvolali starostku Chmelovou a radního Kašpara

Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.

V desáté městské části dosud Vlasta vládla s Piráty a ODS, v opozici je TOP 09 spolu s hnutím ANO. Odvolání obou politiků podle mluvčího Prahy 10 Jana Hamrníka podpořili zastupitelé všech klubů kromě Vlasty, která sdružuje nezávislé zastupitele a členy STAN, KDU-ČSL a Desítky pro domácí. Kašpar je členem STAN, Chmelovou hnutí podpořilo do podzimních senátních voleb.

"Ani jeden z nich nedokázal jasně rozptýlit pochybnosti o tom, jestli jsou se současnou kauzou nějak spjatí," uvedl předseda TOP 09 v Praze 10 Radek Lojda. Chmelová jakékoliv problematické vazby odmítla. Dodala, že na funkci rezignuje i poslední radní Vlasty Lucie Sedmihradská a koalice přechází do opozice.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pražská burza výrazně oslabila, PX táhl dolů ČEZ, který dnes odepsal 11 procent

Pražská burza v úvodu týdne výrazně oslabila, index PX klesl o 2,18 procenta na 1260,11 bodu. Níže index naposledy uzavíral v první polovině března. Dolů ho v pondělí táhly především akcie energetické společnosti ČEZ, které ztratily téměř 11 procent, podle analytiků zřejmě kvůli zprávám, že jedna z vládních stran navrhuje vyšší zdanění energetických firem. Naopak se dařilo Komerční bance, získala přes procento. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Cenné papíry ČEZ přišly před úterní valnou hromadou o 10,91 procenta a propadly se na 1045 korun. "Jedná se o největší jednodenní ztrátu za více než dva roky. V březnu 2020 kvůli pandemii koronaviru oslabil ještě o více než 11 procent. V pondělí akcie energetické společnosti ztrácely kvůli zprávám, že vládní pirátská strana navrhuje vyšší daně pro energetické firmy," uvedl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nakažlivější subvarianty omikronu tvoří tři čtvrtiny pozitivních testů na covid

Nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron tvořily minulý týden ve vzorcích z pozitivních testů 75 procent. Před týdnem jich byla ve vzorcích zhruba polovina. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval Státní zdravotní ústav. Případů koronaviru v Česku začalo přibývat. Za uplynulý týden jich bylo 3740, proti minulému týdnu o polovinu víc. Přibylo i hospitalizovaných.

Za nárůstem je podle diskriminačních PCR testů mutace L452R, která se vyskytuje u subvarianty BA.4 i BA.5. Pro přesné určení je třeba celogenomová sekvenace, která je ale časově náročná. "Data ze sekvenačních center v Česku ukazují, že nárůst lze pravděpodobně přičíst variantě BA.5, ale protože je zpoždění sekvenací zhruba 14 dní, k potvrzení dojde teprve v následujících týdnech," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková onemocnění Státního zdravotního ústavu Helena Jiřincová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy