Mapa domobran: Buněk je skoro stovka, cvičí i hledají migranty. Na schůzi stačí vzít drobné na pivo

Jakub Zelenka Jiří Kropáček Jakub Zelenka, Jiří Kropáček
Aktualizováno 24. 7. 2017 9:03
V Česku pod extremistickou Národní domobranou operuje až 92 skupin. Vyplývá to z mapy, kterou má spolek vyvěšenou na svých stránkách. Jak ale ověřil online deník Aktuálně.cz, některé spolky už prakticky neexistují. Také je čím dál častěji slyšet kritika vedení, které neodpovídá na otázky, ale čas na natáčení propagačních klipů má.

Praha - Až 92 skupin extremistické Národní domobrany může působit na území Česka. Vyplývá to z mapy, kterou má spolek vyvěšenou na svých stránkách. Členové se často orientují na Rusko a chtějí chránit hranice před uprchlíky. Podle ministerstva vnitra jsou nebezpeční a resort je eviduje ve svých zprávách o extremismu.

Online deník Aktuálně.cz oslovil každou ze skupin rozmístěných po celém Česku. Bez představení či bližších informací se redaktor hlásil jako nový rekrut "jednotky". Ukázalo se, že až na pár drobných výjimek jsou e-maily funkční a správci adres do několika dnů odpovídají. Reakcí na žádost o vstup přišlo třicet, každá z jiné skupiny.

"Pokud máte zájem, zaregistrujte se na stránkách a přijde vám e-mail s instrukcemi," zněla nejčastější odpověď na e-mail. Extremistické spolky se pokusily před veřejností uzavřít a každého nového rekruta prověřují. Došlo k tomu poté, co loni reportéři z Aktuálně.cz infiltrovali diskuzní skupiny na sociální síti Facebook, aby zjistili, jak jsou členové "domobran" aktivní.

I když Národní domobrana tvrdí, že dodržuje zákon, některé skupiny se bojí policistů. "Ptáš se jako fízl," konfrontoval redaktora člen z Českých Budějovic.

I přes zavedená bezpečnostní opatření je však v Národní domobraně infiltrovaných několik aktivistů a některé skupiny jsou velmi sdílné. "Nejsme parta pivních, počítačových nebo paintballových bojovníků. Máme chuť a zájem se cvičit v různých dovednostech a věříme tomu, co děláme," odpověděl velitel ze skupiny Chodské pohraničí.

Výstroj si každý ale musí platit sám. "Žádný sklad (s vybavením, pozn. red.) nemáme," varoval.

Velitel jednotky téměř vždy upozorní, že nový rekrut nic nedostane a důležité věci si musí koupit sám. Zaznívá ale i kritika vedení. "Problém ale nastal s vedením domobrany. Nekomunikují a na e-maily nereagují, jen si natáčí propagační videa," stěžuje si šéf rozpadlé skupiny poblíž Kadaně.

Deník Aktuálně.cz se pokusil spojit i s vedením Národní domobrany, nikdo však na otázky nereagoval. Telefon také nikdo nezvedl. Mezitím však vyšel propagační klip.

Všechny skupiny ale "bojově" aktivní nejsou. Fotografiemi z cvičení, kde je jedna skupina oblečená za islamisty, na které druhá střílí, se každá jednotka chlubit nemůže.

Zlínská skupina zase prozradila, že sice pořádá pravidelné akce, ale necvičí. "Hlavní náš úkol je vyhledávání informací o ubytování migrantů ve Zlínském kraji, jednáme ale v mezích zákona," dodal velitel skupiny.

Jednotka v pošumavské Volyni se zase schází v hospodě U Lištičky. "Potřebuješ jen peníze. Stačí na pivo," odepsali v e-mailu na dotaz, co je nutné na akci vzít. Národní domobrana je podle stanov organizovaná v místě bydliště. "Aby se v případě nutnosti svolali a měli možnost zakročit na obranu spoluobčanů," vysvětlila skupina z Přerovska. Hanácká zase zanikla, protože se velitel odstěhoval a nikdo to po něm už nechtěl vzít.

Podle experta na extremismus Miroslava Mareše Národní domobrana přežila jako jedna z mála skupin, které v roce 2015 při migrační krizi vznikly. "Z těch spolků se nejvíc ukazují na veřejnosti a dělají krajská setkání," hodnotí Mareš. Podle něj však je v "domobraně" skutečně aktivních jen pár desítek lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy