Mapa: V osobním bankrotu se v Česku loni nacházelo přes sto tisíc lidí

ČTK Martin Biben ČTK, Martin Biben
28. 5. 2019 15:51
V osobním bankrotu se v Česku na konci loňského roku nacházelo 114 000 lidí. Srovnání s počtem lidí v exekuci ukázalo, že 14 procent zadlužených prochází oddlužením. Shrnuje to nová mapa osobních bankrotů, kterou v úterý na tiskové konferenci představil její autor a šéf Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl. Průměrnému dlužníkovi v oddlužení bylo 45 let a měl deset věřitelů.
Mapa bankrotů pro rok 2019. Tmavší barva naznačuje vyšší počet osobních bankrotů.
Mapa bankrotů pro rok 2019. Tmavší barva naznačuje vyšší počet osobních bankrotů. | Foto: Institut prevence a řešení předlužení, mapabankrotu.cz

Pravidla oddlužení mění od června insolvenční novela. Experti na dluhovou problematiku doufají, že do osobního bankrotu půjde víc dlužníků, jimž se podaří vymanit z dluhové pasti. Odborníci varují před oddlužovacími společnostmi, které si za vyřízení účtují i desetitisíce. Označují je za "šmejdy".

Mapa bankrotů navazuje na mapu exekucí, kterou vytvořila Otevřená společnost s Ekumenickou akademií. V roce 2017 mělo nějakou exekuci 9,7 procenta Čechů, tedy 863 000 lidí. Loni bylo podle Exekutorské komory v exekuci 821 300 lidí.

Osobní bankrot

Osobní bankrot, neboli oddlužení, je způsob vypořádání dluhů s věřiteli v insolvenčním řízení. Návrh na oddlužení je třeba podat k soudu, v té chvíli se zastaví úročení dluhů a dlužník je v ochranné lhůtě do rozhodnutí soudu. Po rozhodnutí o osobní bankrotu soud přidělí dlužníkovi insolvenčního správce, celé oddlužení, ve kterém bylo podle dosavadní podoby zákona nutné splatit alespoň 30 procent dluhu, může trvat maximálně pět let. Osobní bankrot na sebe může vyhlásit pouze sám dlužník v zastoupení například advokátem.

Zdroj: Martin Biben

"Mapa bankrotů výrazně kopíruje mapu exekucí. Nejvyšší podíl osob v osobním bankrotu je v Ústeckém, Karlovarském, Libereckém a Moravskoslezském kraji, nejméně ve Zlínském a na Vysočině," uvedl Hábl.

Desetinu dospělých v osobním bankrotu tvořili mladí do 30 let. Bylo jich téměř 11 540. Osm procent osob v insolvenci představovali senioři nad 65 let, autoři mapy jich zaznamenali 8700. Hábl dodal, že exekuci jich mělo kolem 73 000. "Doufáme, že se díky novele poměr (oddlužení k exekucím) začne zvyšovat a senioři budou mít na stará kolena šanci se ze situace dostat," uvedl šéf institutu. Podle něj ročně je asi 20 000 nových návrhů na oddlužení. Experti očekávají, že by jich mohlo výrazně přibýt.

Poměr počtu lidí v bankrotu k počtu těch, kteří mají exekuci, počítali autoři v krajích, okresech i obcích. "Průměrně prochází v Česku oddlužením 14 procent dlužníků. Nejlepší je poměr v Pardubickém kraji, kde je to 19 procent, tedy každý pátý. Podíl bankrotů je naopak nízký v Praze, kde je to sedm procent," uvedl Hábl.

Osobní bankroty v Česku

Celkem je v ČR 114 tisíc lidí v osobním bankrotu, což je 1,28 procent obyvatel (v exekuci je 820 tisíc lidí - 9,2 procenta obyvatel). 51 procent je mužů, 49 žen. Průměrný věk je 45 let. 29 procent jsou manželé.   

12 měst s nejvyšším počtem osobních bankrotů

1. Podbořany - 3,4 procent obyvatel
2. - 3. Rýmařov a Žatec - 2,7
4. Kadaň - 2,6
5. - 8. Teplice, Chomutov, Králíky, Orlová - 2,5
9. - 12. Aš, Krnov, Bruntál, Most - 2,4

Okresy s nejvyšším počtem osobních bankrotů

Chomutov, Teplice, Bruntál - 2,5 procent obyvatel
Most, Louny - 2,4
Sokolov, Karviná - 2,2

Kraje s nejvíce osobními bankroty plus jejich poměr k počtu lidí v exekuci 

Ústecký - 2,24 procent obyvatel, poměr k počtu lidí v exekuci - 12,4 procenta
Karlovarský - 2,02, 11,6
Liberecký - 1,63 13,5
Moravskoslezský - 1,6 14,7

Nejvyšší poměr bankrotů vůči exekucím je v Pardubickém kraji, kde tvoří 19,3 procenta z počtu exekucí. 

Zdroj: Martin Biben

Podle novely budou možné dvě varianty oddlužení. Lidé by měli buď splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud by to bylo méně než 30 procent, rozhodoval by soud. Musel by posuzovat, jak se dlužník snažil.

Právě toho se experti i někteří zákonodárci obávají. Soudy po republice totiž v podobných záležitostech rozhodují často různě. Někde by tedy dlužníci mohli po pěti letech uspět, jinde by jejich snahu soudci uznat nemuseli. Senioři mají pravidla oddlužení mírnější, bez dluhů by mohli být do tří let.

Pozor na "šmejdy"

Před "oddlužovacími šmejdy" varují odborníci i někteří soudci. "Už dávno před novelou jsme identifikovali subjekty, které se tvářily, že chtějí dlužníkům pomáhat, ale jejich jedinou snahou bylo vydělat na nich co nejvíc peněz," řekl místopředseda krajského soudu v Českých Budějovicích Zdeněk Strnad. Ministerstvu spravedlnosti soud podal za prvních pět měsíců desítku podnětů k prověření nepoctivého postupu.

Společnost Člověk v tísni posílila kvůli novele své poradenství. Odborníci na telefonní lince 774 392 950 jsou k dispozici od pondělí do čtvrtka od 9:00 do 16:00. Na webu www.jakprezitdluhy.cz je mapa ověřených poraden, kde zájemci získají pomoc zdarma.

"Lidé by neměli přistupovat na to, když někdo bude službu oddlužovacího poradenství podmiňovat skrytými platbami, členstvími ve spolku, členstvím ve skryté facebookové skupině. Buď je to akreditovaný subjekt a ten to musí dělat ze zákona zdarma, nebo se lidé mohou obrátit na advokáta, exekutora nebo insolvenčního správce a tam zaplatí 4000 korun," řekl Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. Společnost nyní vyvíjí i oddlužovací kalkulačku.

Nová pravidla pro oddlužení

  • Od 1. června 2019 začnou platit nová pravidla osobního bankrotu, která vyplývají z letos schválené novely insolvenčního zákona. Vstup do oddlužení i jeho úspěšné ukončení již nebudou bezpodmínečně omezeny dosavadní podmínkou, že dlužník v jeho průběhu musí splatit alespoň 30 procent svého dluhu. Místo splacení 30 procent dluhu postačí platit zhruba 2000 korun měsíčně. Dlužník musí být schopen věřitelům dohromady každý měsíc uhradit alespoň tolik, kolik činí odměna insolvenčního správce.
  • Jistotu oddlužení má ale dlužník jen v případě, že se mu podaří splatit věřitelům během pěti let alespoň 30 procent dluhu. V případě, že splatí méně než 30 procent dluhu, bude soud před uzavřením oddlužení posuzovat, zda vynaložil veškeré úsilí k tomu, aby věřitelům splatil co nejvíce. Nově budou dlužníci moci využít zkrácenou variantu oddlužení, při které budou osvobozeni od zbylé části dluhu již po třech letech, pokud z něj do té doby zvládnou splatit alespoň 60 procent. Návrh může nově vypracovat právník (za 4000 i nezisková organizace - zdarma). Dlužníci již nově k návrhu nebudou muset přikládat přílohu v podobě kompletního seznamu svých dluhů.
  • Mírnější budou podmínky oddlužení i pro důchodce a invalidy, kteří se budou moci také oddlužit již po třech letech. Nebude se na ně však vztahovat podmínka splatit v daném čase alespoň 60 procent dluhu. Oddlužení se v jejich případě bude řídit pravidly pětiletého oddlužení, bude ale trvat o dva roky kratší dobu.
Zdroj: Martin Biben
 

Právě se děje

Další zprávy