Mapa: Rizikové přejezdy se za miliardy přestaví. Podívejte se, kde vznikne most a jak změní Studénku

Petr Koděra Jiří Kropáček Petr Koděra, Jiří Kropáček
21. 9. 2016 6:42
Aktuálně.cz přináší mapu se seznamem přejezdů, které stát nechá přednostně přestavět, aby byly bezpečnější. Nejdražší bude přestavba přejezdu v Pardubicích v Dašické ulici, kde se za více než čtvrt miliardy postaví nový most. Řidiči už se tak na silnici 355 nebudou muset mnoho minut dívat na stažené závory na frekventovaném místě, kudy jezdí vlaky po hlavním železničním koridoru do Prahy nebo druhým směrem do Ostravy. Za 116 milionů korun se pak odstraní nebezpečný přejezd u nádraží ve Studénce, kde se loni pendolino srazilo s kamionem. V plánu tam je stavba podchodu a nová silnice, která odvede kamiony z tamního nadjezdu mimo centrum města.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Tragická srážka rychlovlaku Pendolino s kamionem z loňského července ve Studénce, při níž zemřeli tři lidé, odstartovala velké plány na radikální přestavbu českých železničních přejezdů. Jde o nejdůležitější tratě s největší hustotou provozu.

Stát už na základě speciálně zadané studie vybral 24 rizikových přejezdů, do jejichž větší bezpečnosti přednostně nalije peníze. Postaví tam buď mosty, aby se jízdní dráha vlaků s auty vůbec nekřížila, nebo třeba odvede auta na jinou silnici a na původním místě zůstane jen podchod pro pěší či cyklisty.

Celkem chce správa železnic utratit téměř dvě miliardy korun, které začne už v příštích měsících vyplácet za stavební projekty. Online deník Aktuálně.cz nyní přináší seznam těchto prioritních staveb zakreslených do přehledné mapy.  

Nejdražší bude přestavba přejezdu v Pardubicích v Dašické ulici, kde se za více než čtvrt miliardy postaví nový most. Řidiči už se tak na silnici 355 nebudou muset mnoho minut dívat na stažené závory na frekventovaném místě, kudy jezdí vlaky po hlavním železničním koridoru do Prahy nebo druhým směrem do Ostravy.

Za 160 milionů pak železničáři nechají upravit trojici přejezdů poskládaných nedaleko sebe mezi Hulínem a Tlumačovem.

Odstranění nebezpečného přejezdu u nádraží ve Studénce, kde loni došlo k havárii pendolina, pak vyjde na 116 milionů. V plánu tam je stavba podchodu a nová silnice, která odvede kamiony z tamního nadjezdu mimo centrum města. "Studie počítá s vybudováním mimoúrovňového křížení," potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Celkem nechal úřad ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) prověřit bezpečnost více než stovky přejezdů. Do první vlny se jich tak dostala zhruba čtvrtina. Na přestavbu nebo rovnou odstranění všech rizikových míst by pak bylo potřeba téměř 7,5 miliardy korun.

Kromě stavebních změn na rizikových přejezdech zavedli správci kolejí ještě další opatření, která mají bezpečnost vylepšit. Půl roku se například testuje na přejezdu ve Studénce laserový detektor překážek, který má včas zachytit nebezpečí v kolejišti a varovat dispečera a přijíždějící vlak. V červnu pak přibylo čidlo i v Pardubicích, kde se současně aktivovalo sekvenční sklápění závor, a připravuje se nasazení v Olomouci.

Ministerstvo nyní vyhodnocuje spolu s dodavatelem elektroniky nasbíraná data ze Studénky. Podle mluvčího Neřolda je provoz detektorů spolehlivý, je však třeba je prověřit i v zimě za hustého sněžení.

Ještě letos pak chce Správa železniční dopravní cesty nasadit další novinku na detekci překážek: na přejezdu ve Frýdlantu nad Ostravicí namontuje 3D kameru, která automaticky upozorní na nedovolený vjezd vozidla na železniční přejezd na červenou.

Na dalších třech přejezdech pak už nyní fungují chytré kamery schopné i rozpoznat registrační značku nutnou pro potrestání neukázněného řidiče. Příští rok pak Správa železniční dopravní cesty doplní závory na zhruba šedesát přejezdů křížících silnice I. třídy.

Opatření za miliardy korun však nejsou všelékem proti nehodám. Ze statistik drážní inspekce vyplývá, že za téměř všechny nehody na přejezdech mohou nepozorní řidiči vozidel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy