V manželství se žije déle, ale snáz se přibírá. Bezdětné ženy pijí víc než matky, tvrdí studie

Markéta Rizikyová
Aktualizováno 4. 3. 2016 15:24
Rozdíly mezi sezdanými páry a svobodnými jsou podle sociologů výrazné. Manželství může prodloužit život o devět let, ale svobodní lidé si naproti tomu umí lépe hlídat váhu. Bezdětné ženy zase pijí více než matky, ukázala studie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Manželství prodlužuje život. Vdaným ženám až o osm, ženatým mužům až o devět let. Sezdané páry jsou totiž zdravější a spokojenější, tvrdí studie Sociologického ústavu Akademie věd.

Přispívá k tomu podle vědců sociální a emoční podpora, která ve vztahu funguje, ale i vědomí, že se lidé mohou v případě finančních potíží spolehnout na druhého. Manželé ani tak často netrpí depresemi.

Rozdíly v délce života přitom nebyly vždy tak vysoké jako dnes. „Na začátku šedesátých let prodlužovalo manželství život o zhruba tři roky. O třicet let později už ale měli ženatí muži naději, že se dožijí o více než devět let než svobodní,“ uvedla Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd. Od té doby se věkové rozdíly dál nezvyšují.

Svobodní, rozvedení nebo ovdovělí mají i přes to svou výhodu. Podle studie netrpí tolik nadváhou jako manželské páry.

„Lidé v manželství jsou k nadváze náchylnější, protože o sebe v některých případech nedbají, mají své jisté a už se nemusí tolik snažit. Nejde ale o všechny,“ doplnila Hamplová.

Skupina svobodných lidí není podle Hamplové tak velká, jak se o ní mluví v médiích. Počítají se sem nejen lidé, kteří žijí sami bez vztahu, ale i nesezdané páry.

Spoustě svobodných brání v navázání vztahu například to, že nemají finance a bydlí s rodiči.

Více pijí bezdětné ženy

V pití alkoholu nad všemi vedou muži, kteří žijí v nesezdaném páru. Mezi ženami zase ve spotřebě alkoholu hraje roli mateřství. Bezdětné ženy pijí více než matky. „Role matky je spojená s odpovědností. Musí se chovat příkladně, ne se opíjet. Samozřejmě je zde i podskupina matek, které se opíjejí kvůli stresu, ale je to minimum,“ okomentovala Hamplová.

Rodičovství ale podle výzkumu nepřináší zcela jasný obraz o kvalitě života. Musí se počítat s tím, v jakých kontaktech zůstávají rodiče s dětmi v dospělosti.

Data pocházejí z mezinárodního výzkumného programu, který se uskutečnil ve čtyřiceti zemích světa. Na financování projektu se podílela Grantová agentura České republiky.

Výzkumy se dělají formou dotazníku, který lidé vyplňují podle svého svědomí. Musí se proto počítat s jistou chybovostí.

„Spoléháme na to, že když před vámi sedí stodvacetikilový člověk, tak si do dotazníku nenapíše 50 kilo,“ vysvětluje Hamplová. Podle ní si ale každá skupina respondentů ubírá na váze nebo i ve spotřebě alkoholu přibližně stejně, takže je výsledek odpovídající.

Žijeme v době, kdy si velká část společnosti myslí, že manželství není důležité, otázka je, jestli nám to pomáhá, říká Marie Nováková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 46 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy