V manželství se žije déle, ale snáz se přibírá. Bezdětné ženy pijí víc než matky, tvrdí studie

Markéta Rizikyová
Aktualizováno 4. 3. 2016 15:24
Rozdíly mezi sezdanými páry a svobodnými jsou podle sociologů výrazné. Manželství může prodloužit život o devět let, ale svobodní lidé si naproti tomu umí lépe hlídat váhu. Bezdětné ženy zase pijí více než matky, ukázala studie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Manželství prodlužuje život. Vdaným ženám až o osm, ženatým mužům až o devět let. Sezdané páry jsou totiž zdravější a spokojenější, tvrdí studie Sociologického ústavu Akademie věd.

Přispívá k tomu podle vědců sociální a emoční podpora, která ve vztahu funguje, ale i vědomí, že se lidé mohou v případě finančních potíží spolehnout na druhého. Manželé ani tak často netrpí depresemi.

Rozdíly v délce života přitom nebyly vždy tak vysoké jako dnes. „Na začátku šedesátých let prodlužovalo manželství život o zhruba tři roky. O třicet let později už ale měli ženatí muži naději, že se dožijí o více než devět let než svobodní,“ uvedla Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd. Od té doby se věkové rozdíly dál nezvyšují.

Svobodní, rozvedení nebo ovdovělí mají i přes to svou výhodu. Podle studie netrpí tolik nadváhou jako manželské páry.

„Lidé v manželství jsou k nadváze náchylnější, protože o sebe v některých případech nedbají, mají své jisté a už se nemusí tolik snažit. Nejde ale o všechny,“ doplnila Hamplová.

Skupina svobodných lidí není podle Hamplové tak velká, jak se o ní mluví v médiích. Počítají se sem nejen lidé, kteří žijí sami bez vztahu, ale i nesezdané páry.

Spoustě svobodných brání v navázání vztahu například to, že nemají finance a bydlí s rodiči.

Více pijí bezdětné ženy

V pití alkoholu nad všemi vedou muži, kteří žijí v nesezdaném páru. Mezi ženami zase ve spotřebě alkoholu hraje roli mateřství. Bezdětné ženy pijí více než matky. „Role matky je spojená s odpovědností. Musí se chovat příkladně, ne se opíjet. Samozřejmě je zde i podskupina matek, které se opíjejí kvůli stresu, ale je to minimum,“ okomentovala Hamplová.

Rodičovství ale podle výzkumu nepřináší zcela jasný obraz o kvalitě života. Musí se počítat s tím, v jakých kontaktech zůstávají rodiče s dětmi v dospělosti.

Data pocházejí z mezinárodního výzkumného programu, který se uskutečnil ve čtyřiceti zemích světa. Na financování projektu se podílela Grantová agentura České republiky.

Výzkumy se dělají formou dotazníku, který lidé vyplňují podle svého svědomí. Musí se proto počítat s jistou chybovostí.

„Spoléháme na to, že když před vámi sedí stodvacetikilový člověk, tak si do dotazníku nenapíše 50 kilo,“ vysvětluje Hamplová. Podle ní si ale každá skupina respondentů ubírá na váze nebo i ve spotřebě alkoholu přibližně stejně, takže je výsledek odpovídající.

Žijeme v době, kdy si velká část společnosti myslí, že manželství není důležité, otázka je, jestli nám to pomáhá, říká Marie Nováková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy