Manželce lihového bosse zmrazili majetek. Z peněz z obchodů s nelegálním alkoholem kupovala domy

Radek Nohl Radek Nohl
8. 3. 2016 14:24
Stanislavě Březinové, manželce lihového bosse Radka Březiny, zmrazili vyšetřovatelé veškerý majetek. Jde o peníze na účtech, obchodní podíl, byt i pozemek. Březinová je obviněná z praní špinavých peněz a její kauza přímo souvisí s případem, za který byl její manžel nepravomocně odsouzen k 13 rokům vězení.
Stanislava Březinová (vpravo), manželka lihové bosse Radka Březiny.
Stanislava Březinová (vpravo), manželka lihové bosse Radka Březiny. | Foto: ČTK

Praha - Vyšetřovatelé udělali další zásah v případě rodiny lihového bosse Radka Březiny. Žalobce nechal zmrazit veškerý majetek, který patří jeho manželce Stanislavě Březinové. Podle policistů se podílela na praní špinavých peněz z obchodů s nelegálním lihem. Její manžel byl již nepravomocně odsouzen k 13 rokům vězení za to, že připravil stát na dani o 6,3 miliardy korun.

O zajištění veškerého majetku rozhodlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle dokumentu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici a který nabyl právní moci během letošního února, zmrazili žalobci peníze na osmi bankovních účtech a obchodní podíly dvou firem. Policejní plomba je také na bytu a pozemku, které Březinové podle katastru nemovitostí patří.   

"Došlo k zajištění majetku jedné osoby na základě usnesení státního zástupce," řekl Aktuálně.cz ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda, aniž by specifikoval, o koho konkrétně jde.

Advokát Tomáš Vymazal, který Březinovou zastupuje, se k případu vyjadřovat nemůže. "Klientka mě nezbavila mlčenlivosti," prohlásil Vymazal.

Stanislava Březinová čelí stíhání od konce předloňského roku. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) mají za to, že obvinění v lihové kauze mezi roky 2005 až 2013 vkládali vysoké částky peněz na účty rodiny Březinovy i dalších firem sídlících v Česku a na Slovensku, které s nimi byly propojeny.

Za desítky milionů koupili domy i cenné papíry

Peníze v řádu desítek milionů poté investovali do koupě cenných papírů nebo lukrativních domů, které následně pronajímali. Poté, co letos v lednu žalobci několika lidem z této kauzy rozšířili obvinění, spočítali, že skupina chtěla vyprat více než 400 milionů korun. "Vyšetřování v tomto případě stále ještě probíhá," prohlásil Šereda.

Vyšetřovatelé přitom uvedli, že role Stanislavy Březinové byla klíčová. "Řídila ostatní obviněné," uvedl státní zástupce ve zmíněném usnesení. Policie zadokumentovala, že Březinová nebo její spolupracovnice od prosince 2012 do října 2013 vybraly z účtu větší objem peněz. Navíc v této době také nechala převést cenné papíry na rumunského obchodníka.

Březinová svou vinu hned po svém obvinění odmítala. Při výslechu na ÚOOZ uvedla, že s cennými papíry neobchoduje, protože se v tom nevyzná, a nikdy z jejich prodeje neměla ani žádný zisk. Vyšetřovatelům také řekla, že nenakládala se stovkami milionů korun v hotovosti, jak stojí v textu o zahájení trestního stíhání.

Během šetření policisté zjistili, že Březinové patří byt,  pozemek a jezdí v automobilu značky Audi Q5. Vedle toho je vlastníkem podílu ve firmě Mojito Club a také Slovakiachem Slovensko.
 
Již loni v lednu policie zmrazila i majetek Vladimíra Březiny, otce Radka Březiny, který byl rovněž obviněn. Šlo o desítky nemovitostí rozptýlené po celé Moravě. Celková hodnota domů a pozemků se počítá na stovky milionů korun. Také Březinu staršího vyšetřovatelé obvinili předloni krátce před Vánocemi.

Nezkorumpovaní politici na severu Čech zkrachovali, normální člověk, který by se rozhodl jít proti systému, tak nemůže vyhrát, tvrdí Slonková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy