Manuál voliče, aneb co se stane s Vaším hlasem

10 otázek a odpovědí, které byste měli znát, než zamíříte k volebním urnám
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dvakrát odložené volby do poslanecké sněmovny jsou tady.

Projděte si odpovědi na základní otázky týkající se voleb 2010. Které strany a kolik na nich můžou vydělat? Kolik kandidátů je možné zakroužkovat? A ovlivní letošní volby úprk lidí z velkých měst na chaty a chalupy? 

Koho volit?

Na tuto otázku si volič musí odpovědět sám. Pomoci může kompletní přehled kandidujících stran a jejich volebních programů, který připravil deník Aktuálně.cz.

Co se stane s hlasy pro strany, které do parlamentu neprojdou?

Hlasy propadnou. Ovšem hlas pro stranu, která se do sněmovny nedostane, v podstatě zdůrazní zisk ostatních stran, které v kraji na mandát dosáhnou. Od celkového počtu hlasů se odečtou hlasy propadlé, až poté se přepočítávají na mandáty.

I malé strany dostaly debatu. Radši do ulic, řekl Zeman

Bude spíš ošklivo. Komu pomůže vysoká volební účast?

Podle sociologů pomáhá hezké počasí levici a déšť pravici. Když je o volebním víkendu pěkně, lidé odjedou z velkých měst do přírody a pravicové strany na tom tratí.

Obecně se za nejdisciplinovanější voliče považují lidé v důchodovém věku, voliči KDU-ČSL a komunistů.

Počasí slibuje volbám dobrou účast. Bude jen proměnlivo

Můžou voliči zakroužkovat oblíbence?

Ano, při letošních volbách je možné zakroužkovat na vybrané kandidátce až čtyři jména. Pokud kandidáta v daném kraji zakroužkuje pět procent voličů strany, přeskočí všechny své kolegy, kteří jsou na kandidátce před ním. Pozor ovšem na kandidáty, které strany vyškrtly až po vytištění volebních lístků. Volební komise musí voliče na tyto změny upozornit.

Vlček končí. Odchází ze sněmovny a nebude kandidovat

ČSSD v Liberci škrtla kandidáta. Bojí se nového Melčáka

Nepodepsala poslušnost, tak ji VV vyškrtly z kandidátky

Jaké strany na volbách vydělají?

Všechny strany, které získají 1,5 procenta, dostanou volební příspěvek 100 Kč za každý platný hlas. Stranám, které přesáhnou na celostátní úrovni 3 procenta, bude stát přispívat na činnost. Podle zisku je to 6 milionů korun a více.

Končí nejdražší volby historie, stamiliony splatí volič

Volby jako byznys? Za letošní lze získat 1,5 miliardy

Kdy přijít volit?

Volební místnosti se otevřou v pátek 28.5. ve 14 hodin. Otevřeno bude do dvaadvacáté večerní. V sobotu pak budou voliči moci hlas odevzdat od 8 do 14 hodin.

Budeme vědět jako první, kdo vyhraje volby

Kde vzít volební lístky?

Obecní úřady mají povinnost doručit lístky nejpozději tři dny před volbami. Pokud někdo lístky nedostal do schránky, může si náhradní sadu vzít přímo ve volební místnosti.

Hodili byste do volební urny stokorunu s věnováním?

Musí se volit za plentou?

Ano. Volič musí vybraný lístek vložit do obálky za plentou. Pokud má například zdravotní postižení, může mu za plentou pomoci asistent. Naopak samotná volba, vhození obálky do urny, se odehrává veřejně před zraky volební komise.

Je možné volit ze zahraničí?

Ano. Je ale nutné mít buď voličský průkaz z České republiky, nebo být zaregistrován ve voličském seznamu na některém ze zastupitelských úřadů ČR v cizině. Při minulých sněmovních volbách hlasy v zahraničí odevzdalo 6700 lidí. Tyto hlasy se započítávaly jako poslední a při vyrovnaném výsledku "zavinily" patovou povolební situaci.

Jak změní Thajsko české volby? Posledně cizina rozhodla

Můžou volit i sedmnáctiletí?

Ano, v první den voleb mohou svůj hlas odevzdat i sedmnáctiletí občané. Ale jen ti, kteří oslaví osmnáctiny v sobotu 29.5.2010.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 7 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy