Manuál voliče, aneb co se stane s Vaším hlasem

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
28. 5. 2010 11:00
10 otázek a odpovědí, které byste měli znát, než zamíříte k volebním urnám
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dvakrát odložené volby do poslanecké sněmovny jsou tady.

Projděte si odpovědi na základní otázky týkající se voleb 2010. Které strany a kolik na nich můžou vydělat? Kolik kandidátů je možné zakroužkovat? A ovlivní letošní volby úprk lidí z velkých měst na chaty a chalupy? 

Koho volit?

Na tuto otázku si volič musí odpovědět sám. Pomoci může kompletní přehled kandidujících stran a jejich volebních programů, který připravil deník Aktuálně.cz.

Co se stane s hlasy pro strany, které do parlamentu neprojdou?

Hlasy propadnou. Ovšem hlas pro stranu, která se do sněmovny nedostane, v podstatě zdůrazní zisk ostatních stran, které v kraji na mandát dosáhnou. Od celkového počtu hlasů se odečtou hlasy propadlé, až poté se přepočítávají na mandáty.

I malé strany dostaly debatu. Radši do ulic, řekl Zeman

Bude spíš ošklivo. Komu pomůže vysoká volební účast?

Podle sociologů pomáhá hezké počasí levici a déšť pravici. Když je o volebním víkendu pěkně, lidé odjedou z velkých měst do přírody a pravicové strany na tom tratí.

Obecně se za nejdisciplinovanější voliče považují lidé v důchodovém věku, voliči KDU-ČSL a komunistů.

Počasí slibuje volbám dobrou účast. Bude jen proměnlivo

Můžou voliči zakroužkovat oblíbence?

Ano, při letošních volbách je možné zakroužkovat na vybrané kandidátce až čtyři jména. Pokud kandidáta v daném kraji zakroužkuje pět procent voličů strany, přeskočí všechny své kolegy, kteří jsou na kandidátce před ním. Pozor ovšem na kandidáty, které strany vyškrtly až po vytištění volebních lístků. Volební komise musí voliče na tyto změny upozornit.

Vlček končí. Odchází ze sněmovny a nebude kandidovat

ČSSD v Liberci škrtla kandidáta. Bojí se nového Melčáka

Nepodepsala poslušnost, tak ji VV vyškrtly z kandidátky

Jaké strany na volbách vydělají?

Všechny strany, které získají 1,5 procenta, dostanou volební příspěvek 100 Kč za každý platný hlas. Stranám, které přesáhnou na celostátní úrovni 3 procenta, bude stát přispívat na činnost. Podle zisku je to 6 milionů korun a více.

Končí nejdražší volby historie, stamiliony splatí volič

Volby jako byznys? Za letošní lze získat 1,5 miliardy

Kdy přijít volit?

Volební místnosti se otevřou v pátek 28.5. ve 14 hodin. Otevřeno bude do dvaadvacáté večerní. V sobotu pak budou voliči moci hlas odevzdat od 8 do 14 hodin.

Budeme vědět jako první, kdo vyhraje volby

Kde vzít volební lístky?

Obecní úřady mají povinnost doručit lístky nejpozději tři dny před volbami. Pokud někdo lístky nedostal do schránky, může si náhradní sadu vzít přímo ve volební místnosti.

Hodili byste do volební urny stokorunu s věnováním?

Musí se volit za plentou?

Ano. Volič musí vybraný lístek vložit do obálky za plentou. Pokud má například zdravotní postižení, může mu za plentou pomoci asistent. Naopak samotná volba, vhození obálky do urny, se odehrává veřejně před zraky volební komise.

Je možné volit ze zahraničí?

Ano. Je ale nutné mít buď voličský průkaz z České republiky, nebo být zaregistrován ve voličském seznamu na některém ze zastupitelských úřadů ČR v cizině. Při minulých sněmovních volbách hlasy v zahraničí odevzdalo 6700 lidí. Tyto hlasy se započítávaly jako poslední a při vyrovnaném výsledku "zavinily" patovou povolební situaci.

Jak změní Thajsko české volby? Posledně cizina rozhodla

Můžou volit i sedmnáctiletí?

Ano, v první den voleb mohou svůj hlas odevzdat i sedmnáctiletí občané. Ale jen ti, kteří oslaví osmnáctiny v sobotu 29.5.2010.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy