Manipulace s armádními zakázkami, policie viní 54 lidí

Domácí Domácí
17. 2. 2011 16:42
Protikorupční útvar se s tak velkým počtem lidí v jednom případu ještě nesetkal
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat 54 lidí stíhaných kvůli rozsáhlým manipulacím s veřejnými zakázkami v resortu obrany v letech 2005 až 2007.

Co do počtu obviněných i sofistikovanosti se jedná o nejrozsáhlejší případ, který protikorupční detektivové řešili.

Skupina lidí podle nich kontrolovala a ovlivňovala zadávání veřejných zakázek na ministerstvu obrany ve prospěch konkrétních firem. Za to měla inkasovat peníze.

Zakázky se týkaly výstavby nových objektů nebo rekonstrukcí těch stávajících. Zmanipulována měla být i samotná výběrová řízení, do nichž se některé z firem hlásily jen "na oko", za což se později dostaly k jiným zakázkám.

Celkem 18 obviněných je stíháno pro trestný čin účast na zločinném spolčení. Deset z nich bylo podle České televize zaměstnáno přímo na ministerstvu obrany.

Návrh na podání obžaloby odeslali policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Krajskému státnímu zastupitelství v Českých Budějovicích.

Detektivové prověřili tisíce telefonátů a stovky počítačů

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška se obžaloba týká lidí spojených se zmanipulovanými zakázkami pro Vojenskou ubytovací a stavební správu.

"Tento případ potvrzuje, že resort obrany byl v minulých letech dějištěm nestandardních praktik a manipulací v oblasti veřejných zakázek. Současně je toto rozhodnutí signálem, že se podobné praktiky přestávají vyplácet," sdělil Pejšek

"Obvinění jsou v jednotlivých případech stíháni zejména pro trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele, podvod, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvod, přijímání úplatku a nepřímé úplatkářství," upřesnil mluvčí detektivů Roman Skřepek. 

Pachatelům hrozí až desetileté tresty.

O rozsahu případu svědčí i to, že jen návrh na podání obžaloby má 128 stran, samotný spis pak 17 750 stran v 60 svazcích a přílohy o rozsahu dalších desetitisíců stran.

Součástí spisu jsou také data z asi stovky zajištěných počítačů a zápisy tisíců telefonátů.

Zakázky i z doby Martina Bartáka a Jaroslava Kopřivy

V době, které se vyšetřování týká, tedy v letech 2005 až 2007, byli ministry obrany postupně Karel Kühnl, Jiří Šedivý a Vlasta Parkanová. Náměstky byli mimo jiné Martin Barták (2006-2009) a Jaroslav Kopřiva (2003-2010).

Barták je mimo jiné aktérem kauzy údajné korupce při nákupu nákladních vozidel Tatra. Bývalý velvyslanec USA v Česku a člen vedení automobilky Tatra William Cabaniss ho obvinil, že po něm chtěl peníze v souvislosti s armádní zakázkou. Barták to popírá.

Kopřiva zase od loňska čelí podezření, že vyjednával provizi za nákup minometů.

"Není mi jasné, proč se celá věc táhne až do roku 2011," řekla exministryně Vlasta Parkanová (tehdy KDU-ČSL, dnes TOP 09), která v čele resortu stála od roku 2007 až do jara 2009.

"Krátce po svém nástupu na ministerstvo obrany v lednu 2007 jsem byla seznámená s tím, že policie podezírá skupinu podnikatelů a zaměstnanců ministerstva obrany z korupce," řekla dnes ČTK. Na vyšetřování se tehdy podle ní podílela i Vojenská policie a ministerská inspekce a věc budila "velká očekávání".

"Bylo kolem toho veliké mediální haló. A pak se celá věc zavřela do hluboké tůně a nedělo se čtyři roky nic," poznamenala někdejší ministryně.

 

Právě se děje

Další zprávy