Manažeři jezdili za peníze IT firmy do Alp, ředitel VZP je odvolal

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 7. 10. 2015 14:37
Trojici manažerů odvolal ředitel VZP Zdeněk Kabátek kvůli zájezdům do rakouských Alp, které jim platila IT firma Hewlett-Packard. Společnost údajně zaměstnancům největší tuzemské zdravotní pojišťovny hradila pobyt v luxusním hotelu, dopravu i skipasy. Kabátek již rozhodl také o provedení plošného auditu IT zakázek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Trojice manažerů VZP, kterým společnost Hewlett-Packard platila zájezdy do rakouských Alp, přišla o své funkce. Rozhodl o tom ředitel největší tuzemské zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Český rozhlas Radiožurnál ve středu uvedl, že pracovníci Všeobecné zdravotní pojišťovny jezdili na zájezdy za peníze soukromé IT firmy nejméně od roku 2009. Společnost Hewlett-Packard manažerům platila luxusní hotel, dopravu i skipasy.

"Jde o preventivní krok, aby nemohly být žádným způsobem zpochybňovány současné a budoucí zakázky. Co se týče zakázek z minulosti, nehodlám dělat ukvapené závěry a s případnými dalšími kroky počkám na výsledky plošného auditu, který jsem už v pondělí nařídil provést," řekl Kabátek.

Firma dostala zakázky za tři miliardy

Kdo o funkce přišel, vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny neuvedlo. Tiskový mluvčí Oldřich Tichý ale prohlásil, že všichni jsou dál zaměstnanci VZP.

Zájezdů se podle Radiožurnálu účastnila například současná ekonomická náměstkyně VZP Markéta Slavíková, ředitel regionální pobočky Praha Pavel Pivrnec, hlavní analytik IT projektů Martin Kreidl, bývalý náměstek VZP Tomáš Červinka a ředitel pojistného odboru a správy pohledávek Petr Nosek.

Vedle odvolání několika zaměstnanců nařídil ředitel Zdeněk Kabátek také plošný audit. Kontrola se zaměří na všechny IT zakázky od roku 2006.

Od roku 2008 do současnosti získal Hewlett-Packard od VZP zakázky za zhruba tři miliardy korun. Většina z nich byla uzavřena bez otevřené soutěže, formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy