Manažeři jezdili za peníze IT firmy do Alp, ředitel VZP je odvolal

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 7. 10. 2015 14:37
Trojici manažerů odvolal ředitel VZP Zdeněk Kabátek kvůli zájezdům do rakouských Alp, které jim platila IT firma Hewlett-Packard. Společnost údajně zaměstnancům největší tuzemské zdravotní pojišťovny hradila pobyt v luxusním hotelu, dopravu i skipasy. Kabátek již rozhodl také o provedení plošného auditu IT zakázek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Trojice manažerů VZP, kterým společnost Hewlett-Packard platila zájezdy do rakouských Alp, přišla o své funkce. Rozhodl o tom ředitel největší tuzemské zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Český rozhlas Radiožurnál ve středu uvedl, že pracovníci Všeobecné zdravotní pojišťovny jezdili na zájezdy za peníze soukromé IT firmy nejméně od roku 2009. Společnost Hewlett-Packard manažerům platila luxusní hotel, dopravu i skipasy.

"Jde o preventivní krok, aby nemohly být žádným způsobem zpochybňovány současné a budoucí zakázky. Co se týče zakázek z minulosti, nehodlám dělat ukvapené závěry a s případnými dalšími kroky počkám na výsledky plošného auditu, který jsem už v pondělí nařídil provést," řekl Kabátek.

Firma dostala zakázky za tři miliardy

Kdo o funkce přišel, vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny neuvedlo. Tiskový mluvčí Oldřich Tichý ale prohlásil, že všichni jsou dál zaměstnanci VZP.

Zájezdů se podle Radiožurnálu účastnila například současná ekonomická náměstkyně VZP Markéta Slavíková, ředitel regionální pobočky Praha Pavel Pivrnec, hlavní analytik IT projektů Martin Kreidl, bývalý náměstek VZP Tomáš Červinka a ředitel pojistného odboru a správy pohledávek Petr Nosek.

Vedle odvolání několika zaměstnanců nařídil ředitel Zdeněk Kabátek také plošný audit. Kontrola se zaměří na všechny IT zakázky od roku 2006.

Od roku 2008 do současnosti získal Hewlett-Packard od VZP zakázky za zhruba tři miliardy korun. Většina z nich byla uzavřena bez otevřené soutěže, formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za napadení číšníka. Podle vrchního soudu spáchali ublížení na zdraví, ne pokus o vraždu.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Pietní místo na Betramce popeláři uklidili, vzkazy a dárky si rodina ponechá

Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v pražské ulici Nad Bertramkou, byly v noci na pondělí uklizeny. Úklid veřejné komunikace měl původně začít v pondělí, na přání rodiny byl ale termín odložen. Gottova rodina večer informovala, že vzkazy a dárky z pietního místa před vilou si ponechá, další využití svící a květin zvažovala.

"Vzkazy a dárky si rodina ponechá jako památku, stejně jako svíce a část květin, a zvažuje několik možností, jak je ještě využít, aby nesly vzpomínku na odchod Karla Gotta," napsala v pondělí na oficiálních stránkách zpěváka jeho mluvčí Aneta Stolzová.

V pondělí bylo již uklizeno i pietní místo v Kinského zahradě, které magistrát zřídil po dohodě s rodinou a bylo otevřeno do nedělní půlnoci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy