Manažeři investiční firmy vylákali z lidí 90 milionů, soud je poslal na 7 a 8 let do vězení

ČTK ČTK
3. 6. 2016 12:48
Soud poslal na sedm a osm let do vězení dvojici manažerů společnosti Business Angels Investments, kteří z lidí vylákali 90 milionů korun. Klienti investiční firmy o peníze přišli mezi roky 2007 a 2009, kdy BAI měla rozsáhlou reklamu v celostátním tisku. Od lidí chtěla půjčit peníze na výhodné energetické a ekologické projekty, za což slibovala roční úrok mezi pěti až osmi procenty. Manažeři však klientům podávali nepravdivé nebo nepřesné informace a jejich peníze zmizely. Proti rozsudku lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Sedm a osm let ve vězení stráví dva manažeři společnosti Business Angels Investments (BAI), jejíž téměř 400 klientů přišlo o 90 milionů korun. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, jehož verdikt je pravomocný. Podle soudu vylákali z lidí peníze, které měly jít do výhodných investic a pak měly být výhodně zúročeny. Ve skutečnosti však peníze použili pro svoji potřebu nebo je převedli neznámo kam. Proti rozsudku lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu, které však neoddálí případný nástup do vězení.

Klienti investiční firmy o peníze přišli mezi roky 2007 a 2009, kdy BAI měla rozsáhlou reklamu v celostátním tisku. Od lidí chtěla půjčit peníze na výhodné energetické a ekologické projekty, za což slibovala roční úrok mezi pěti až osmi procenty. Manažeři však klientům podávali nepravdivé nebo nepřesné informace a jejich peníze zmizely.

Přísnější trest soud vyměřil Tomáši Tomečkovi, který byl označen za hlavního organizátora podvodu. O rok méně ve vězení stráví Ivo König. Oba mají také na deset let zakázáno pracovat ve statutárních orgánech obchodních společností a musejí uhradit velkou část způsobené škody. Odsouzení muži vinu odmítají.

Podle předsedy odvolacího trestního senátu Josefa Mazáka se jejich jednání bezpečně prokázalo. BAI neměla jiné zisky než od klientů a většina z těchto peněz zmizela. Menší část šla na náklady společnosti. Soudce při zdůvodnění rozsudku podotkl, že oba muži věděli, že projekty, na něž byly peníze určeny, nikdy nevzniknou. V některých případech před klienty předstírali, že se projekty vyvíjejí. "Důsledně dělali jen reklamní propagaci," podotkl Mazák.

Odvolací soud částečně změnil původní rozsudek městského soudu ve prospěch obou mužů. Zastavil jejich stíhání za podvedení zhruba 20 klientů a tím snížil celkovou škodu o zhruba osm milionů korun. Justice se ještě bude muset zabývat případem dvou členů představenstva firmy, kteří původně dostali podmínky za to, že zanedbali svoje povinnosti při správě firmy. Soud dnes tento rozsudek zrušil a nařídil nové projednání.

Značnou část podvedených klientů tvořili senioři, kteří přišli o své veškeré úspory. Investice se pohybovaly od několika tisíc až k milionovým částkám. Na podezřelé aktivity firmy v minulosti opakovaně upozorňovala Česká národní banka.

 

Právě se děje

Další zprávy