Máme úplný scénář: Takto dostala policie Ratha za mříže

Sabina Slonková
17. 5. 2012 10:22
Aktuálně.cz přináší kompletní policejní verzi případu zatčeného hejtmana
David Rath se stal terčem lidového humoru.
David Rath se stal terčem lidového humoru. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po dvou dnech od zatčení středočeského hejtmana Davida Ratha se konečně podařilo získat informace, které umožňují v hlavních rysech rekonstruovat příběh, kvůli němuž nyní sedí politik sociální demokracie ve vazbě.

Policie jej vidí tak, že Rath se podílel na nadhodnocení stamilionové zakázky na rekonstukci zámku v Buštěhradě a za to si spolu s dalšími lidmi plánovali rozdělit 24 milionů korun.

Korupční případ policie narýsovala v několika dokumentech, které jsou určeny obviněným a také poslancům, kteří budou rozhodovat o Rathově poslanecké imunitě. Jde zejména o ten, pro nějž má justice termín usnesení o zahájení trestního stíhání.

Redakce Aktuálně.cz měla možnost se s dokumenty seznámit. Oficiálně ale protikorupční policie i státní zastupitelství detaily celé kauzy tají.

Případ Buštěhrad

  • Zakázku na opravy buštěhradského zámku vyřizovala pro Rathův úřad právnická firma Erinyes. Od počátku je neprůhledná.
  • Za společností Erinyes se skrývali zkušení administrátoři veřejných zakázek ML Compet. Veřejnou soutěž vypsali loni v červenci způsobem, který umožňuje bezpečnou manipulaci.
  • Soutěž dopadla podle očekávání. Na konci března vyhlásil úřad Středočeského kraje vítěze, který nabídl cenu 179 milionů, tedy pouze o tři miliony nižší částku, než kraj poptával.
  • Nepodařená soutěž tak přidělila vítězné firmě Konstruktiva Branko dost peněz, aby zaplatila zadavateli případnou provizi.
  • Odpovědnosti za zmanipulovanou zakázku se pokusili právníci z ML Compet uhnout tím, že ještě v lednu společnost Erinyes prodali devětadvacetileté Věře Bohuslavové, která dosud nikdy nepodnikala. Svou první firmu přejmenovala na Aveza.

Hejtman hledá projektanta

Rathův případ se začal odvíjet loni na podzim. Policie získala informace, že bývalý poslanec Petr Kott a ředitelka Oblastní nemocnice Kladno Kateřina Pancová chtějí "uloupnout" desítky milionů korun z plánované rekonstrukce buštěhradského zámku, na niž byly připravené peníze z fondů Evropské unie.

Kotta a Pancovou policie označuje za klíčové postavy, které celý plán vymyslely. Potřebovali však spojence na středočeském krajském úřadu, který by jim pomohl zakázku ve prospěch spřízněné firmy ovlivnit.

Tímto spojencem se stal podle policie hejtman David Rath. Je podezřelý, že zajistil pro kraj nového projektanta, který zakázku nadhodnotil.

Ten původní trval na tom, že rekonstrukce v Buštěhradě nepřijde na víc než 160 milionů, nový projektant však zakázku hravě vyčíslil na více než 210 milionů.

Pak ale bylo ještě potřeba zařídit, aby krajští radní vybrali za vítěze zakázky společnost Konstruktiva Branko. Jinak řečeno: ušili výběrové řízení na míru právě této firmě.

Policie tvrdí, že tady pomohl Rath. S pomocí další osoby na úřadu hejtmana zařídil, že cena nabízená Konstruktivou Branko byla nejnižší. Tento spojenec není v dokumentech blíže určen, mezi obviněnými je však i zástupce firmy, která pro kraj zakázku organizovala.

Rada o zakázce rozhodla letos v březnu a policejní odposlechy zaznamenaly, že do měsíce od podpisu smlouvy se aktéři příběhu začnou dělit o svůj podíl.

24, 12 a 7 milionů

Celkem bylo podle policejní verze na úplatky určeno 24 milionů, přičemž dělit se měli jen Rath a životní partneři Kott a Pancová.

Exhejtmana odvezli ve středu od soudu do vazby.
Exhejtmana odvezli ve středu od soudu do vazby. | Foto: Vojtěch Marek

Plán byl, že peníze dodá vítězná firma Konstruktiva Branko, část pak měla přidat také společnost FISA jako subdodavatel. Policie míní, že jejich podíl z celé akce se ukryl rovněž do částky, o niž byla zakázka nadhodnocena.

První splátka z peněz, jež policie označuje za úplatek, činila 12 milionů a byla k dispozici právě toto pondělí, kdy policie spustila zatýkání. V domě Pancové, kam Rath vpodvečer přijel, hejtman podle kriminalistů převzal sedm milionů. Pět zůstalo na  Pancovou a Kotta.

To je mimochodem vysvětlení prvotních nepřesných informací o výši úplatku pro Ratha: nejprve se v médiích objevila částka dvanáct milionů, pak pět a nakonec z toho bylo oficiálně potvrzených sedm milionů.

Rath s Kateřinou Pancovou. Znají se z interny motolské nemocnice a z doby, kdy jako odboráři LOK ničili ministry zdravotnictví.
Rath s Kateřinou Pancovou. Znají se z interny motolské nemocnice a z doby, kdy jako odboráři LOK ničili ministry zdravotnictví. | Foto: Středočeský kraj

Odposlechy jsme neslyšeli

Tolik verze příběhu, jak jej vystavěla protikorupční policie a žalobkyně Lenka Bradáčová v dokumentech pro samotné obviněné a také poslance.

I soud konstatoval, že podezření jsou natolik vážná, že politik musí podstoupit vyšetřování ve vazbě.

Nakolik je policejní verze podložená důkazy a zda se podaří prokázat, že sedm milionů pro Ratha byl skutečně úplatek, v tuto chvíli nelze hodnověrně říct. Přepisy odposlechů, na které policejní dokumenty odkazují, nejsou součástí textu o obvinění, ani dalších dokumentů pro poslance.

Nedostali se k nim zatím ani obhájci. I ti se tak prozatím drží taktiky: Nic nekomentujeme.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy