Máme protokol z kontroly NKÚ: Liberec zcela selhal

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 2. 2009 16:25
Příprava MS 2009 je sled porušení zákona
Velké logo a malý ministerský předseda. Mirek Topolánek během slavnostní zahájení MS za přípravu šampionátu Česko pochválil.
Velké logo a malý ministerský předseda. Mirek Topolánek během slavnostní zahájení MS za přípravu šampionátu Česko pochválil. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha/Liberec - Minulý týden Nejvyšší kontrolní úřad oznámil, že při přípravách mistrovství světa v Liberci byl mnohokrát porušen zákon.

Protokol o kontrole, která probíhala na liberecké radnici, Technické univerzitě v Liberci a na ministerstvu školství, však NKÚ nezveřejnil.

Redakci Aktuálně.cz se nyní šedesátistránkový dokument podařilo získat.

Z detailních rozborů, které kontroloři připravili, vyplývá, že zadávání zakázek na investiční akce v Liberci provázelo jedno porušení zákona za druhým.

Podle kontrolorů se město k takovýmto krokům uchylovalo i vzhledem k tomu, že peníze na investice nešly z jejich rozpočtu, nýbrž z peněz ministerstva.

"Město Liberec se téměř nepodílelo na úhradě stavebních prací a nebylo tak finančně zainteresováno na jejich ceně," uvádí kontroloři v protokolu. "A to i přesto, že řada vybudovaných investic má sloužit nejen v době konání MS 2009, ale je předpokládáno jejich komerční využití i v dalších letech."

Výhoda dělení

Kontrola hospodaření se státními dotacemi při stavbě areálů pro mistrovství světa v Liberci probíhala od 17. října 2007 do 14. listopadu loňského roku. 

Tým čtyř inspektorů kontroloval 27 investičních akcí v hodnotě více než 821 milionů korun. Při kontrole se ukázalo, že město nejčastěji obcházelo zákon účelovým dělením zakázek - tak, aby nemuselo vypisovat výběrové řízení.

Tímto způsobem může zadavatel snadněji přihrát zakázku spřátelené firmě. Zakázka malého rozsahu také nemusí být vyvěšena na věstníku Evropské unie, čímž je výrazně okleštěn počet zájemců.

Pro vybranou firmu je takovéto obcházení zákona výhodné i z dalšího důvodu. Rozdrobená zakázka může totiž v konečném důsledku stát mnohem víc, než pokud by bylo vypsáno výběrové řízení na zakázku jako celek.

Tímto nezákonným způsobem tak při stavbách pro mistrovství světa v lyžování získal zakázky v řádu desítek milionů především liberecký Valbek a firma Investing cz.

Investing a Syner

Foto: Aktuálně.cz

Zakázky pro Investing, firmu patřící bývalému radnímu Josefu Nadrchalovi, město účelově rozdělilo do čtyř za zhruba 10 milionů korun.

Nadrchal, jenž je jednatelem společnosti, zároveň působí v komisi rady města pro investice.

Jeho firma je také dlouhodobě spojena se stavební společností Syner, která je známa svým napojením na vládnoucí ODS.

Investing například při stavbě multifunkční haly v Liberci pro Syner zajišťovala stavební dozor, stejnou roli pro Syner zastávala také při stavbě sportovní arény v České Lípě.

Město Liberec si Investing vybralo jako dozor nad stavbami pro mistrovství světa.Stejnou zakázku plnila tato firma také při rekonstrukci kolejí Technické univerzity, kterou NKÚ zrovna tak podrobilo kritice.

Peníze za nic

Další firmy provázané se současným či bývalým vedením města, o kterých se protokol NKÚ zmiňuje, je liberecký Syner, či firma Oáza net bývalého zastupitele za ODS Hynka Tampiera.

Mimo jiné právě těmto firmám byly podle zjištění kontrolorů městem Liberec vypláceny sumy za práce, které nebyly vůbec provedeny.

Podle protokolu tak bylo celkem firmám proplaceno za neprovedené práce zhruba 837 tisíc korun. Firmě Syner město takto proplatilo více než 292 tisíc korun.

Kontroloři zároveň upozornili, že firmy dostávaly zaplaceno navzdory smlouvě ještě předtím, než byly práce dokončeny a zkolaudovány.

"Kontrolou na místě dne 7. 10. 2008 bylo zjištěno, že práce a dodávky v celkové výši 1 848 636 Kč bez DPH ... nebyly realizovány nebo nebyly zcela dokončeny," uvádí se v protokolu NKÚ. "Přesto byly ke dni 30. 9. 2008 fakturovány v celém rozsahu. Je tedy zřejmé, že fakturace neodpovídá skutečně provedeným pracím."

Dotace pro cizí

Dalším pochybením podle kontrolorů je fakt, že město použilo státní dotace na stavby na pozemcích, které městu nepatří.

Jak vyplývá z protokolu, město v některých případech dokonce ani neuzavřelo s majiteli pozemků před čerpáním dotace nájemní smlouvu. Někdy neuzavřelo smlouvu na dobu 15 let od skončení mistrovství, jak ukládají pravidla pro získání dotace.

Například díky této chybě může město užívat běžecké trati v areálu jen po dobu tří let od skončení mistrovství. Státní dotace tak de facto šly ve prospěch majitele pozemků, na kterých stavby či úpravy proběhly.

Prezident NKÚ již minulý týden podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření na trestný čin podvod, úvěrový podvod, porušení pravidel hospodářského styku a porušení povinností při správě cizího majetku.

Trestní oznámení dnes také podal liberecký zastupitel Jan Korytář s občanským sdružením Oživení na vedení Liberce.

Detailnější informace o nálezu NKÚ redakce Aktuálně.cz připravuje.

 

Právě se děje

Další zprávy