Poslankyně "grilovala" Sobotku: Proč ČSSD neplatí 337 milionů, uvědomujete si, co děláte? ptala se

ČTK ČTK
21. 4. 2016 16:52
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pokračuje v kritice rozsudku Městského soudu v Praze, který přikázal ČSSD zaplatit bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun. Sobotka dnes poslancům řekl, že strana má platit za některé služby, které Altner neudělal.
sobotka a altner
sobotka a altner | Foto: DVTV

Praha - Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka musel čelit při parlamentních interpelacích otázkám, které se týkaly toho, že jeho strana odmítá respektovat právoplatný rozsudek a zatím nevyplácí 337 milionů korun svému bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi.

Altner pomohl ČSSD vyhrát spor o její sídlo, Lidový dům, a sociální demokracie mu podle rozsudku pražského městského soudu musí zaplatit přes 337 milionů korun, z nichž přes 300 milionů představuje smluvní pokuta.

"My tady čelíme rozhodnutí soudu, které je do značné míry bezprecedentní a které ukládá sociální demokracii, aby platila za služby, které nikdy nedostala. To je ten velký problém, který tady je," snažil se bránit Sobotka.

Uvědomujete si, co děláte? naléhala poslankyně na Sobotku

S interpelací na něj "mířila" poslankyně TOP 09 Markéta Adamová, které se nelíbilo, že sociální demokraté nerespektují rozsudek soudu.

"Vážený pane premiére, zachová se ČSSD tak, jak se na stranu, která se hlásí k právnímu státu a která i svůj program do voleb roku 2013 zaštítila heslem - prosadíme dobře fungující stát, sluší a patří, nebo bude dávat dále občanům České republiky signál, že ani pravomocné rozhodnutí soudu pro ně nemusí být směrodatné a že jej nemají respektovat, že dluhy se platit nemusí?" ptala se Adamová, kterou také zajímalo, jestli si Sobotka uvědomuje, jaký signál tím strana vysílá směrem k veřejnosti.

"Jak můžete po lidech chtít, aby oni chtěli a respektovali rozsudky soudů a důvěřovali české justici, když to sami neděláte?" naléhala na předsedu vlády.

"Samozřejmě že dluhy se platit musí a to vůbec nikdo nezpochybňuje," začal obhajobu Sobotka, a jako mnohokrát v minulosti se hájil tím, že pro ČSSD soudní spor neskončil, neboť ČSSD se obrátila na Nejvyšší soud. Požádala jej o odklad vykonatelnosti rozsudku a napadla hlavně oprávněnost vysoké smluvní pokuty a průtahy v řízení.

Sobotka také neustále opakuje, že rozsudek byl nesprávný a nespravedlivý. "Nepřál bych nikomu, aby se dostal do této situace, kdy je konfrontován s takto zjevně nespravedlivými soudními rozhodnutími a nespravedlivým postupem, s jakým je nyní konfrontována sociální demokracie," prohlásil ve čtvrtek odpoledne na parlamentní půdě.

Zopakoval rovněž, že strana nechce platit Altnerovi, ale hodlá vyhovět požadavkům věřitelů bývalého advokáta, kteří se na ni obrátili. Prvním dvěma měla zaplatit ve středu celkem zhruba 95 000 korun a další Altnerovy exekučně vymáhané závazky chce uspokojovat v pořadí, jak nabudou s nimi související exekuční příkazy právní moci. Celkem prý Altner dluží věřitelům až 20 milionů korun.

Adamová zareagovala na Sobotkovo vystoupení velmi stručně, když se jej zeptala: "Pane premiére, věříte v to, že soudy v České republice jsou funkční a nezávislé? A mají tomu tedy takto věřit i naši občané?"

Co na to premiér? "Já chci věřit v to, že soudy jsou nezávislé," odpovídal, aby vzápětí řekl, že toto jeho tvrzení neznamená, že by nemohl polemizovat s konkrétními rozhodnutími konkrétních soudních senátů nebo konkrétních soudců.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy