Máme novou stopu k článku Hitler je gentleman, řekl Zeman. Citoval chybně. Peroutka píše opak

Lukáš Prchal Domácí Lukáš Prchal, Domácí
Aktualizováno 7. 10. 2015 11:48
Miloš Zeman prohlásil, že Hrad má stopu, která by mohla vést k nalezení dlouho hledaného Peroutkova článku Hitler je gentleman. Prezident prohlásil, že byl Peroutka zcenzurován a údajně přesně citoval z článku z Přítomnosti z března 1938. V něm však Peroutka píše něco jiného. Na cenzuru poukazuje, ale cenzuru článku, který Hitlera kritizoval.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: ČTK

PrahaPrezident Miloš Zeman upozornil na to, že Hrad možná nalezl novou stopu, která může vést k dlouho hledanému článku Hitler je gentleman od Ferdinanda Peroutky.

Má jí být věta, kterou Peroutka napsal ve svém článku v Přítomnosti z března 1938, že byl cenzurován jeho text, v němž ocenil "vynikající schopnosti říšského kancléře“. V originále se však píše něco jiného.

"Možná jsme našli stopu. Ta stopa je datována 23. březnem roku 1938, je to článek Ferdinanda Peroutky publikovaný v Přítomnosti, kde říká, cituji: Cenzura mi zabránila v publikaci článku, v němž jsem ocenil, cituji doslova, vynikající schopnosti říšského kancléře," prohlásil v úterý prezident Miloš Zeman.

Přesné znění věty, kterou Peroutka zakomponoval do svého článku, však zní: "Censura znemožnila mi posledně, abych upozornil na pozoruhodné politické schopnosti německého kancléře a abych varoval před jeho podceňováním,“ píše Peroutka v Přítomnosti z března 1938.

Silný protihráč

V článku Peroutka navíc před Hitlerem varuje a upozorňuje, že Hitler potřebuje silného protihráče.

"Ale jde o to, abychom si všichni uvědomili, že tento odpůrce zasluhuje protihráčů stejně obratných a odhodlaných, jako jest sám, a že jest směšno vystrkovati proti němu do pole nějaké politiky druhého nebo třetího řádu," tvrdí Peroutka a dodává, že potřebujeme muže, kteří se budou opírat o spravedlivou věc.

Úryvek z Peroutkova článku v časopise Přítomnost.
Úryvek z Peroutkova článku v časopise Přítomnost. | Foto: Přítomnost

"Celé Evropě jest třeba mužů, kteří, opírajíce se o spravedlivou věc, dovedou říci: až sem a ne dále," píše.

Ovčáček: rozhodně to není kritika

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sice ve středu nijak nekomentoval odlišnou interpretaci, znovu ale zdůraznil, že se jedná o pochvalu kancléře.

"Objevily se spekulace, že šlo o kritiku a varování před kancléřem. Pokud se podíváme na synonyma slova pozoruhodný, najdeme slova jako význačný, zajímavý nebo pamětihodný," vysvětloval Ovčáček.

Upozornil také na to, že podle něj by prvorepublikové noviny kritický článek necenzurovaly. "Kdo to považuje za varování, měl by si uvědomit, že to byla liberální první republika," dodal s tím, že článek nemá titulek.

Znovu také připomněl, že ten, kdo najde domnělý originál, dostane od prezidenta odměnu.

Omlouvat se nehodlá

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem, v němž mimo jiné tvrdil, že novinář napsal článek Hitler je gentleman, za což se na něj snesla vlna kritiky.

Prezident pověřil hledáním údajného Peroutkova článku Hitler je gentleman svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, který ale neuspěl. Následně nabídl nálezci odměnu 100 000 korun.

Na konci června se prezident omluvil za to, že se článek nenašel. Za své výroky o Peroutkovi se ale omlouvat nehodlá.

 

Právě se děje

Další zprávy