Máme novou stopu k článku Hitler je gentleman, řekl Zeman. Citoval chybně. Peroutka píše opak

Lukáš Prchal Domácí Lukáš Prchal, Domácí
Aktualizováno 7. 10. 2015 11:48
Miloš Zeman prohlásil, že Hrad má stopu, která by mohla vést k nalezení dlouho hledaného Peroutkova článku Hitler je gentleman. Prezident prohlásil, že byl Peroutka zcenzurován a údajně přesně citoval z článku z Přítomnosti z března 1938. V něm však Peroutka píše něco jiného. Na cenzuru poukazuje, ale cenzuru článku, který Hitlera kritizoval.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: ČTK

PrahaPrezident Miloš Zeman upozornil na to, že Hrad možná nalezl novou stopu, která může vést k dlouho hledanému článku Hitler je gentleman od Ferdinanda Peroutky.

Má jí být věta, kterou Peroutka napsal ve svém článku v Přítomnosti z března 1938, že byl cenzurován jeho text, v němž ocenil "vynikající schopnosti říšského kancléře“. V originále se však píše něco jiného.

"Možná jsme našli stopu. Ta stopa je datována 23. březnem roku 1938, je to článek Ferdinanda Peroutky publikovaný v Přítomnosti, kde říká, cituji: Cenzura mi zabránila v publikaci článku, v němž jsem ocenil, cituji doslova, vynikající schopnosti říšského kancléře," prohlásil v úterý prezident Miloš Zeman.

Přesné znění věty, kterou Peroutka zakomponoval do svého článku, však zní: "Censura znemožnila mi posledně, abych upozornil na pozoruhodné politické schopnosti německého kancléře a abych varoval před jeho podceňováním,“ píše Peroutka v Přítomnosti z března 1938.

Silný protihráč

V článku Peroutka navíc před Hitlerem varuje a upozorňuje, že Hitler potřebuje silného protihráče.

"Ale jde o to, abychom si všichni uvědomili, že tento odpůrce zasluhuje protihráčů stejně obratných a odhodlaných, jako jest sám, a že jest směšno vystrkovati proti němu do pole nějaké politiky druhého nebo třetího řádu," tvrdí Peroutka a dodává, že potřebujeme muže, kteří se budou opírat o spravedlivou věc.

Úryvek z Peroutkova článku v časopise Přítomnost.
Úryvek z Peroutkova článku v časopise Přítomnost. | Foto: Přítomnost

"Celé Evropě jest třeba mužů, kteří, opírajíce se o spravedlivou věc, dovedou říci: až sem a ne dále," píše.

Ovčáček: rozhodně to není kritika

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sice ve středu nijak nekomentoval odlišnou interpretaci, znovu ale zdůraznil, že se jedná o pochvalu kancléře.

"Objevily se spekulace, že šlo o kritiku a varování před kancléřem. Pokud se podíváme na synonyma slova pozoruhodný, najdeme slova jako význačný, zajímavý nebo pamětihodný," vysvětloval Ovčáček.

Upozornil také na to, že podle něj by prvorepublikové noviny kritický článek necenzurovaly. "Kdo to považuje za varování, měl by si uvědomit, že to byla liberální první republika," dodal s tím, že článek nemá titulek.

Znovu také připomněl, že ten, kdo najde domnělý originál, dostane od prezidenta odměnu.

Omlouvat se nehodlá

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem, v němž mimo jiné tvrdil, že novinář napsal článek Hitler je gentleman, za což se na něj snesla vlna kritiky.

Prezident pověřil hledáním údajného Peroutkova článku Hitler je gentleman svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, který ale neuspěl. Následně nabídl nálezci odměnu 100 000 korun.

Na konci června se prezident omluvil za to, že se článek nenašel. Za své výroky o Peroutkovi se ale omlouvat nehodlá.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 40 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy