Maloval jsem Jana Pavla, Benedikt mě tolik neoslovil

Petra Sasínová
28. 9. 2009 12:30
Obraz Jana Pavla II. od Tomáše Císařovského zdobí nový kostel v Ostravě
Obraz Jana Pavla II. posvětil farář kostela svatého Ducha v Ostravě Zábřehu Vítězslav Řehulka. "Byl to silný zážitek," vzpomíná malíř Císařovský.
Obraz Jana Pavla II. posvětil farář kostela svatého Ducha v Ostravě Zábřehu Vítězslav Řehulka. "Byl to silný zážitek," vzpomíná malíř Císařovský. | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Současnému papežovi Benediktu XVI. chybí podle mnoha lidí to, co měl v hojné míře jeho předchůdce Jan Pavel II. - osobní charisma.

Žádný jiný papež, než tento všestranně nadaný Polák a bojovník proti komunismu, neměl v Česku tolik obdivovatelů. Mnozí z nich přitom vůbec nejsou církevní lidé.

Slavný český malíř Tomáš Císařovský letos strávil myšlenkami na Jana Pavla II., jenž před čtyřmi lety zemřel, několik měsíců.

Maloval ho totiž pro nový katolický kostel svatého Ducha na sídlišti v Ostravě-Zábřehu.

"Sehnal jsem si o něm veškerou dostupnou literaturu. Prohlédl jsem stovky fotek, četl jsem některé jeho texty," líčí svou práci Tomáš Císařovský, který v poslední době zaujal například velkým cyklem portrétů českých šlechticů nebo cyklem Můj děda legionář.

S nápadem malovat Jana Pavla II. za ním přišel šéf ostravské galerie Beseda Petr Pivoda.

"Nápad se mi hned zalíbil. Wojtyla byl člověk znamenitý. Taková osobnost se v církvi objevuje jednou za sto let," říká Císařovský.

článek pokračuje pod reprodukcí

Obraz Jana Pavla II. od Tomáše Císařovského má rozměr 280 x 150 centimetrů.
Obraz Jana Pavla II. od Tomáše Císařovského má rozměr 280 x 150 centimetrů. | Foto: Aktuálně.cz

"Pro moji generaci byl obdivuhodný i tím, že se zasloužil o nevratnou proměnu světa - pád železné opony," dodává osmačtyřicetiletý Pražák, který je pokřtěný, avšak nepraktikující katolík.

Benedikt XVI. na něho takový dojem zdaleka neudělal. "Je chladnější," říká Císařovský podobně jako mnoho Čechů.

S Janem Pavlem II. měl malíř osobní zkušenost. Když byl v roce 1995 při druhé návštěvě Česka v Praze na Letné, přišel tam i Císařovský se svou malou dcerou. Náhodou se dostali do jeho blízkosti a papež jí  požehnal.

Farář obrazu požehnal

Velkoplošnému obrazu, na kterém Jana Pavel II. zachytil v dosti mladém věku a bez pompy úřadu, nedávno požehnal farář ostravského kostela, který byl vysvěcen v roce 2007.

"Chtěli jsme, aby byl celý kostel zasvěcený Janu Pavlu II., což nešlo. Musel by být svatořečený nebo blahořečený, tak jsme po něm pojmenovali pastorační centrum," vysvětluje farář Vítězslav Řehulka.

Setkal se s galeristou Pivodou, dohodli se na obrazu. "Oslovil jsem právě Císařovského. Velmi se mi líbí jeho cykly portrétů, považuji ho v tomto směru za špičkového malíře," vysvětloval Pivoda.

Před několika dny byl obraz  umístěn nad vstupem do pastoračního centra. Císařovský obraz kostelu daroval.

Nad hlavním oltářem visí dílo dalšího významného českého malíře -  Jakuba Špaňhela. V pastoračním centru je také obraz Stvoření od předního ostravského malíře Daniela Balabána.

Moderní kostel kruhového půdorysu v Ostravě-Zábřehu je zajímavý výzdobou, ocenění získává i stavba podle projektu architekta Marka Štěpánka. V roce 2008 získala hlavní cenu v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy