Maloval jsem Jana Pavla, Benedikt mě tolik neoslovil

Petra Sasínová
28. 9. 2009 12:30
Obraz Jana Pavla II. od Tomáše Císařovského zdobí nový kostel v Ostravě
Obraz Jana Pavla II. posvětil farář kostela svatého Ducha v Ostravě Zábřehu Vítězslav Řehulka. "Byl to silný zážitek," vzpomíná malíř Císařovský.
Obraz Jana Pavla II. posvětil farář kostela svatého Ducha v Ostravě Zábřehu Vítězslav Řehulka. "Byl to silný zážitek," vzpomíná malíř Císařovský. | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Současnému papežovi Benediktu XVI. chybí podle mnoha lidí to, co měl v hojné míře jeho předchůdce Jan Pavel II. - osobní charisma.

Žádný jiný papež, než tento všestranně nadaný Polák a bojovník proti komunismu, neměl v Česku tolik obdivovatelů. Mnozí z nich přitom vůbec nejsou církevní lidé.

Slavný český malíř Tomáš Císařovský letos strávil myšlenkami na Jana Pavla II., jenž před čtyřmi lety zemřel, několik měsíců.

Maloval ho totiž pro nový katolický kostel svatého Ducha na sídlišti v Ostravě-Zábřehu.

"Sehnal jsem si o něm veškerou dostupnou literaturu. Prohlédl jsem stovky fotek, četl jsem některé jeho texty," líčí svou práci Tomáš Císařovský, který v poslední době zaujal například velkým cyklem portrétů českých šlechticů nebo cyklem Můj děda legionář.

S nápadem malovat Jana Pavla II. za ním přišel šéf ostravské galerie Beseda Petr Pivoda.

"Nápad se mi hned zalíbil. Wojtyla byl člověk znamenitý. Taková osobnost se v církvi objevuje jednou za sto let," říká Císařovský.

článek pokračuje pod reprodukcí

Obraz Jana Pavla II. od Tomáše Císařovského má rozměr 280 x 150 centimetrů.
Obraz Jana Pavla II. od Tomáše Císařovského má rozměr 280 x 150 centimetrů. | Foto: Aktuálně.cz

"Pro moji generaci byl obdivuhodný i tím, že se zasloužil o nevratnou proměnu světa - pád železné opony," dodává osmačtyřicetiletý Pražák, který je pokřtěný, avšak nepraktikující katolík.

Benedikt XVI. na něho takový dojem zdaleka neudělal. "Je chladnější," říká Císařovský podobně jako mnoho Čechů.

S Janem Pavlem II. měl malíř osobní zkušenost. Když byl v roce 1995 při druhé návštěvě Česka v Praze na Letné, přišel tam i Císařovský se svou malou dcerou. Náhodou se dostali do jeho blízkosti a papež jí  požehnal.

Farář obrazu požehnal

Velkoplošnému obrazu, na kterém Jana Pavel II. zachytil v dosti mladém věku a bez pompy úřadu, nedávno požehnal farář ostravského kostela, který byl vysvěcen v roce 2007.

"Chtěli jsme, aby byl celý kostel zasvěcený Janu Pavlu II., což nešlo. Musel by být svatořečený nebo blahořečený, tak jsme po něm pojmenovali pastorační centrum," vysvětluje farář Vítězslav Řehulka.

Setkal se s galeristou Pivodou, dohodli se na obrazu. "Oslovil jsem právě Císařovského. Velmi se mi líbí jeho cykly portrétů, považuji ho v tomto směru za špičkového malíře," vysvětloval Pivoda.

Před několika dny byl obraz  umístěn nad vstupem do pastoračního centra. Císařovský obraz kostelu daroval.

Nad hlavním oltářem visí dílo dalšího významného českého malíře -  Jakuba Špaňhela. V pastoračním centru je také obraz Stvoření od předního ostravského malíře Daniela Balabána.

Moderní kostel kruhového půdorysu v Ostravě-Zábřehu je zajímavý výzdobou, ocenění získává i stavba podle projektu architekta Marka Štěpánka. V roce 2008 získala hlavní cenu v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 43 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy