Málokdo ví, ale stěžovat si lze i na vysvědčení. Úředně

Hana Pecinová
1. 2. 2010 19:41
Úterý je poslední den, kdy si rodiče mohou stěžovat na hodnocení svého dítěte
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Úterý je posledním dnem, kdy mohou rodiče podat stížnost na hodnocení na pololetním vysvědčení svého dítěte. Pokud se vám tedy nelíbí, jaké známky přinesl domů váš potomek, a pokud si myslíte, že ho učitel špatně ohodnotil, můžete si ještě zítra stěžovat u ředitele dané školy.

Podle školského zákona smí rodiče dítěte požádat do tří pracovních dnů od vydání vysvědčení o přezkoumání výsledků hodnocení žáka. Stížnost se neposílá České školní inspekci, ale přímo řediteli školy.

"Školní inspekce předá jakékoli stížnosti na hodnocení žáka řediteli dané školy, aby se jimi zabýval. Inspekce tedy není v tomto případě aktivní. Má na starosti hodnocení škol, ne učitelů samotných," řekl Aktuálně.cz mluvčí České školní inspekce Libor Vacek s tím, že občas k nim takové stížnosti dorazí.

Přezkoušení do dvou týdnů

Pokud žáka vyučuje sám ředitel, žádost se posílá školskému odboru příslušného krajského úřadu. Na základě žádosti rodičů pak ředitel školy nebo hejtmanství rozhodne o konání nové zkoušky, takzvaného komisionálního přezkoušení.

To se koná buď do čtrnácti dnů poté, co ředitel či úřad žádost obdrží, nebo v termínu, na kterém se vedení školy nebo úřad domluví s rodiči.

Pokud o to krajský úřad požádá, komisionální zkoušky se může zúčastnit školní inspektor nebo se zkouška, pokud je k tomu dostatečné množství důvodů, může konat na jiné škole.

Stížnosti častěji až koncem roku

Rodiče středoškoláků využívají možnosti stěžovat si na špatné hodnocení zřídkakdy. A pokud už si stěžují, bývá to většinou na konci školního roku.

"Když dostane žák pětku v pololetí, tak se nic neděje, normálně pokračuje ve studiu i v dalším pololetí. Stížnosti tedy občas bývají na konci školního roku, kdy se jedná o postup do dalšího ročníku nebo k maturitě," řekl Aktuálně.cz zástupce ředitele Střední průmyslové školy strojnické v Praze 1 Oleg Holý.

Obdobně je to i na gymnáziu v ulici Nad Alejí v Praze 6. Komisionální přezkoušení tu mají jen výjimečně. Za poslední tři roky rodiče o novou zkoušku požádali jen jednou.

"Rodiče spíše žádají o vysvětlení, proč žák dostal takovou známku. To se pak s nimi učitel sejde a pohovoří s nimi o výsledcích studenta. Pokud by požádali přímo o přezkoušení, jednali bychom samozřejmě podle zákona. Většinou se s nimi ale snažíme domluvit," prozradil Aktuálně.cz postup gymnázia v takových případech jeho ředitel Jiří Benda.

Dobré známky k přijímačkám

Na pražské Základní škole v Mendelově ulici na Jižním Městě každé pololetí evidují dvě až tři stížnosti. Většinou se přitom jedná o žáky druhého stupně, kteří potřebují mít pro přijímací zkoušky na střední školu dobrý průměr známek.

"Zpravidla se to žák naučí a dostane lepší známku. Dnes jsme ale jednoho deváťáka zkoušeli a stejně dostal pětku," uvedla ředitelka Martina Thumsová.

"Na prvním stupni přezkušujeme jen výjimečně, ale pokud ano, jsme na ně hodní," dodala.

Ředitel břevnovské Základní školy a Mateřské školy Jana Ámose Komenského Luděk Soustružník naopak ještě žádnou stížnost na nespravedlivé hodnocení žáka řešit nemusel.

"Rodiče pravidelně o prospěchu jejich dětí informujeme v rámci rodičovských schůzek. Kázeňské přestupky s nimi ale řešíme okamžitě," uvedl ředitel.

Jak vidí úroveň školství po aféře v Plzni přední akademici? Projděte si interaktivní grafiku

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy