"Nechtěný" generál vyměnil armádu za technologie, radí ambiciózní firmě na ČVUT

Jan Horák Jan Horák
7. 1. 2021 9:40
Někdejší druhý muž české armády generál František Malenínský po odložení uniformy zakotvil v novém oboru. Od nového roku působí ve vedení univerzitního startu-pu zabývajícího se moderními technologiemi. Firma má zázemí na Českém vysokém učení technickém. Podle zjištění Aktuálně.cz bude generál radit i samotné univerzitě. Malenínského poslední armádní štací byla funkce českého představitele v NATO.
Generálporučík ve výslužbě František Malenínský (ilustrační snímek).
Generálporučík ve výslužbě František Malenínský (ilustrační snímek). | Foto: Ministerstvo obrany

Generálporučík František Malenínský se loni 31. října vrátil z tříleté mise v NATO. Českou republiku tam zastupoval v jeho vojenském výboru, což je nejvyšší vojenský orgán aliance. Určuje obrannou strategii celého paktu. Armáda se s ním nedohodla na prodloužení jeho závazku, s posledním dnem loňského roku se tak jeho vojenská kariéra uzavřela.

Od nového roku nastoupil coby viceprezident start-upu TRIX Connections při Českém vysokém učení technickém. Firma po vypuknutí jarní vlny epidemie koronaviru vyvinula ochrannou polomasku, již lze sériově vyrábět pomocí technologie 3D tisku. Na podzim pak společně s univerzitou vytvořila systém na on-line monitoring lůžkových kapacit v nemocnicích. Malenínský má firmě pomoci s dalším rozvojem.

"Jako viceprezident budu zajišťovat poradenství v oblasti strategického partnerství. Když bude start-up přicházet s novými projekty v oblasti umělé inteligence, digitalizace či nových technologií, budu s ním konzultovat, kam takové projekty nasměrovat," řekl Aktuálně.cz generál Malenínský.

Hledání strategických partnerů

V praxi to bude znamenat, že generál v rámci hodnocení každého nového projektu zváží jeho potenciál k možné spolupráci se zahraničními či domácími partnery z privátní i veřejné sféry. "Kontakty, které jsem během kariéry získal, mají smysl. U každého projektu ověřím, zda by se dal uplatnit třeba v rámci evropské obranné strategie, u zahraničních firem nebo i české armády, pokud jí to může přinést nový pohled," dodal.

Podle šéfa společnosti Víta Dočkala je v současné vyhrocené době poptávka po komplexním přístupu k řešení problémů, v čemž má generál, vzhledem ke svým profesním zkušenostem a osobnostní výbavě, firmě pomoci. "Pro nás je spolupráce s generálem Malenínským velkou poctou. Vážíme si toho, že jsme svým přístupem, plány a strategickým směřováním takovou osobnost zaujali," uvedl.

Malenínský se na firmu poprvé obrátil ještě coby představitel NATO loni na jaře, když zaznamenal její úspěch s vynalezením zmíněné polomasky. Firma tehdy avizovala ochotu poskytnout know-how na její výrobu prakticky komukoliv. "Požádal jsem pana ředitele, aby k tomu zpracovali podklady, které jsem pak rozdal jednotlivým (aliančním) státům, ať se v případě zájmu na TRIX Connections obrátí," řekl Aktuálně.cz generál.

Vedle firmy také poradcem na ČVUT

V průběžném kontaktu s vedením firmy Malenínský zůstal, ačkoliv po odchodu z armády uvažoval i o dalších možnostech. Obě strany se však loni 15. prosince dohodly na trvalé spolupráci. Malenínský bude podle zjištění Aktuálně.cz od 15. ledna nově působit i coby seniorní poradce Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT. 

"S partnery, jako je generál Malenínský, hodně získáváme a budeme schopni přicházet s koncepčními řešeními, která pomocí technologií pomohou lépe zvládat obdobné krize a připravit se na situace, které mohou přijít," sdělil spoluzakladatel firmy TRIX Connections Jaroslav Lísovec.

Jedenašedesátiletý generálporučík ve výslužbě strávil v armádě skoro čtyřicet let, začínal coby četař roku 1982. Před svým odchodem do NATO v červenci 2017 sloužil jako první zástupce tehdejšího náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře. Mise v NATO se nakonec ukázala coby jeho poslední v uniformě. Po dohodě se současným prvním mužem české armády Alešem Opatou už nedošlo k prodloužení jeho vojenského závazku.

"Jedná se o rozhodnutí náčelníka Generálního štábu (Aleše Opaty), které ministr obrany akceptoval. František Malenínský je uznávaný a zkušený voják, je ale skutečností, že počet generálských míst v armádě je omezený a každá vojenská kariéra jednou musí skončit," sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek, když na Malenínského konec v armádě Aktuálně.cz loni v srpnu upozornilo.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Rusko vyhošťuje deset amerických diplomatů

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že v reakci na nejnovější sankce ze strany USA recipročně označilo za nežádoucí osoby deset pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě. Příslušnou nótu předalo zástupci amerického velvyslance s tím, že "uvedené osoby mají opustit Rusko do 21. května".

Ruská diplomacie přislíbila, že další odvetné kroky za "nezákonné protiruské sankce" budou následovat, uvedl list Kommersant na svém webu. Připomněl, že americký prezident Joe Biden v polovině dubna podepsal výnos o zavedení nových sankcí proti Rusku a USA také rozhodly o vyhoštění deseti ruských diplomatů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který Soudní dvůr Evropské unie označil za diskriminační a porušující evropské předpisy. Místopředseda vlády Zsolt Semjén podle agentury DPA předložil v parlamentu v noci na středu nový zákon, který kritizovanou normu nahradí. Maďarsku hrozil ze strany EU finanční postih v případě, že by zákon neupravilo.

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546 000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích. Dotčené spolky musejí rovněž na webových stránkách výslovně uvádět, že jsou "organizacemi podporovanými ze zahraničí".

Unijní soud v červnu 2020 konstatoval, že jde o "diskriminační a neodůvodněné omezení", které je v rozporu se základními právy včetně ochrany osobních údajů či svobody sdružování.

Podle kritiků byl tento a další zákony namířen především proti americkému finančníkovi a filantropovi maďarského původu Georgi Sorosovi, kterého kvůli jeho liberálním názorům považuje premiér Viktor Orbán za svého nepřítele.

Nyní může být zákon zneplatněn na některé z příštích schůzí parlamentu. Chystaná novela podle DPA obsahuje ustanovení, na jehož základě bude maďarský účetní dvůr každoročně vypracovávat zprávy o těch nevládních organizacích, jejichž příjmy budou přesahovat 20 milionů forintů (1,43 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy