Nemyslím, že je to na odstoupení, říká Maláčová k zásahu policie. Babiš jí píše dopis

ČTK Domácí ČTK, Domácí
25. 2. 2020 12:44
Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá situaci na ministerstvu práce a sociálních věcí za velký problém a bude chtít po ministryni Janě Maláčové (ČSSD) vysvětlení. Uvedl, že v tuto chvíli neví, do jaké míry ministryně za celou věc může, nebo nemůže. Maláčová si myslí, že obvinění dvou jejích spolupracovníků z pletich při zadávání veřejných zakázek na její odstoupení není.
Foto: Ludvík Hradilek

"Nemyslím si, že je to na odstoupení," řekla Maláčová v úterý novinářům v reakci na pondělní zásah policie na jejím ministerstvu. Očekává dopis od Babiše a chtěla by se s ním sejít. "Pevně doufám, že se k té věci konečně sejdeme, jak jsem několikrát žádala," reagovala Maláčová. Dodala, že od Babiše dostává dopisů řadu, premiér však podle ministryně připustil, že je nečte, ale jen podepisuje.

Uvedla, že obviněné postavilo ministerstvo mimo službu. "Víc se nebudu vyjadřovat, byla jsem poučena, že mám zachovat mlčenlivost," dodala. 

Na ministerstvu práce zasahovala v pondělí policie kvůli informačním systémům. Dva manažery obvinila z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky. Jedním z obviněných je podle médií náměstek pro ekonomiku a ICT Jan Baláč.

Babiš uvedl, že podstatu zásahu nezná. IT zakázky na ministerstvu podle něj ale nejsou dost transparentní a poslal kvůli tomu Maláčové už asi deset dopisů. A i tentokrát se na ni nejspíš obrátí dopisem, řekl. To, že policie zatkla jednoho z nejbližších spolupracovníků ministryně, vnímá jako velký problém. "Určitě budu chtít od paní ministryně nějaké vysvětlení," řekl. Poté dodal, že situaci na ministerstvu i náměstka pro informační technologie dlouhodobě kritizoval - podle něj neměl předpoklady vykonávat svou funkci.

Hamáček: Maláčová ten problém zdědila

Šéf ČSSD Jan Hamáček naopak Baláče považuje za člověka, který se v problematice orientuje. Dodal, že nemůže dát "ruku do ohně" za každého úředníka MPSV, o kvalitě politického vedení ze strany Maláčové je ale přesvědčen. "Tu věc, kterou nezavinila, ale zdědila, se snažila vyřešit," zdůraznil a dodal, že na hodnocení případu je ale ještě brzy. "Je třeba počkat, až bude jasné, co se stalo," uvedl.

IT zakázky na ministerstvu podle Babiše nejsou dost transparentní, poslal kvůli tomu Maláčové už asi deset dopisů. Na dotaz novinářů, zda si ministryni pozve na schůzku, nebo zda bude věc řešit na jednání vlády, uvedl, že se na ni pravděpodobně obrátí písemně. K jejímu dalšímu angažmá ve vládě řekl, že neví, do jaké míry Maláčová za celou věc může, nebo nemůže. "Musím zjistit, co se stalo, a budu to řešit spíš s panem předsedou Hamáčkem," dodal. Nyní je podle něj věc moc čerstvá.

Premiér Babiš chce s Hamáčkem o věci jednat. Připomněl však, že každá strana si nominuje do vlády své zástupce. "Kdyby bylo na mně, tak bych takové zástupce nejmenoval, ale my máme nějaký poměrný parlamentní systém, koaliční systém, a na tom já asi těžko něco změním," uzavřel Babiš.

Maláčové resort chystá nový ucelený systém, který plánuje spustit příští rok. "Děláme vše pro to, aby od příštího roku MPSV mělo moderní, funkční a zejména hospodárný systém. Já od svého nástupu jsem z těch 20 podsystémů přesně dle harmonogramu čtyři uvedla do provozu," řekla Maláčová. Nový systém by podle ní měl konečně odpovídat potřebám 21. století.

Společnost OKsystem inkasovala za dobu, co pracuje pro stát, skoro osm miliard korun, tvrdí bývalý šéf IT na ministerstvu Jiří Károly. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy