Makléřka, která odmítla pronajmout byt Romce, se omluví. Advokát své odvolání stáhl

Radek Nohl Radek Nohl
2. 12. 2015 5:30
Realitní kanceláře budou muset odmítat přání vlastníků nemovitostí, kteří nebudou chtít pronajmout svůj byt nebo dům Romovi nebo cizinci. Průlomový rozsudek litoměřického soudu bude pravomocný. Oba advokáti se dohodli a svá odvolání stáhli. Kauzou se tak již nebude zabývat krajský soud. Naopak makléřka se bude muset Romce omlouvat. Obhájci nyní chtějí, aby se problémem začali zabývat politici. Podle ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera je rozhodnutí soudce Jiřího Šlapala správné a zákon není nutné měnit.
Eliška Nosková se bude muset Lence Balogové omluvit. Rozsudek litoměřického soudu brzy nabude právní moci.
Eliška Nosková se bude muset Lence Balogové omluvit. Rozsudek litoměřického soudu brzy nabude právní moci. | Foto: ČTK

Praha - Realitní makléře čeká změna, která ovlivní jejich práci. Definitivně bude platit, že musí odmítat přání vlastníků nemovitostí, kteří si nebudou přát pronajmout svůj byt nebo dům Romovi, cizinci nebo třeba postiženému.

Pro realitní kanceláře bude nově závazný rozsudek Okresního soudu v Litoměřicích. Jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, oba advokáti své odvolání stáhli. K tomu, aby byl verdikt pravomocný, zbývá pouze formalita. Podle soudce Jiřího Šlapala, který průlomový rozsudek vydal, musí už jen krajský soud potvrdit, že odvolací řízení zastavil. Což je otázka několika dnů.

Advokát Ondřej Pecák, který zastupoval realitní makléřku Elišku Noskovou, Aktuálně.cz potvrdil, že se na stažení odvolání obě strany dohodly. "Problém, který jsme otevřeli, se teď plně přesune na politickou platformu. Dále bude už jen na společnosti a politicích, jakou cestou se tato společnost bude chtít vydat," prohlásil Pecák.

Soudce Jiří Šlapal před několika týdny rozhodl, že se makléřka Nosková musí omluvit Lence Balogové. Té nechtěl makléř z realitní kanceláře Elišky Noskové pronajmout byt v Lovosicích, protože je Romka. Plnil přitom jen přání vlastníka.

Diskriminace na přání majitele není možná, řekl ministr

Podle ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) je rozhodnutí soudce Jiřího Šlapala správné. Zákon není nutné měnit. "Realitní kancelář nemůže uplatňovat diskriminační kritéria ani na základě požadavku majitele. Je nepřijatelné diskriminovat někoho pro příslušnost ke skupině, když on sám se chová slušně a plní své závazky a povinnosti," uvedl Dienstbier.

Pro jeho vládní kolegyni ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD) je svoboda volně nakládat se svým majetkem jedna ze základních lidských práv. "Podobně si dovedu představit, že třeba personální agentura nemůže akceptovat požadavek, aby našla pracovníka na nějakou pozici, kde musí umět kupříkladu česky a anglicky, ale nesmí to být Slovák - pokud umí česky a anglicky, nešlo by o rovný přístup," uvedla Marksová.

Poslancům ze sněmovní komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny se rozsudek litoměřického soudu nelíbí. "Realitní kancelář je prodlouženou rukou vlastníka. Je to nepřiměřený zásah do vlastnického práva," komentoval verdikt poslanec ODS Radim Holeček. A podobný názor má i poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09. "Je pro mě naprosto nepřijatelné, aby to rozhodující slovo neměl vlastník," uvedla Langšádlová.

Langšádlová podle svých slov chce zákon změnit. To ale bude zřejmě poměrně složité. "Nelze měnit legislativu způsobem, který by umožňoval diskriminační jednání. Bylo by to protiústavní a takový zákon by Ústavní soud musel k návrhu zrušit," prohlásil Dienstbier.

Makléři budou mít více práce

Realitní makléř podle verdiktu nesmí odmítnout pronájem nemovitosti třeba zdravotně postiženému, cizinci nebo Romovi. Naopak vlastník bytu takovou možnost má. "Může se zcela svobodně rozhodnout, komu svůj majetek pronajme, a své rozhodnutí ani nemusí navenek žádným způsobem zdůvodňovat," uvedl soudce Jiří Šlapal.

Problém ale nastává právě tehdy, kdy se obrátí na realitní kancelář. V takovém případě musí podle Šlapala majitel nemovitosti počítat s tím, že když makléř poté nabídku zveřejní, nesmí se chovat diskriminačně. Když bude realitní kancelář přání vlastníků plnit, může na ni klient podat žalobu a mohla by tak skončit před soudem.

Podle generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří Jana Borůvky ale odmítání přání vlastníků povede k pokrytectví.

Makléři podle Borůvky o zakázky nepřijdou, čeká na ně ale nyní více práce. Od zájemců o byt budou v některých případech chtít dokumenty navíc. Vyžadovat je budou, aby zjistili, zda klient například neměl dluhy nebo nezničil jiný byt.

"Budou muset požadovat od klientů dokumenty o bezdlužnosti či kontakty na majitele bytů, od nichž si pronajímali byt dříve. To hodně zkomplikuje práci," řekl v DVTV Borůvka.

Realitní kancelář testem neprošla, skončila u soudu

Spor má počátek v roce 2013, kdy úřad ombudsmana na základě podnětů testoval realitní kanceláře a jejich ochotu pronajímat byty Romům. Akce se zúčastnila také Lenka Balogová, vedoucí Poradny pro občanství, občanská a lidská práva v Ústí nad Labem.

Během testu se Balogová dovolala také do realitní kanceláře Elišky Noskové. Podle záznamu, který byl přehrán u soudu, se makléř během hovoru Balogové zeptal, zda je Romka. Ta mu odpověděla, že je. Spolupracovník Noskové poté na to zareagoval slovy, že Romy majitel bytu nechce, protože s nimi má špatné zkušenosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 50 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy