Májové tropy. Je o 50 stupňů víc než v únoru, vydržte

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 5. 2012 8:44
V nížinách třicítky, ale v Krkonoších se 1. května lyžovalo. Ochladí se až ve čtvrtek
Foto: Reuters

Praha - Letošní 1. máj byl nejteplejší za poslední léta. Na některých místech v republice v úterý padaly i desítky let staré teplotní rekordy.

Pokračovalo tak tropické počasí, které u nás panovalo i poslední dubnové dny. Každý si ho ale užíval trochu jinak.

Zatímco v Hradci Králové, kde meteorologové naměřili 30,5 stupně Celsia, lidé vyrazili k bazénům koupaliště Flošna, na Horních Mísečkách v Krkonoších stovky lidí využily poslední šanci si zalyžovat.

Podle meteorologů byl ale 1. máj jedním z posledních dní, kdy jsme si mohli neobvyklé teploty užít. Tropické dny s převážně slunečnou oblohou ukončí ve středu večer přechod studené fronty od jihozápadu.

Předtím ale ještě stačí nejvyšší odpolední teploty vystoupit až ke 30 °C, a očekáváme tak pátý tropický den v řadě.

Největší horko v úterý hlásila Strážnice na Hodonínsku, kde meteorologové naměřili 31,5 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 2000 činil 27,2 stupně. Rekordy padly i na dalších sedmi místech v Jihomoravském kraji.

Padala ale i dlouholetá teplotní maxima. V Táboře byl překonán 66 let starý rekord z roku 1946. Tehdy teploměry ukázaly 27,3 stupně Celsia, letos to bylo 28,4 stupně.

V Hradci Králové úterních 30,5 stupně pokořilo rekord dokonce z roku 1934, který měl hodnotu 28,4 stupně. Rekord pro úterní den padl i v Pardubicích, kde naměřili 29,5 stupně Celsia, původní rekord z roku 2000 měl hodnotu 28 stupňů. 

"Teplotní rekordy byly překročeny také na dalších stanicích na východě Čech," uvedla Petra Marková z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Nezvykle vysoké teploty byly také v horských oblastech, například v Peci pod Sněžkou bylo v úterý odpoledne 23,4 stupně Celsia.

To ale nezabránilo lyžařům, aby si užili poslední den lyžařské sezony na Horních Mísečkách. V teplém a slunečném počasí dorazilo na svah zhruba 400 lyžařů.

Připomeňte si třeskutou zimu 2012:

Pokořené dlouholeté rekordy z východních Čech se tak připojily k 212 let starému teplotnímu maximu, které v neděli padlo v pražském Klementinu.

V Olomouckém kraji překonal letošní 1. máj dosavadní teplotní maxima na všech stanicích. Rtuť teploměru přitom vyšplhala i o pět stupňů výše, než tomu bylo dosud. Nejtepleji bylo v Bělotíně na Přerovsku, meteorologové tam naměřili 31 stupňů Celsia, rekord z roku 2001 přitom byl 24,8 stupně.

Ke konci týdne se ochladí

Nejvyšší dosavadní teploty se měnily i jinde v republice - hned osm rekordů bylo překonáno ve Zlínském kraji. Počasí by se ale podle meteorologů mělo vrátit ke květnovému normálu.

Už od čtvrtka se začne ochlazovat. Nejméně do konce týdne očekáváme převážně velkou oblačnost, zpočátku na většině území s přeháňkami a místy s bouřkami, postupně se budou srážky vyskytovat místy a bouřky jen ojediněle.

Během čtvrtečního rána a odpoledne mohou být ojediněle bouřky doprovázeny i vydatnějším deštěm. Oproti minulému víkendu naměříme teploty až o 10 °C nižší.

Ve čtvrtek se nejvyšší odpolední teploty zastaví mezi 18 až 22 °C, na východě pak vystoupají k 24 °C. 

V pátek a v sobotu naměříme 18 až 22 °C,  na Karlovarsku, Ústecku a Liberecku jen 16 °C.

V neděli se budou nejvyšší odpolední teploty pohybovat nejčastěji do 20 °C a v ranních minimech počítejte s teplotami mezi 12 až 7 °C.

Podle měsíčního výhledu počasí by se letní teploty a převážně slunečná obloha měly do Česka vrátit v polovině května.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy