Majiteli nemocnice došla trpělivost. Rath má šanci

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 3. 2009 18:38
Provozovatel nemocnice ji kvůli hejtmanově kampani vrátil městu
Obrázek z nejisté nemocnice. Aneb Kutná Hora.
Obrázek z nejisté nemocnice. Aneb Kutná Hora. | Foto: Ondřej Besperát

Kutná Hora - David Rath je o krůček blíž ke svým plánům.

Jedna ze soukromých nemocnic, které se rozhodl hejtman změnit na neziskovky a převést bezúplatně na Středočeský kraj, boj momentálně vzdala.

Trpělivost došla

"Rozhodněte se do konce února, co bude s nemocnicí, nebo vám ji vrátíme."

Takové ultimátum dostali nedávno na stůl kutnohorští radní od ředitele místní nemocnice. Nedovedli se totiž rozhodnout, jestli vyhoví hejtmanu Davidu Rathovi a odevzdají nemocnici do rukou Středošekého kraje, nebo se postaví za majitele, kterému stoprocentní obchodní podíl v nemocnici prodali.

Žádné zásadní slovo ale nepadlo. Majitel soukromé firmy Mediastyl-Pharma Jaroslav Řehák proto vyřešil problém radních sám.

"Nechal jsem si od právníků udělat rozbor smluv s městem a zjistil, že jsou vlastně špatně udělané. A tím pádem od prvopočátku neplatné. Městu jsem nemocnici vrátil, už je to vše opraveno i v rejstříku," řekl deníku Aktuálně.cz Řehák. Proč si smoluvy nenechal přezkoumat právníkem dřív, nevysvětlil.

Teď už čeká jen na finanční vyrovnání. Nemocnici před dvěma lety koupil zhruba za milion korun, kromě toho převzal nesplacenou pohledávku na nové CT v hodnotě asi tři a půl milionu korun a zaplatil nájem na deset let dopředu. Dohromady ho nemocnice stála dvanáct milionů.

Rath, nebo zbrusu nový majitel?

"O tom, co s nemocnicí bude, musí nyní jednat zastupitelstvo. Vyřešit by se to snad mělo na zasedání na zasedání 17. března," komentoval vzniklou situaci kutnohorský starosta Ivo Šalátek. 

Ve hře jsou podle něj tři možnosti - odevzdat nemocnici Rathovi, připravit nové výběrové řízení a nemocnici znovu prodat, nebo si ji nechat.

"Já osobně jsem pro prodej. Tentokrát ale se vším všudy. To znamená nejen stoprocentní podíl, ale i pozemky a budovy v areálu," řekl starosta. To, že by si město nemocnici opět nechalo, podle něj nepřichází v úvahu. "Jen bychom v ní zbytečně utopili spoustu peněz," zhodnotil Šalátek.

Společnost Medistyl-Pharma Jaroslava Řeháka by se v případě nového výběrového řízení zapojila. Už dříve nabízela Kutné Hoře za areál 46 milionů. "Kdyby se město rozhodlo pro prodej, jsme první ve frontě. Tohle období bereme spíš jako přestupní," potvrdil deníku Aktuálně.cz Jaroslav Řehák.

Personálu nemocnice ani pacientů, kteří se v ní léčí, se podle něj změna nedotkne.

Radnice Ratha odmítala

Nemocniční zařízení, která v kraji v minulých letech přešla do privátních rukou, poutají Rathovu pozornost už od nástupu do funkce hejtmana.

"V nynějších podmínkách ovlivněných aktivitami Středočeského kraje není možné fungovat dlouhodobě," naznačil pro ČTK jednatel Mediastyl-Pharma Jaroslav Řehák, že za vším stojí právě Rathova kampaň.

Také starosta Kutné Hory už dříve řekl, že Rath zájem o zdejší nemocnici projevil. "Zmínil se o tom, že by rád provozoval kutnohorskou nemocnici pod hlavičkou neziskové nemocnice v Kolíně," řekl deníku Aktuálně.cz

Rath podle kutnohorských zastupitelů dokonce slíbil, že by po převodu na kraj poslal do nemocnice stovky milionů korun z evropských fondů.

Nabídka ale padla jen ústně. "Nic z toho se na papíře neobjevilo," říká kutnohorský radní Tomáš Benada.

Rath to chce zdarma

Hejtman chce navíc kutnohorské zařízení získat bezúplatně. "Vždyť majitel soukromé nemocnice, který majetek od města získal, je taky dostal víceméně zadarmo," naráží na výše zmíněné podmínky, za nichž v nemocnici podniká Mediastal-Pharma.

Středočeský hejtman nedávno ve sněmovně řekl, že nejméně jedna nemocnice v kraji bude mít statut neziskové organizace. 

Odmítl říci, která z to bude. Kromě Kutné Hory má nabídku na převzetí nemocnice od kraje také radnice v Nymburku.

 

Právě se děje

Další zprávy