Majiteli domu komplikuje život obří světelná reklama. Nic nezmůže, smlouvy nelze vypovědět

Petr Koděra Petr Koděra
29. 8. 2016 11:03
Na domě u Nuselského mostu v Praze je přes deset let načerno namontovaná reklamní LED obrazovka, kterou vlastní firma z Panamy sídlící v právní kanceláři Mossack Fonseca známé z aféry Panama Papers. Jak minulý týden upozornily Hospodářské noviny, reklama bez povolení vadí nejen památkářům, dopravní policii a stavebním úředníků z Prahy 2, ale i majiteli nemovitosti. "Radost z toho nemáme. Nemůžeme realizovat plánovanou přestavbu," říká v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz právník Karel Goláň z firmy Jizera Invest, která dům loni koupila v konkurzu po jiné zkrachovalé firmě.
Foto: Lukáš Bíba

Majitel billboardu sice žádal opakovaně o dodatečné povolení, ale úřady ho odmítají vydat. Na druhou stranu úředníci zatím nedokázali pravomocně nařídit odstranění reklamy. Jak se na tyhle tahanice díváte jako vlastník domu?

My o těch sporech moc ani nevíme, nikdo nás v této souvislosti neobesílá. Dům jsme koupili loni v konkurzu a zdědili z konkurzní podstaty i nájemní smlouvy na billboardy. Nejen na tu LED obrazovku, o které mluvíte, ale i na tu velkou podsvícenou plachtu, která překrývá fasádu domu. Jde o smlouvy, které se prakticky nedají vypovědět.

Proč?

Jsou tak postavené, že by nás majitelé billboardů mohli žalovat o příliš vysokou náhradu škody. Takové spory jsou pak nepřehledné, do toho se nechceme pouštět. Zvlášť když se do toho nepustila konkurzní správkyně. Přitom mohla smlouvy vypovědět prakticky bez sankcí, ze zákona může vypovědět v konkurzu nájemní smlouvy jednodušeji. Důležité je, že smlouvy jsou na dobu určitou a vyprší. Nekonečně dlouho to tam viset nebude.

Za jak dlouho smlouvy vyprší?

Mám dojem, že je tam tříletý horizont. Dřív nebo později se tam bude něco stavět a ta nemovitost nabere normální využití.

Platí vám majitel té nepovolené reklamy nájem?

Musí.

Musí? Ale neplatiči přece nejsou zas tak vzácní.

Kdyby neplatil, my bychom mohli jednoduše odstoupit od smlouvy. To by nám vlastně vyhovovalo. Konečně bychom mohli realizovat své stavební plány. My teď sice dostáváme nějaké peníze na nájemném, jenže ta budova nemá patřičné využití. Vždyť kdo by do ní šel, když tam jsou ty reklamy. Čili to pozitivum z nájemného je pro nás velmi chatrné. Spíše bych řekl, že jde o negativum. Nejsme schopni realizovat standardní byznys plán, dokud tam reklamy visí.

Takže když to shrnu: reklamy vám taky překážejí, ale nemůžete s tím nic dělat.

No radost z toho nemáme.

Znáte majitele panamské firmy, která nyní tu reklamní obrazovku vlastní?

Neznám a ani po tom nebudu pátrat.

Takže vám stačí, že platí nájem. Mimochodem, chodí platby z Panamy?

Myslím, že z Čech. Podle mě to není tak mysteriózní, protože jsou přihlášení v České republice k platbě DPH. Tím jsem si jistý, je to zřejmé z fakturace nájmu a elektřiny. A pokud by byl problém se standardní platbou či vratkou DPH, měli by asi konat policisté nebo pan Babiš a příslušné finanční úřady.

 

Právě se děje

Další zprávy