Majitel gayklubu Escape čelí obvinění, že organizoval prostituci nezletilých

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 11. 2019 15:04
Majitel pražského gayklubu Escape spolu se svými zaměstnanci čelí obvinění, že v podniku najímali mladé muže k provozování homosexuální prostituce. Případem se začal zabývat soud. Majitel obvinění popírá.
Obvinění zaměstnanci gayklubu, kteří měli organizovat prostituci nezletilých mužů.
Obvinění zaměstnanci gayklubu, kteří měli organizovat prostituci nezletilých mužů. | Foto: ČTK

Státní zástupkyně tvrdí, že švýcarský majitel podniku Massimo Augusto Scolari a jeho zaměstnanci si vydělávali jako kuplíři, když najímali mladé muže k provozování homosexuální prostituce a vybírali od nich část peněz získaných za sexuální služby. Někteří prostituti byli podle obžaloby nezletilí. Scolari obvinění z organizovaného obchodování s lidmi popřel.

Obžalobě čelí vedle Scolariho také Luboslav a Ivan Arsovovi původem z Bulharska, Čech Lukáš Rejmon a Slováci Branislav Tomaníček a Jakub Rajnec. Obviněným je od 27 do 54 let. Některé z nich viní státní zástupkyně i ze svádění k pohlavnímu styku a z ohrožování výchovy dítěte. Za obchodování s lidmi hrozí pět až 12 let vězení.

Scolari, Luboslav Arsov, Rejmon a Tomaníček podle obžaloby nejméně od dubna 2015 do listopadu 2017 zjednávali do privátního gayklubu v ulici V Jámě mladíky ve věku 18 až 25 let, ale i mladší, a to nejen na pozice tanečníků a společníků, ale i k poskytování sexuálních služeb za úplatu.

Od prostitutů pak provozovatelé klubu údajně vybírali peníze buď tak, že jim ukládali pokuty za údajné pracovní prohřešky, nebo tak, že vyžadovali platbu za využití privátního prostoru v klubu či "výkupné", když chtěl prostitut opustit bar se zákazníkem.

Čtyřiapadesátiletý Scolari se u pražského městského soudu prezentoval jako manažer slavných zpěváků. "Naprosto se s tím neztotožňuji, jakékoliv obvinění odmítám," řekl italsky k údajnému organizování prostituce ve svém podniku. "Lidi jsem do klubu nikdy osobně nepřijímal. Personál u vstupu jsem vždy upomínal, že je nutné kontrolovat věk hostů," pokračoval. Podotkl také, že sex s více lidmi nebo s prostituty není nelegální.

Sex byl v klubu zakázán

Proti obžalobě se vymezili i provozní už neexistujícího klubu Rejmon a Luboslav Arsov. "Klub Escape v žádném případě nikdy nebyl bordel. Výdělečnou činností nebyla prostituce. V podstatě to byl takový kabaret," prohlásil Arsov. "Sex byl v klubu zakázán. Co dělali kluci mimo klub, to byla jejich svobodná vůle," doplnil. Podnik měl podle něj příjmy jenom ze vstupného a z prodeje nápojů.

"Byl to normální klub s tanečníky. Žádné pokoje, žádné ceníky za erotické služby. Kdybychom vydělávali na prostituci, tak klub nebude ztrátový," přidal se Rejmon.

Oba muži zpochybnili věrohodnost svědků, hovořili o lhářích a podvodnících. Připustili nicméně, že v podniku existovalo "privátko", tedy box skrytý za závěsem. "Co se dělo za závěsem, jsme nekontrolovali. Respektovali jsme, že to bylo privátní," řekl k tomu Rejmon.

Obžaloba tvrdí, že Scolari a jeho partner Rajnec opakovaně opíjeli tři nezletilé mladíky a potom s nimi měli skupinový sex. S dalším mladistvým a s Luboslavem Arsovem údajně Scolari vyjel za společnými sexuálními zážitky do Itálie a Švýcarska. Oba Arsovové také nabízeli mladým mužům z Česka dobře placenou práci společníků ve Švýcarsku a poté v Basileji organizovali jejich prostituci, dodala státní zástupkyně.

Video: Prostituce je normální práce, naše děvčata to baví

My jsme kabaret, může dojít k odhalování a fyzickým kontaktům, u nás jsou děvčata na brigádu, je jich víc, než uživíme, říká majitel nočního klubu | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 32 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy