Mají tvrdá komanda i konkurenti ČEZu? Kdepak, dušují se

Hana Pecinová
4. 2. 2010 0:00
Kontroloři společností PRE a E.ON nátlak nepoužívají, tvrdí firmy

Praha - Energetická společnost ČEZ se dostala pod tlak, když tento týden vyplavaly na povrch detaily o bojovém výcviku a metodách jejího speciálního Útvaru netechnických ztrát, který zasahuje proti černým odběratelům elektřiny. Jsou takové jednotky v Česku obvyklé?

Konkurenční energetické firmy tvrdí, že rozhodně ne. Jejich kontroloři údajně nejednají jako členové komanda, naopak: chovají se prý slušně, nepoužívají nátlak a navštěvují kurzy asertivity.

A jaké máte zkušenosti s kontrolory energetických společností Vy? Napište nám na e-mail [email protected].

Společnost Pražská energetika (PRE) podle svých manažerů volí mezi dvěma způsoby přístupu k odběratelům elektřiny. Ti, kteří neplatí zálohy či vyúčtování, obdrží od společnosti dvě upomínky. Pokud je odběratel neuhradí, přeruší mu dodávku elektřiny. Nezaplacenou elektřinu přitom odhalí počítačový systém, který na to pracovníky PRE upozorní.

"Mohou být však i zloději elektřiny. Těm bez milosti odpojujeme přívod elektřiny a následně s nimi řešíme vzniklé škody," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí PRE Petr Holubec.

Obdobně přistupuje ke svým zákazníkům i další velký konkurent ČEZ, společnost E.ON, která posílá dokonce tři upomínky. V rámci té poslední i upozornění, že pokud odběratel nezaplatí, bude mu přívod elektřiny nebo plynu přerušen.

"V případě, že zákazník komunikuje a je ochoten svou tíživou situaci řešit, nabízíme mu, že se vzájemně dohodneme na splátkovém kalendáři, a pokud to situace vyžaduje, dokonce na odložení nebo posunutí plateb," řekl Aktuálně.cz mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Nejsou ozbrojeni

Obě firmy mají stejně jako ČEZ na odběratele černé elektřiny specializovanou skupinu, kontrolní skupina PRE se jmenuje dokonce stejně jako komando ČEZ, tedy Útvar netechnických ztrát. Společnost E.ON pak má oddělení Energetické kontroly.

"Ano, PRE takovou skupinu má, její technici však pracují normálně v civilu, v běžné pracovní době, nemají zbraně, nemají speciální bojové výcviky, neodvážejí klienty do speciálních vyslýchacích prostor, nepoužívají žádný nátlak, jsou jen proškoleni na slušné jednání, vyjednávání a zvládání asertivity," uvedl Holubec v reakci na nedávno zveřejněné video výcviku členů jednotky Netechnických ztrát společnosti ČEZ.

Útvar netechnických ztrát PRE začíná konat v případě, že jejich technici krádež elektřiny odhalí v rámci odečtů elektroměrů. Spolupracují přitom se svými obchodníky a právníky, v některých případech černého odběru si pak PRE bere na pomoc i policii. To ale jen v těch případech, které není schopna sama vyřešit.

"Někdy s Policí ČR spolupracujeme, zejména tam, kde se jasně jedná o trestné činy nebo hrozí například napadení ze strany klienta a podobně," dodal Holubec.

Školení si mohou vybrat

Společnosti E.ON má samostatné oddělení Ekonomické kontroly a také pro ni stejnou činnost zajišťuje pět firem, se kterými podepsala smlouvu.

"Postup zaměstnanců těchto firem je smluvně daný a totožný s postupem našich zaměstnanců. Speciální kurzy zaměstnanci absolvují, pokud si je sami vyberou ze standardní nabídky školících a vzdělávacích kurzů naší společnosti. Jedná se například o kurzy asertivity, komunikační dovednosti či zvládání stresových situací," řekl Vácha s tím, že takové kurzy nabízejí všem zaměstnancům společnosti.

Postup E.ON při odhalení černých odběratelů je obdobný jako u PRE. Pokud takový případ zjistí, na místo vyráží buď člen oddělení Ekonomické kontroly nebo zaměstnanec některé z pěti firem.

"Na místě samotném se snažíme zajistit přítomnost majitele objektu, v případě, že je majitel nezjistitelný, žádáme o asistenci Policii ČR, kterou rovněž voláme v případech, kdy je podezření na ohrožení osob, například našich zaměstnanců nebo zaměstnanců dodavatelských firem, nebo majetku," uvedl Vácha.

Černý odběratel pak musí využitou elektřinu zaplatit buď jednorázově, nebo na základě dohodnutého splátkového kalendáře. Pokud je částka moc velká nebo se společnost nemůže s černým odběratelem dohodnout, peníze vymáhá soudně, dodal mluvčí.

A jaké máte zkušenosti s kontrolory energetických společností Vy? Napište nám na e-mail [email protected].

 

Právě se děje

Další zprávy