Expert online: Rusko obchodní válku s EU nemůže ustát

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
4. 9. 2014 15:37
Jan Šír z Institutu mezinárodních studií FSV UK ve čtvrtek odpoledne odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.
Online - Jan Šír
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

Praha - Jen sankce samotné nepomohou, Západ může proti Vladimiru Putinovi uspět pouze soustředěným odporem, domnívá se expert na Rusko z Univerzity Karlovy Jan Šír. Sankce se však podle něj projeví až s odstupem. "Zatímco boje probíhají teď," odpověděl na dotaz jednoho z čtenářů.

Ve čtvrtečním online rozhovoru na deníku Aktuálně.cz Šír rovněž napsal, že Rusko spoléhá na určitou vnitřní nejednotnost Evropské unie v otázce prohloubení sankcí.

"Nejde o monolitní politický blok, ale primárně o ekonomické uskupení sdružující téměř tři desítky států, jejichž zájmy se mohou v konkrétních případech lišit. Hledání konsensu, na kterém by se mohly shodnout všechny členské státy, tak pochopitelně nějaký čas zabere," konstatoval Šír na adresu EU.

Závěrečnou dohodu o zpřísnění protiruských sankcí by měly státy EU uzavřít během pátku, podle české vlády by se opatření měla týkat zejména oblasti finančních služeb a pokračování zbrojního embarga.

Kabinet však na středečním jednání dal premiéru Bohuslavu Sobotkovi mandát, aby případně mohl část sankcí odmítnout, pokud by mohly významně poškodit český průmysl, zejména v oblasti takzvaného zboží dvojího užití - například obráběcích strojů pro civilní účely.

Otázky bylo možné pokládat do 15:15.

Online - Jan Šír

Rozhovor skončil
4. 9. 2014
Ptá se: Michal

Dobrý den, jaký typ sankce by podle vás mohl změnit postoj a chování Ruska v konfliktu na Ukrajině.

Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jan Šír

Dobrý den, díky všem za zájem a za otázky.

K Michalovi... Asi nebudu moc optimistický. Pan Putin vypadá velice odhodlaně a ta válka rozhodně není nějaké nedopatření, nedorozumění nebo náhoda. Obávám se, že pokud může poslední ruskou agresi něco zastavit, pak to nebudou sankce (jakkoli i jsou potřeba), ale jen soustředěný odpor. Bohužel pro Ukrajinu, Ukrajina nemá s nikým žádné spojenecké závazky, těžko tudíž může spoléhat na to, že někdo půjde proti Rusku do války.

4. 9. 2014
Ptá se: Adriana M.

Jak vnímáte to, že si Česko chce vyjednat nějakou výjimku? Nebude to na Rusy působit tak, že EU je nejednotná a že stačí jen vydržet a sankce se nám rozpadnou samy?

Odpovídá: Jan Šír

EU samozřejmě vystupuje nejednotně; nejde o monolitní politický blok, ale primárně o ekonomické uskupení sdružující téměř tři desítky států, jejichž zájmy se mohou v konkrétních případech lišit. Hledání konsensu, na kterém by se mohly shodnout všechny členské státy, tak pochopitelně nějaký čas zabere. Na to ostatně i Rusko spoléhá a hraje. Vyjádření pana premiéra Sobotky z počátku týdne vnímám především jako vzkaz dovnitř - ať už vůči potenciálním voličům soc-dem (máme před volbami), tak i svým spolustraníkům. Myslím že jsou v EU, pokud jde o postup vůči Rusku ve smyslu diskutovaného utužení sankcí, i slabší články než je ČR.

4. 9. 2014
Ptá se: Petr Novák

Dobrý den, jste rusofil nebo rusofob? Ptám se z toho důvodu, že naše média jsou rusofobní, až fanatické, jednoznačně pro americká, tudíž nejsou schopny poskytnout objektivní a vyvážené informace, viz zimní olympiáda v Soči, kdy prakticky jediné pozitivní Informace poskytli samotní sportovci.

Odpovídá: Jan Šír

Nepovažuji se ani za rusofila ani za rusofoba.

Co se českých médií týče, musel byste být konkrétní, koho za ony rusofoby a fanatiky považujete. Myslím, že hlavní renomované deníky a elektronická média včetně veřejnoprávních, pokud jde o zpravodajství, zvládají svou úlohu obstojně (v rámci možností, daných tím, že i ČR je terčem naprosto bezprecedentní desinformační kampaně, která současnou válku provází).

4. 9. 2014
Ptá se: Ctirad

Proč jsou sankce tak směšné a spíše symbolické? Proč se třeba evropským bankám nezakážou nákupy ruských státních dluhopisů? Nebo bankovní styk SWIFT?

Odpovídá: Jan Šír

Důvodů co je celá řada. Obávám se, že ne všem v Evropě, včetně politických elit, dochází vážnost problému, nakolik se bezpečnostní prostředí v Evropě v důsledku ruského postupu změnilo. Svou roli určitě hrají i korporátní zájmy, lobbing těch, kteří na obchodech s Ruskem vydělávají a mohli by se tak sankcemi cítit poškozeni, a pochopitelně mocná vlivová síť Ruska v Evropě.

Zákaz nákupu ruských státních dluhopisů, co vím, je už na stole.

Co se týče rozšiřování restriktivních opatření (a ne jen jejich prohlubování) na celé sektory ruské ekonomiky (tzv. sektorální sankce třetí úrovně), myslím, že pokud bude konflikt na Ukrajině dál eskalovat, i na to dojde - nebude na výběr.

4. 9. 2014
Ptá se: Lukáš

Dobrý den, odsoudila dostatečně Evropa ruskou agresi na východní Ukrajině, nebo měla včera česká vláda sama přijmout do usnesení takovou větu a by jednoznačně deklarovala svůj postoj?

Odpovídá: Jan Šír

Evropa, stejně jako jednotlivé členské státyy ruskou agresi na Ukrajině odsoudily jednoznačně a srozumitelně už mnohokrát. Problém je, že slova tanky nezastaví. Pokud se chceme podílet na nějakém řešení, bude se potřeba přenést přes rovinu verbálních deklarací.

4. 9. 2014
Ptá se: PavelŠ

Myslím, že jediné sankce, které mají smysl, je omezit odběr ropy a plynu z Ruska. Co Vy na to?

Odpovídá: Jan Šír

Rusko je ekonomika stojící na exportu energetických surovin. Evropa je současně největší odběratel ruského zemního plynu, takže jakékoli omezení v této oblasti by Rusko bezpochyby zasáhlo. Těžko o tom ale přesvědčíte ty státy, které jsou na importu surovin z Ruska bez vidiny jiných alternativ závislé (týká se zejm. vybraných nových členských zemí).

V každém případě stávající a zvažované sankce, co se týče omezení přístupu Moskvy na západní kapitálové trhy a k vyspělým technologiím, už tímto směrem jdou a možnosti rozvoje palivo-energetického sektoru v Rusku (osvojování nových ložisek v Arktidě aj.) nepochybně podvážou. Efekt těchto opatření se bohužel naplno projeví až s odstupem, zatímco boje probíhají teď.

4. 9. 2014
Ptá se: Petr

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda-si myslíte, že Rusko opravdu nepočítalo s tím, že jejich postup "neprobudí" NATO (čehož jsme teď svědky) a v konečném důsledku bude Rusko příštích let ve značně komplikovanější pozici, než bylo Rusko někdy v roce 2010. Ač s postupem Ruska bytostně nesouhlasím, musím uznat, že mají opravdu precizně plánovaný postup, to co teď děje na Ukrajině není záležitost měsíců, ale let. Proto mě dost udivuje, jestli Rusko opravdu nepočítalo s tím, jak bude NATO reagovat. Díky

Odpovídá: Jan Šír

Těžko říci. O tom, že ta agrese není žádnou momentální reakcí na "převrat" na majdanu, ale že musela být plánována měsíce, ne-li leta dopředu, nemám nejmenší pochybnosti - zábor Krymu, včetně masivní informační podpory té invaze, paralelní vojenská cvičení za účasti desítek tisíc vojáků, a další, to vše bylo prostě příliš profesionálně provedeno, než aby to byla náhoda. Takže s nějakou protireakcí Západu určitě kalkulovat museli. Současně si myslím, že v tom ruském postupu je hodně improvizace a taktického přizpůsobování momentálnímu vývoji situace a určitě došlo k některým "nepříjemnostem", s kterými nepočítali - že si Ukrajina dokáže zvolit nové nejvyšší vedení státu, které bude schopno přikročit k organizaci systému národní obrany a bude mít vůli se té ozbrojené rebelii resp. vpádu bránit. A asi ani sestřelení MH17 neměli zcela v plánu.

4. 9. 2014
Ptá se: Vladimír

Dobrý den. Pokud je v zájmu Evropy a Ruska mírová koexistence a spolupráce, neměly by se tyto mocnosti spíše dohodnout na cordon sanitaire, vzájemném respektu zájmů v této oblasti a pravidlech geopolitického realismu, než na omezování komunikačních kanálů ideologicky zdůvodňovanými sankcemi ve jménu idealistických floskulí a černobílého vidění reality? Argument většiny expertů, že EU "musí něco dělat" je logicky pochybný. Chyby se naopak dělat nesmí - pokud za ně nechceme platit. Jinak se zdá, že sankce zakrývají pouze faktický (a příliš drahý) diletantismus zahraniční politiky EU. Co říkáte na dnešní vyjádření pana Kohouta?

Odpovídá: Jan Šír

Vámi navrhované řešení má jeden "háček": nejsem si jist, že by samotní Ukrajinci z něho byli nadšeni a že podobný postup má oporu v naší politické kultuře a mezinárodním právu. Stejně tak nesdílím názor, že korumpovat agresora novými a novými teritoriálními ústupky (byť ne z "našeho") je výrazem geopolitického realismu. Cenu za tuto krizi už platíme a bohužel nejspíš ještě platit budeme, pokud se k problému nepostavíme čelem.

Vyjádření pana Kohouta jsem bohužel nezaznamenal, takže nedokážu k němu nic říci.

4. 9. 2014
Ptá se: Marek

Dobrý den,
pokud by opravdu došlo až na extrémy jako vyřazení Ruska ze SWIFTu, nevedlo by to spíše k ještě intenzivnější odpovědi ze strany Ruska ať už na Ukrajině nebo i v rámci světové ekonomiky?
Jaké jiné sankce by mohly změnit přístup Ruska na Ukrajině? V současné době sankce žádný zásadnější dopad nemají. Nemá v této situaci Rusko rozdány silnější karty? (Plyn z Ruska, ztráta pracovních míst v EU, nejednotné postoje členů atd)

Odpovídá: Jan Šír

Samozřejmě že každá akce plodí reakci a že postup EU v případě zostření sankcí bude mít z ruské strany odezvu a určitě ta odezva bude asymetrická a bude namířena na to vnést mezi státy EU další rozkol. Jak ta odveta bude vypadat, to zatím nejsem schopen odhadnout. Nemyslím si ale, že by Rusko mohlo obchodní a ekonomickou válku s nejbohatším blokem na světě dlouhodobě ustát - příklad se zákazem dovozu potravin z Evropy hovoří za vše.

K tomu co může Putina přimět k změně chování na Ukrajině, jsem se už vyjádřil před chvílí - samotné sankce na to asi stačit nebudou. Bohužel ta poslední agrese má daleko širší přesah. Pokud Rusko za porušování mezinárodního práva neponese následky, mohl by se pan Putin, popř. jiní podobně smýšlející, nadít názoru, že podobné chování je přijatelné a je normou. Ukrajina by se tak nemusela ukázat poslední zemí, kde bychom byli postaveni před podobný problém.

4. 9. 2014
Ptá se: Michal

Ukrajina již delší dobu Západ žádá o pomoc v podobě zbraní a vojenského vybavení, nicméně EU, potažmo NATO se k tomuto kroku očividně zdráhá přistoupit. Může to podle vás být dáno i obavou, že se bude opakovat situace z Iráku a zbraně se tak dostanou na "špatnou stranu"?

Odpovídá: Jan Šír

Myslím že ne. Ukrajinské velení podle mých zpráv má svoje jednotky pod kontrolou, takže aby se ty zbraně dostaly do špatných rukou, musely by být ukořistěny v boji. Větší roli tady podle mne hraje obava na straně Západu (nakolik je opodstatněná, je druhá věc), že by podobný krok vedl k další eskalaci konfliktu, který by mohl přerůst v přímý střet s Ruskem.

4. 9. 2014
Ptá se: Ferda

Dobry den. Kazdy den se presvedcujeme, ze sankce proste a jednoduse funguji. Rusove neumi sami vyrobit spoustu veci a tezko budou dovazet za prijatelnou cenu potraviny z jiz.Ameriky. Pokud stale utoci na vych.Ukrajine, nemyslite si, ze by Rusko melo byt vylouceno z bankovniho systemu SWIFT? To by dokazalo bezpecne paralyzovat jejich kazdodenni rutinni bankovni operace tak, ze by museli do sveta vyrazet s cemodany podobne jak se to prihodilo Irancum.

Odpovídá: Jan Šír

Sankce určitě mají a budou mít na ruskou ekonomiku citelný dopad. Bohužel pan Putin, a k mojí lítosti i ruská veřejnost, se zatím zdá být vůči podobnému tlaku velice resistentní... Pokud půjde vývoj stejným směrem (tzn. eskalace ozbrojených střetů, zábor dalšího území), na další sankce dojde - Západ nebude mít moc na výběr.

4. 9. 2014
Ptá se: Antonín

Proč je nutné trestat Rusko za to co nezpůsobilo a pouze reaguje za převrat ,který se nepodařil .Děkuji

Odpovídá: Jan Šír

Co se týče kořenů a příčin rusko-ukrajinské války, v tomhle se nejspíš neshodneme. I kdyby na Ukrajině proběhl, jak píšete, převrat, nic - podtrhuji: za žádných okolností absolutně nic - nedává Rusku právo zabrat jednostranně silou část suverénního území cizího státu, na další území vyslat řádově tisícovky vojáků, posílat tam ozbrojené bandy, zbraně, těžkou techniku apod. s cílem řešení jakýchkoli sporných otázek. Nepřestává mě fascinovat, kolika inteligentním lidem tyhle "detaily" nedocházejí.

4. 9. 2014
Ptá se: J.K.

Selskym rozumem krizi vidim tak, ze Americke pokladny jsou prazdne a zbrojeni a dodavky zbrani spojencum od USA je naplni. Take desatky pro NATO se hodi. A sankce jsou jen sprosty, nediplomaticky natlak a poskozeny jsou obe strany. Zastavte to! Situace se muze vymknout a je konec sveta v podobe treti svetove. USA je provotater ktery se za oceanem smeje.

Odpovídá: Jan Šír

K USA a jejich zahraniční politice můžete mít tisíc a jednu výhradu, ale agresor na Ukrajině je Rusko, je mi moc líto.

4. 9. 2014
Ptá se: Filip

Jak pravděpodobnou vidíte variantu, že NATO na Ukrajině vojensky zasáhne? Myslíte, že je ukrajinská armáda schopna situaci zvladnout sama?

Odpovídá: Jan Šír

Možnost, že by se ve stávajícím konfliktu na Ukrajině NATO přímo zapojilo do bojů, pokládám za minimální a aliance sama, stejně jako jednotlivé státy včetně USA to explicitně vyloučily. Vojensko-technickou pomoc považuji za čím dál víc pravděpodobnou, byť může být omezena na dodávky především neletálních prostředků a techniky a půjde po linii jednotlivých států.

Zda je ukrajinská armáda schopna situaci zvládnout, bohužel nevím a to se teprv uvidí. Obávám se ale, že nemají na výběr. Kdyby se byli nezačali bránit, řešili by dnes ten samý problém o desítky či stovky kilometrů dál na západ. Když už Putin šel vědomě na konfrontaci s celým Západem, předpokládám, že to nedělal jen kvůli záboru relativně málo významného poloostrova, kde měli Rusové svoje posádky tak jako tak, a pár uhelných dolů na Donbase. Proto si myslím, že stávající výsledek (to že nedosáhl vzniku avizovaného "Nového Ruska", zahrnujícího Donbas plus vše od Charkova až po Oděsu, a že Kyjev se bude po tom všem na myslitelnou dobu orientovat na Západ a mezi Ruskem a Ukrajinou vyroste zeď) Putinovi moc nevyhovuje. I kdyby došlo k zastavení bojů - což dnes zdaleka není jisté - Rusko má řadu pák jak pokračovat v destabilizaci Ukrajiny jinak (plyn už nedodává od června a zima je pořád teprv před námi).

To je vše. Loučím se s čtenáři aktualne.cz. Děkuji za dotazy a zase někdy nashledanou.

 

Právě se děje

Další zprávy