Magistrát rozpustil akci konvičkovců u saúdské ambasády. Chtěli kamenovat kadibudku

Foto: Konvičkovci převlečení za muslimy chtěli kamenovat mobilní záchod, s pochopením se neshledali
Poslouchalo ho několik desítek příznivců a stejný počet novinářů a policistů.
Konvičkovci opět dorazili převlečení za muslimy.
Premiér vlády zde nebyl zrovna nejpopulárnější osobou.
To Tomio Okamura byl na tom lépe.
Foto: Jakub Plíhal
Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2016 17:10
Iniciativa Martina Konvičky uspořádala před pražskou ambasádou Saúdské Arábie happening k výročí 11. září. Magistrát však akci nechal rozpustit. Podle reportéra Aktuálně.cz vadila úředníkům "toitoika" potažená černou látkou i nenávistné projevy. "Došlo k hrubé neslušnosti, proto bylo shromáždění rozpuštěno," vysvětlila úřednice Eva Novakova. Akci iniciativy odsoudilo ve svém prohlášení také ministerstvo zahraničí, které je "hluboce znepokojeno".

Praha - Úředníci pražského magistrátu dali policii pokyn k rozpuštění akce "s humorem do Mekky" protiislámské Iniciativy Martina Konvičky, která se konala před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici.

Konvičkovi příznivci se při akci převlékli za muslimy a před velvyslanectví umístili mobilní toaletu představující podle nich muslimskou svatyni Kabu v saúdskoarabské Mekce. Chystali se ji "kamenovat" zmuchlanými novinami, a parodovat tak tento pro muslimy posvátný rituál.

Konvička ve svém projevu označil Saúdskou Arábii za největšího vývozce terorismu na světě a vyzval českou vládu k vyhoštění jejích diplomatů ze země. Na dohled z oken velvyslanectví příznivci Konvičky umístili transparent s heslem 'Ten, kdo s malou dívkou žil, ten je u mě pedofil'.

Úředníci zdůvodnili rozpuštění akce tím, že účastníci shromáždění znevažují náboženství a odchýlili se od původně ohlášeného programu. "Došlo k hrubé neslušnosti, proto bylo shromáždění rozpuštěno," řekla Aktuálně.cz úřednice Eva Novakova.

Několik desítek příznivců iniciativy zpočátku odmítalo z místa odejít, kolem 15:00 ale zůstal u ambasády jen kroužek diskutujících. Asi dvacítka policistů i magistrátní úředníci už z místa odjeli. Nikdo nebyl zadržen.

Konvička novinářům řekl, že bude postup magistrátu řešit se svým právníkem. "Myslím, že tohle je věc, kterou by měl rozhodovat soud. Ale pokud je povinností pražského magistrátu řešit, jestli se zneváží nebo nezneváží nějaké náboženství, tak si mohu vzpomenout na pět nebo deset obrazů visících v pražských galeriích, které znevažují nějakým způsobem náboženství. Doporučuju pražskému magistrátu zbourat Betlémskou kapli, protože Jan Hus byl upálen za znevažování náboženství," řekl Konvička.

Nedělní akci iniciativy odsoudilo ve svém prohlášení také ministerstvo zahraničí. To je akcí "hluboce znepokojeno". Přestože se podle něj organizátoři snažili akci uvádět jako humoristickou, jedná se o přímou urážku náboženské skupiny. A nejen proto, že se konala v době největších muslimských svátků a pouti do Mekky. "Této skutečnosti si byli organizátoři dobře vědomi, jak dokazuje pojmenování jejich akce. Tato akce poškozuje obraz České republiky ve světě," stojí v prohlášení zveřejněném na stránkách resortu.

Náměstek chtěl akci zakázat kvůli havárii vody

Poté, co předchozí akce konvičkovců způsobila paniku na Staroměstském náměstí, hledali politici způsob, jak další happening zakázat už v předstihu. Náměstek primátorky Petr Dolinek přišel s tím, že by se akce neměla konat kvůli havárii vodovodu. Místo je podle Dolínka rozkopané a "životu nebezpečné".

Magistrát ale ke zrušení nenašel zákonné důvody, místo toho nabídl přesunutí akce na nedalekou Letnou. Na Letné by ovšem Konvičkova akce mohla kolidovat s charitativním během Teribear, který tam pořádá až do 17. září Nadace Terezy Maxové.

"Napsali jsme jim, že opravdu ne, že to přesouvat nebudeme. Ta akce bude a bude v těch místech, které byly původně ohlášeny," řekl mluvčí iniciativy Miroslav Adamec. Dolínkův návrh považoval za naschvál.

V srpnu na Staroměstském náměstí vyvolala Konvičkova iniciativa svou protiislámskou akcí paniku mezi turisty. Konvička a jeho stoupenci na ní vystupovali jako maskovaní muži převlečení za bojovníky tzv. Islámského státu a stříleli z maket zbraní. Policie akci vyšetřuje jako výtržnictví.

Dnešní akce Iniciativy Martina Konvičky byla svolaná na den 15. výročí teroristického útoku na Světové obchodní centrum a Pentagon v USA. Útoky teroristů ze skupiny Al-Káida si tehdy vyžádaly téměř 3000 obětí. V pátek v saúdskoarabské Mekce také začala velká pouť za účasti téměř dvou milionů muslimů ze 150 zemí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy