Magistrát posvětil vydávání anonymní opencard

Hana Pražáková
16. 12. 2008 14:38
Klasická karta bude zatím dál zdarma

Praha - Pražané si od středy budou moci konečně pořídit i anonymní verzi opencard bez fotografie a osobních údajů držitele.

Přestože vydávání karty bylo technicky připraveno už na přelomu listopadu a prosince, bránilo mu chybějící požehnání pražských radních. Magistrát totiž musí schálit každou změnu nebo novinku týkající se červené kartičky.

Zatím bude anonymní  karta k dostání jen v zákaznickém centru v Paláci Adria. "Výdejní místa se budou postupně rozšiřovat," slibuje mluvčí projektu Martin Opatrný.

Klasická opencard zatím stále zdarma

Původně se hovořilo o tom, že magistrát do konce roku projedná i cenu, za níž bude k dostání standardní opencard. Dosud se tak však nestalo a karta tak i nadále zůstává zdarma. Podle slov radního Rudolfa Blažka, do jehož kompentence opencard spadá, se za vystavení karty nebude platit minimálně do konce března.

"Zatím nevidím důvod pro zpoplatnění," uvedl Blažek s tím, že nyní si opencard pořídili především dospělí lidé, kteří využívají roční kupon na MHD. Ten bude totiž od Nového roku existovat jen v elektronické podobě prostřednictvím opencard. 

Česko zasáhl baby-boom. Ale do autobusu se na plošinu vejdou naráz kočárky jen dva. Matka, která přišla poslední, bude čekat 40 minut na jiný spoj.
Česko zasáhl baby-boom. Ale do autobusu se na plošinu vejdou naráz kočárky jen dva. Matka, která přišla poslední, bude čekat 40 minut na jiný spoj. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Nyní přijdou na řadu studenti a je nesmysl chtít peníze po nevýdělečné skupině, když pracujícím byla karta vystavena zdarma," říká Blažek.

Anonymní opencard by měla sloužit především pro nahrání kuponu na městskou hromadnou dopravu. Její hlavní výhodou má být přenosnost karty, která však bude vykoupena vyšší cenou jednotlivých přepravních kuponů.

Roční přenosný kupon vyjde na 6100 korun, 90denní na 1880 korun a 30denní na částku 670 korun.

Podle navrhovaného ceníku by mělo pořízení běžné opencard přijít na 200 korun, za opencard s kontaktním čipem by zájemce zaplatil 500 korun. Stejné částky se již nyní platí za vydání karty v případech, že byla stávající opencard poškozena nebo ji majitel ztratil. Výměna karty po uplynutí její platnosti bude zdarma.


 

Právě se děje

před 40 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy