Magistrát posvětil vydávání anonymní opencard

Hana Pražáková
16. 12. 2008 14:38
Klasická karta bude zatím dál zdarma

Praha - Pražané si od středy budou moci konečně pořídit i anonymní verzi opencard bez fotografie a osobních údajů držitele.

Přestože vydávání karty bylo technicky připraveno už na přelomu listopadu a prosince, bránilo mu chybějící požehnání pražských radních. Magistrát totiž musí schálit každou změnu nebo novinku týkající se červené kartičky.

Zatím bude anonymní  karta k dostání jen v zákaznickém centru v Paláci Adria. "Výdejní místa se budou postupně rozšiřovat," slibuje mluvčí projektu Martin Opatrný.

Klasická opencard zatím stále zdarma

Původně se hovořilo o tom, že magistrát do konce roku projedná i cenu, za níž bude k dostání standardní opencard. Dosud se tak však nestalo a karta tak i nadále zůstává zdarma. Podle slov radního Rudolfa Blažka, do jehož kompentence opencard spadá, se za vystavení karty nebude platit minimálně do konce března.

"Zatím nevidím důvod pro zpoplatnění," uvedl Blažek s tím, že nyní si opencard pořídili především dospělí lidé, kteří využívají roční kupon na MHD. Ten bude totiž od Nového roku existovat jen v elektronické podobě prostřednictvím opencard. 

Česko zasáhl baby-boom. Ale do autobusu se na plošinu vejdou naráz kočárky jen dva. Matka, která přišla poslední, bude čekat 40 minut na jiný spoj.
Česko zasáhl baby-boom. Ale do autobusu se na plošinu vejdou naráz kočárky jen dva. Matka, která přišla poslední, bude čekat 40 minut na jiný spoj. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Nyní přijdou na řadu studenti a je nesmysl chtít peníze po nevýdělečné skupině, když pracujícím byla karta vystavena zdarma," říká Blažek.

Anonymní opencard by měla sloužit především pro nahrání kuponu na městskou hromadnou dopravu. Její hlavní výhodou má být přenosnost karty, která však bude vykoupena vyšší cenou jednotlivých přepravních kuponů.

Roční přenosný kupon vyjde na 6100 korun, 90denní na 1880 korun a 30denní na částku 670 korun.

Podle navrhovaného ceníku by mělo pořízení běžné opencard přijít na 200 korun, za opencard s kontaktním čipem by zájemce zaplatil 500 korun. Stejné částky se již nyní platí za vydání karty v případech, že byla stávající opencard poškozena nebo ji majitel ztratil. Výměna karty po uplynutí její platnosti bude zdarma.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy