Záchranku čeká audit. Pak se Praha rozhodne, co se Schwarzem

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
31. 1. 2015 18:00
Pokud kontrola hospodaření pražské záchranky nedopadne dobře, může přijít dosavadní šéf Zdeněk Schwarz o post. Jeho rezignaci chtějí hlavně odboráři.
Šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz.
Šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz. | Foto: DVTV

Praha - Šéfovi pražské záchranky Zdeňku Schwarzovi hrozí, že přijde o svůj post. Jeho spory s odboráři totiž dosáhly takových rozměrů, že se na něj pražský magistrát rozhodl vyslat kontrolu.

Externí audit, jehož první výsledky mají být k dispozici v březnu, má prověřit Schwarzovo hospodaření na záchrance i jeho vztahy se zaměstnanci. Pokud kontrola dopadne špatně, zastupitelé nevyloučili na nejvyšším postu změnu.

"Mohu potvrdit, že na záchrannou službu posíláme audit. Je to jediné fér řešení, jak spory zaměstnanců a ředitele Schwarze rozetnout. Kromě personálních otázek budeme chtít zkontrolovat také některé věci ekonomické, například zadávání některých veřejných zakázek," potvrdil Aktuálně.cz zastupitel a radní za ANO Radek Lacko, do jehož kompetence zdravotnictví spadá. 

Podle toho, jak audit dopadne, se prý zastupitelstvo rozhodne, jak s ředitelem Schwarzem naloží dál.

Podle exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) ale audit směřuje k jedinému: Schwarzovu odvolání. "Post ředitele potom obsadí některý z kandidátů vybraných ANO. Něco podobného už jsme přece viděli ve všech správních a dozorčích radách řady státních firem,“ řekl Svoboda. Schwarz byl ještě v minulém volebním období senátorem za stejnou stranu jako Svoboda - ODS.

Rezignaci požadují také odboráři

K rezignaci už Schwarze vyzvali také odboráři. "Způsob, jakým záchranku vede, kritizujeme už dlouho. S novou politickou reprezentací na magistrátu nám konečně svitla naděje, že ve svých požadavcích uspějeme," řekl Aktuálně.cz předseda odborové organizace pražské záchranky Jan Franěk.

Ostré spory mezi zaměstnanci pražské záchranky a ředitelem organizace trvají už několik měsíců. Na konci tohoto týdne ale vygradovaly do takových rozměrů, že pracovníci záchranky vstoupili do stávkové pohotovosti. Vadí jim hlavně chování ředitele Schwarze - prý své lidi uráží a ponižuje. Odboráři současně požadují víc peněz. Schwarz prý ale jejich problémy neřeší, místo toho je popírá a bagatelizuje.

Ředitel Schwarz ale kritiku odmítá. "O žádných problémech nevím. Záchranná služba funguje, zaměstnanci chodí do práce. Odborová organizace navíc nekomunikuje se všemi zaměstnanci, včera jsem sloužil noční a na stanovišti nikdo o ničem nevěděl. Nikdo je o ničem neinformuje," popisuje situaci Schwarz, který vede největší záchranku v zemi už sedmnáct let. Jde podle něj jen o virtuální svět, který vytváří odborová organizace.

Stávka nebude

Za absurdní Schwarz považuje také výhrůžku části zaměstnanců, že na něj podají trestní oznámení pro pomluvu. Schwarz měl totiž své zaměstnance obvinit z toho, že stojí za ztrátami věcí některých pacientů. "Chceme, aby se nám za to veřejně omluvil," ohradil se proti nařčení Franěk.

Schwarz se ale hájí, že mluvil o ztrátách pacientů jen v obecné rovině. Navíc jen na uzavřených schůzkách se zaměstnanci. "Žádné obvinění nepadlo na veřejnosti. Byl to jen jeden z argumentů, proč jsou zaměstnanci vypisováni do směn na všech stanovištích hlavního města,“ říká Schwarz. Informaci prý vynesli ven paradoxně odboráři.

Podle zastupitele za ČSSD Miloslava Ludvíka jedná ředitel Schwarz se svými zaměstnanci opravdu "drsně". V hospodaření se mu prý ale nic vytknout nedá. "Od té doby, co nastoupil do čela záchranky, je tam pořádek. Schwarz zavedl takové metody řízení, které fungují. Řidiči si přestali dělat, co chtějí, a začali opravdu pracovat," zhodnotil situaci na záchrance Ludvík, který se Schwarzem spolupracuje také jako šéf pražské motolské nemocnice.

K samotnému auditu se Schwarz vyjádřit odmítl. "To je věc zřizovatele," vysvětlil.

Šéf záchranky i odboráři se ale shodují alespoň na jednom: stávková pohotovost v žádném případě neohrozí pacienty. Záchranáři totiž podle Schwarze ze zákona stávkovat nesmějí. Záchranka musí poskytovat službu nepřetržitě. "Pokud budou lidé potřebovat pomoc, dostanou ji. Ve skutečnosti je to jen zdvižený výstražný prst, který má upozornit na nějaký problém,“ vysvětlil odborář Franěk.

 

Právě se děje

Další zprávy