Když Praha zakáže průjezd kamionů, uděláme totéž. Starostové se bojí kolapsu dopravy

Barbora Loudová, Kristýna Svrdlinová
Aktualizováno 20. 7. 2016 21:24
V případě, že by od roku 2017 nemohly vjíždět do Prahy nákladní auta delší než 12 metrů, nápor kamionů by se přesunul do obcí v blízkosti metropole. Ohrožené by byly například Říčany či Úvaly. Starostové obcí se obávají, že by se mohl razantně zvýšit počet vozů, které pojedou přes jejich obce. "Pro nás by to znamenalo totální kolaps dopravy," říká starosta Úval Petr Borecký. Obce jsou připraveny se bránit. Říčany zvažují zavedení nízkoemisních zón, zpoplatnění vjezdu do centra města nebo zákaz vjezdu tranzitních kamionů.
Kamiony, ilustrační foto
Kamiony, ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Obcemi kolem Prahy v současnosti projíždějí řádově tisíce kamionů denně. Přesto se v úterý pražští radní shodli, že od roku 2017 chtějí zakázat průjezd nákladním autům delším 12 metrů některými částmi metropole. Nápor by se tak přesunul do přilehlých oblastí, mezi které patří také Říčany či Úvaly.

"Praha sice nechce uzavřít klíčový průtah městem po dálnici D1, nicméně je v Praze spousta cest, které po zákazu nasměrují kamiony na Říčany," říká starosta města Vladimír Kořen. Otázkou je podle něj například provoz velkého překladiště Metrans v pražské Uhříněvsi. "Pokud by z města byly kamiony vytěsňovány, dalo by se pak v Říčanech mluvit o desítkách tisíc, na což nejsme vůbec připravení," dodal.

Jeho slova potvrzuje i starosta Úval Petr Borecký. "Pro nás by to znamenalo totální kolaps dopravy. Už teď městem denně projedou čtyři tisíce aut, pak by to mohlo být až 15 tisíc," vysvětlil.

Starosta Říčan doufá, že státní správa v případě zákazu nestanoví objízdné trasy přes středočeské obce. "Nebylo by to smysluplné. Kamiony potřebují čtyř- až šestiproudé silnice, zatímco my máme jen obyčejné silnice, kolem kterých se běžně pohybují chodci," řekl Kořen. Kamiony by pak podle něj mohly v Říčanech jezdit kolem školy, a ohrožovat tak místní děti.

Pomoc obcím slíbil hejtman

Jisté signály o tom, že se Praha takové opatření chystá zavést, obce podle Kořena měly. Proto mají Říčany připravená tři možná řešení. "Buď zavedeme nízkoemisní zóny, protože kamiony vedle rodinných domů určitě zdraví obyvatel nepřilepší. Nebo uděláme to samé co Praha, tedy zákaz vjezdu tranzitních kamionů. Případně alespoň zpoplatníme vjezd do centra města," řekl starosta. Město hodlá řidičům průjezd co nejvíce znepříjemnit, například i průběžným vážením kamionů.

Říčanům přislíbil pomoc středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD), podle kterého je řešením urychlení dostavby části Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi. Dostavba okruhu byla prozatím vyškrtnuta ze seznamu prioritních staveb, které mají získat ve zrychleném řízení stanovisko EIA, tedy posouzení vlivu staveb na životní prostředí.

"Po konzultaci s premiérem Bohuslavem Sobotkou odejde tento týden dopis ministru Ťokovi, ve kterém ho Praha i Středočeský kraj vyzývají k co nejrychlejšímu zadání nového EIA i k zachování stávající trasy a vyloučení všech jiných variant," uvedl hejtman.

S co nejrychlejším řešením souhlasí i oba starostové. "Myslím, že tento krok pražských radních je hlavně tlak na vládu, aby konečně řešila východní část obchvatu Prahy," řekl starosta Úval Borecký. Podle Kořena se spor táhne neuvěřitelně dlouhou dobu a je potřeba stavbu okruhu vyřešit jednou provždy. "Stejně jako v Říčanech jsou i obyvatelé Prahy a okolí obětí neschopnosti politiků prosadit rozumnou stavbu," uzavřel.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy