Mafra se Bartákovi omluvila, soud ale verdikt odročil

ČTK ČTK
15. 10. 2013 11:53
Konečné rozhodnutí o tom, zda má Barták nárok na omluvu, tedy teprve padne.
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Otázka, zda má exministr obrany Martin Barták nárok na omluvu od vydavatelství Mafra za článek o nákupu obrněných transportérů Pandur, zatím zůstává neobjasněna.

Odvolací pražský vrchní soud, který se věcí znovu zabývá na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu, úterní zasedání odročil. Předsedkyně senátu totiž až v jednací síni zjistila, že Mafra již na základě následně zrušeného rozsudku požadovanou omluvu otiskla.

Bartákova žaloba na ochranu osobnosti směřuje proti rozhovoru novináře Janka Kroupy s rakouskými exmanažery zbrojařské firmy Steyr, který v únoru 2010 otiskl pod titulkem "Víme, že je zakázané uplácet, ale..." deník Mladá fronta Dnes.

Soud rozhodnutí o omluvě zrušil

Reportér v otázkách opakovaně zmiňoval Bartákovo jméno. Podle žaloby tak text vyvolával dojem, že existují informace a případné důkazy o tom, že Barták v souvislosti s uzavíráním smlouvy o nákupu pandurů přijal úplatek.

Pražský městský soud původně v roce 2011 žalobu zamítl, Barták se však odvolal a vrchní soud mu dal zapravdu. Podle pravomocného rozsudku se Mafra měla omluvit, což také následně učinila.

Verdikt však poté zrušil Nejvyšší soud s tím, že vrchní soud v rozsudku nevysvětlil, proč upřednostnil právo na ochranu osobnosti před právem na svobodu projevu a právem na informace. Vrchní soud se tak musí věcí zabývat znovu.

Obě strany sporu u soudu potvrdily, že požadovaná omluva již v tisku skutečně vyšla. Právník Mafry odmítl případný smír.

"Uveřejnili jsme omluvu, a to na základě pravomocného rozsudku zdejšího soudu. Máme proto zájem na rozhodnutí věci," řekl právník vydavatelství Jiří Urbánek.

Barták na jednání nedorazil, zastupoval jej advokát Tomáš Sokol. Ten soudu předložil alternativní text omluvy, který podle něj reflektuje závěry Nejvyššího soudu. Uvedl, že výroky v Kroupově článku jsou nepodložené.

Předsedkyně odročila zasedání na neurčito

Nikdy prý nebylo prokázáno, že lidé, s nimiž reportér mluvil, skutečně bývali manažery Steyru. "Výroky vyslovoval novinář, oni mu je v podstatě odkývali. S nadsázkou říkám, že to mohli být čerstvě ulovení bezdomovci," prohlásil.

Vzhledem k tomu, že pro předsedkyni senátu Romanu Vostrejšovou byla informace o uveřejnění omluvy nová, odročila zasedání naneurčito.

V mezičase má Mafra soudu předložit výtisk Mladé fronty Dnes s danou omluvou a vyjádřit se k alternativnímu trestu omluvy, kterou jí Sokol zašle oficiální cestou.

O nákupu pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr.

O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

V souvislosti s nákupem pandurů stíhá policie Marka Dalíka, Topolánkova blízkého spolupracovníka. Při vyjednávání s firmou Steyr údajně žádal o zhruba půlmiliardový úplatek. Barták čelí obvinění z korupce u jiné armádní zakázky - údajně požadoval úplatek přes 80 milionů korun od představitelů Tatry.

 

Právě se děje

Další zprávy