Luxová chce do sněmovny. Stala se dvojkou na Pardubicku

Michal Štůsek Michal Štůsek
9. 3. 2010 13:17
Na kandidátce Pardubického kraje je za vicehejtmanem Romanem Límkem

Pardubice - Lidovci v Pardubickém kraji posilují před květnovými volbami do Poslanecké sněmovny.

Oznámili, že dvojkou na kandidátce se stala Věra Luxová, vdova po dlouholetém předsedovi KDU-ČSL Josefu Luxovi. Původně přitom figurovala až na pátém místě.

Jedničkou zůstává vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek, u něhož lidovci sází na desetiletou praxi z krajské politiky. Věra Luxová, která nahradila radního Petra Šilara, má své působení v politice založit na důvěře a morálních hodnotách.

"Ráda bych posílila důvěru v politiku KDU-ČSL a nabídla ji lidem jako slušnou alternativu k velkým stranám," říká ke své kandidatuře.

Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční letos 28. a 29. května. Podle dnes zveřejněného průzkumu KDU-ČSL balancuje na pětiprocentní hranici, která je nezbytná pro zvolení.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy