Lupič století už je ve vazbě, deportovali ho do Česka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 7. 2012 10:50
František Hajn byl jako uprchlý odsouzen za loupež více než 154 milionů
Foto: Reuters

Praha - V Dominikánské republice zatčený František Hajn, který byl v Česku jako uprchlý odsouzen za delikt, který byl ve své době označován za "loupež století", je již v České republice. Byla na něj uvalena vazba.

Hajn a jeho komplicové přepadli 16. září 2002 pancéřovaný vůz bezpečnostní agentury Group 4 Securitas, který převážel více než 154 milionů korun.

Hajn s penězi uprchl, i tak mu letos na konci června uložil pražský městský soud desetiletý trest vězení a jeho spolupachateli Tomáši Půtovi souhrnný dvanáctiletý trest. Oba muži mají také nahradit škodu.

Třetího obžalovaného, Maroše Šuleje, soud osvobodil.

Podle pracovnice českého konzulátu v Dominikánské republice odletěl Hajn do Česka za policejního doprovodu v pondělí večer, uvedla Česká televize.

Co se vlastně tehdy stalo?

Bylo dopoledne 16. září 2002. Řidič Group 4 Securitas si přišel ráno vyzvednout papíry a klíče od pancéřovaného vozu, se kterým měl ten den vyrazit na cestu, a přepravit peníze od několika klientů. Cestou nabral ještě další dva členy posádky včetně velitele.

Během cesty si on i jeho kolegové povšimli, že vůz má několik závad. Špatně jistily bezpečnostní dveře, něco bylo špatně i s elektronikou. Podle svědectví členů posádky bohužel nic neobvyklého. "Závad byla na každém voze spousta," uvedl jeden z nich.

V Citibank nabrali peníze a chystali se právě vyjet na Evropskou třídu v Praze 6, když je zastavil policista, respektive jeden z lupičů, který se za policistu vydával. Podle řidiče v takové situaci auto sice mělo zastavit, ale s vnějším světem měla posádka komunikovat pomocí megafonu. Ten ovšem také nefungoval.

Podle výpovědi velitele posádky bezpečnostního auta z křoví najednou vyběhl maskovaný muž, který měl v ruce cedulku s nápisem, kterým vyhrožoval, že auto vyhodí do povětří, a přimáčkl ji na čelní sklo auta. Další maskovaný muž začal ohrožovat posádku samopalem. Řidič se ze strachu rozhodl vyhovět žádosti lupičů a otevřel přední dveře.

Pachatelé potom donutili tříčlennou posádku, aby se přesunula do přechodové komory auta. Podle velitele jim na hlavy nasadili pytle. Dva z lupičů pak nasedli na přední sedadla a s vozem odjeli. Další je nejspíš následoval v jiném autě.

U pražské nádrže Jiviny pak pachatelé peníze podle spisu údajně přeložili do dodávky. Vozidlo nechali i s posádkou na místě a další z aut o něco dál u Úhonic zapálili. Posádce se nic nestalo. Když si uvědomili, že už je klid, opustili opancéřované vozidlo a zavolali pomoc. Řidič zanedlouho na své pozici skončil, podle vlastních slov se nedokázal zbavit obav.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy