Lupič půl miliardy policii uniká, zátah nevyšel

aju, ina, vk
5. 12. 2007 10:06
Razie proběhla ve firemní ubytovně
Group 4 Securicor
Group 4 Securicor | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Lupič století, František Procházka, kterému se podařilo ukrást půl miliardy korun, policii stále uniká.

Nic na tom nezměnil ani úterní zátah na dům v Praze Hloubětíně, ve kterém se mohl Procházka ukrývat. Budovu ve Slévačské ulici využívá firma G4S Cash Services, které 500 milionů korun zmizelo a Procházka pro ni pracoval, jako ubytovnu pro své zaměstnance.

"Byl to rutinní plánovaný zásah. Procházka tam není," uvedl pro Aktuálně.cz zdroj detailně obeznámený s průběhem zásahu. Do Hloubětína přijela zásahová jednotka a 15 policejních aut a ubytovnu zaměstanců bezpečnostní agentury G4S Services, kde se měl Procházka pohybovat, obklíčili.  

Mluvčí pražské policejní správy nicméně tvrdí, že policie dostala tip, že Procházka se v úterý v ubytovně pohyboval. "Prohledáváme objekt na základě výpovědi očitého svědka, který měl podezřelého na tom místě spatřit," zní oficiální stanovisko policie.

Ředitel pražské policie v pořadu Impulsy Václava Moravce řekl, že přestože desítky policistů objekt důkladně prohledali, nenazeli nic, co by vyšetřování pomohlo.

Pátrá se i po Procházkově komplici

Kriminalisté Procházku podezírají, že uloupil 500 milionů z bezpečnostní agentury G4S Cash Services. Mohl by být ozbrojen a možná není sám - důkazy říkají, že měl při loupeži komplice.

Policie má podezření, že mu pomáhal minimálně ještě řidič agentury. Dosavadní scénář historicky největší krádeže peněz je následovný: Procházka coby zaměstnanec pověřený dozorem u trezoru s penězi v sobotu brzy dopoledne nepozorovaně vynosil po částech půl miliardy korun před budovu. Tam čekal s přistavenou dodávkou řidič, peníze naložili do vozu a normálně projeli bránou. Poté Procházka dál plnil svoje pracovní povinnosti až do devatenácti hodin.

"Ochranka na vrátnici je bez problémů pustila. Vůz byl identický jako ty, které používá agentura. Nadto byl polepený samolepkami s logem společnosti," popsal průběh události již citovaný zdroj. Bílý Volkswagen Transporter Procházka koupil v roce 2003 a pro krádež opatřil potřebnými nápisy. Domněnku, že krádež pachatel plánoval již od roku 2003, policie nepotvrdila. 

Pozdní oznámení krádeže může zkomplikovat vyšetřování

Zaměstnanci společnosti zalarmovali policii až v neděli. S argumentem, že na krádež přišli právě s tak velkým odstupem. Procházka na místě, kde krádež provedl, pracoval teprve tři měsíce.

Pražská policie prozatím průběh vyšetřování komentuje velmi sporadicky. V pondělí - s denním zpožděním - pouze oznámila, že podezírá z účasti na krádeži Procházku a od té doby oficiálně nesdělila jedinou zásadnější informaci.

V úterních Impulsech Václava Moravce šéf pražské policie Petr Želásko uvedl, že policie počítá i s možností, že Procházka již je mimo republiku a že usilují o vydání mezinárodního zatykače. 

Pro lupiče bude problematické peníze vrátit do oběhu

Podle ekonoma Ivana Janáče, který loupež komentoval pro rádio Impuls, bude největším problémem pro Procházku peníze legalizovat do oběhu. Pokud měla bezpečnostní agentura zaznamenaná evidenční čísla bankovek, bude téměř nemožné je uložit do banky v Čechách i v zahraničí.   

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy