Loupeže peněz? Kradou hlavně lidé z ochranek

Pavel Baroch
5. 12. 2007 18:01
Rozhovor se šéfem Klubu bezpečnostních služeb

Praha - Loupež století, během níž se Františku Procházkovi podařilo ukrást půl miliardy korun, spustila debatu, jak kvalitně pracují bezpečnostní agentury a co vše jim je možné svěřit.

Většinu loupeží peněz, které mají střežit bezpečnostní agentury, mají na svědomí jejich vlastní zaměstnanci. Tvrdí to Vladimír Rambousek, prezident Českého klubu bezpečnostních služeb.

"Když se ztratí nějaké peníze z bezpečnostního auta, podle statistiky za to v nějakých sedmdesáti procentech může někdo z bezpečnostní agentury," řekl Aktuálně.cz Rambousek.

Takže si agentury nevybírají své zaměstnance dobře? Jak je to možné?

Nejdřív je třeba říct, že v této zemi není žádná právní norma, která by určovala, jak by to mělo vypadat. Výběr lidí je výlučně na bezpečnostní agentuře. Jsou agentury, které v tom mají větší nepořádek, a jsou firmy, které zavedly poměrně dobrý systém. Rozpětí v kvalitě bezpečnostních agentur je poměrně veliké.

A společnost G4S Cash Services, která si nechala ze svého sídla ukrást víc než půl miliardy korun? Ta patří do jaké kategorie? 

Je to mezinárodní firma, patří k jedné ze tří největších na českém trhu. Trochu mě to překvapilo, co se jim stalo. Jejich standard by neměl být nijak hrozný. Je ale vidět, že je...

Jak je tedy možné, že u bezpečnostních firem pracují nespolehliví lidé? Copak agentury nejsou natolik bohaté, aby si mohli dovolit zaplatit kvalitní lidi?

Bohaté skutečně nejsou. Je to podnikání s velmi nízkou marží. Na trhu je velká konkurence. Bezpečnostní agenturu si může založit každý. Jsou i takové firmy, které neplatí za své zaměstnance sociální a zdravotní pojištění, nemají kancelář, pracují z auta. Jejich ceny jsou pak samozřejmě pod hranicí toho, ta kolik nabízí služby seriózní agentura. Lidé jsou mizerně placení a podle toho to pak vypadá. Kvalitní pracovníci se špatně vybírají, takže to nutí firmy jít do kompromisu mezi kvalitou a cenou. A to je poukázka na průšvih.

A jsou pracovníci bezpečnostních agentur dobře vycvičeni? 

Myslím, že hlavní problém je skutečně výběr zýjemců a práce s nimi. Je pravda, že na školení nebývá mnohdy dostatek času, protože lidé, aby si vydělali, pracují hodně hodin. Dnes jsem se například na internetu dozvěděl, že podezřelý František Procházka, po němž pátrá policie, pracoval u agentury čtyři měsíce.

Co by tomu podle vás pomohlo, aby agentury mohli vybírat spolehlivější zaměstnance?

Bezpečnostní agentury nemají žádné výjimky, musí dodržovat zákoník práce, takže při přijímacím pohovoru se kvůli ochraně osobních údajů nesmíte zeptat na spoustu věcí. Příklad: Uchazeč vám předloží výpis z trestního rejstříku, ale tam nejsou promlčené nebo amnestované trestné činy. Kolikrát se také stane, že uchazeče v minulosti vyšetřovala policie, ale nebyl dostatek důkazů, aby mohl jít před soud. Tyto informace se při přijímání nedozvíme. Náš klub bezpečnostních služeb prosazuje, aby pro tyto činnosti, které jsou rizikové, měly agentury přístup k vybraným informacím nad rámec zákoníku práce. Pomohlo by nám to.

Group 4 Securicor
Group 4 Securicor | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Když neexistuje zákon, který by upravoval, kdo u bezpečnostních agentur může pracovat, proč nějaká pravidla, doporučení nevypracuje váš klub?

Problémem je, že zde působí několik profesních sdružení několik a ne vždycky se spolu domluví. Náš klub ale určité postupy, standardy pro hlídací službu zpracovává. Zatím se nám to nepodařilo rozšířit do celé republiky. Objevila se i snaha asociace pojišťoven nějakým způsobem řešit přepravu peněz, protože pojišťovny pak ukradené peníze musí zaplatit. Pokud vím, tuto aktivitu asociace pozastavila.

Nakolik může být ukradená půlmiliarda pro agenturu G4S Cash Services problém? Je to částka, na kterou se dá ještě pojistit?

Nevím přesně, jak to má ošetřené, to je interní záležitost, žádná agentura to neříká úplně přesně. Jde ale o jednoho z největších hráčů na trhu, firma G4S má zahraniční zázemí. Předpokládám, že součástí kontraktu s bankami je i postup, pokud by se peníze ztratily. Mám pocit, že agentura je pojištěna u londýnského Lloydu. Ale přesně to nevím.

A neodejdou od agentury klienti?

Samozřejmě, že kromě finanční ztráty je to obrovské poškození image. Předpokládám, že si někteří klienti vyberou jinou agenturu. Je to pro agenturu hodně nepříjemné, to jim tedy nepřeju.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy