Loupež století stále nemá viníka, soud zprostil Saletu viny

ČTK ČTK
31. 7. 2014 13:24
Krádež 154 milionů korun z auta agentury G4S v roce 2002 tak stále nemá jasného pachatele.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Takzvaná loupež století, při níž zmizelo 154 milionů korun z auta bezpečnostní agentury G4S na Evropské třídě v Praze, zůstává i nadále nepotrestána.

Pražský vrchní soud ve čtvrtek v neveřejném zasedání i napodruhé zrušil odsuzující rozsudek nad dispečerem agentury Antonínem Saletou, který si měl odpykat devět let a uhradit uloupené peníze. Informoval o tom Saletův advokát Jaroslav Ortman.

Kauzou se tak bude muset znovu zabývat pražský městský soud, jenž Saletu už dvakrát nepravomocně poslal za mříže. Muž trvá na své nevině.

"Loupež století" se stala 16. září 2002. Neznámí pachatelé, kteří dodnes nebyli usvědčeni, přepadli vozidlo bezpečnostní agentury Group 4 Securitas, jež převáželo peníze ze Citibank.

Přímý důkaz proti Saletovi neexistuje

Obžaloba tvrdí, že lupiči měli uvnitř agentury informátora, a to právě bývalého vojáka a policistu Saletu. Ten krátce předtím povýšil ze člena posádky na operátora.

Podle čtvrtečního zrušeného verdiktu prozradil dispečer lupičům harmonogram jízd, trasu vozidla, složení jeho posádky i výši přepravované hotovosti. Proti Saletovi nicméně neexistuje jediný přímý důkaz.

Pražský městský soud založil svůj rozsudek mimo jiné na tom, že muž v době loupeže výrazně a nevysvětlitelně zbohatl a několik měsíců po události požádal agenturu o rozvázání pracovního poměru. Na pozici operátora tak celkem strávil jen půl roku.

Žalobci dříve z účasti na loupeži vinili i muže spojené s Berdychovým gangem. Jan Zelený však spáchal sebevraždu ve vězení a Tomáš Půta byl stejně jako další obžalovaní Maroš Šulej a František Hajn zproštěn viny pro nedostatek důkazů. Saleta tak zůstává posledním obžalovaným v celé kauze.

 

Právě se děje

Další zprávy