Lotyš, jenž napodobil Palacha a přežil, přijel do Prahy

Pavel Baroch
13. 4. 2009 15:15
Čtyřicet let po svém činu přijede Elijahu Rips do Česka
Elijahu Rips na policejní fotografii poté, co byl zatčen po svém pokusu napodobit Jana Palacha
Elijahu Rips na policejní fotografii poté, co byl zatčen po svém pokusu napodobit Jana Palacha | Foto: Lotyšský státní archiv

Praha - Jan Palach neměl před čtyřiceti lety své následovníky jenom v tehdejším Československu. Jeho čin kromě Jana Zajíce a Evžena Plocka napodobil i lotyšský student Elijahu Rips.

Na rozdíl od Palacha ovšem tehdy jednadvacetiletý Lotyš svůj čin přežil. Zachránila ho skupinka kolemjdoucích.

O Ripsově činu z 13. dubna 1969 většina české veřejnosti dodnes prakticky neví. Rips v době 40. výročí svého činu přijel do Prahy na pozvání Ústavu pro studium totalitních režimů.

"Byl to můj osobní protest, kterým jsem nechtěl nic rozpoutávat. Můj čin pramenil z absolutní hořkosti. Přestal jsem věřit, že se komunismus může zhroutit tak, jak se to později stalo. Vypadalo to, že tohle zlo tu zůstane navždy," vzpomíná Rips na svůj čin v obsáhlém rozhovoru, který vyjde v následujícím čísle Revue Ústavu pro studium totalitních režimů Paměť a dějiny.

Rips už si přesně nepamatuje, jak se o Palachově činu dozvěděl. "Nejspíš jsem to slyšel v zahraničním rozhlase, nedokážu si představit, že bych se to dozvěděl z domácích médií," vzpomíná Rips v rozhovoru s historikem Adamem Hradilkem.

Poslal dopisy a vzal lahev s benzinem

Student Lotyšské univerzity postupoval podobně jako v lednu 1969 jeho pražský vzor. Rodičům a známým napsal dopisy na rozloučenou, vzal lahev s benzinem, transparent s nápisem "Protestuji proti okupaci Československa" a zamířil k památníku Svobody v centru Rigy.

Tady rozložil transparent na zem, polil se hořlavinou a zapálil.

Duchapřítomní kolemjdoucí ovšem oheň na jeho těle záhy uhasili. "Náhodou šli okolo nějací lidé, pravděpodobně námořníci, kteří mě rychle uhasili, takže jsem měl jen lehké popáleniny," vzpomíná Rips.

"Shromáždila se kolem mě poměrně velká skupina lidí a musím říct, že nebyli příliš přátelští. Mluvili rusky a byli otevřeně proti mně a vyjadřovali sympatie okupaci Československa. Předpokládám, že tam byli také lidé jiného názoru, ale báli se promluvit, a tak byli zticha," dodává Rips.

Foto: Aktuálně.cz

Z cely k soudu a do blázince

Ihned po svém protestu zatkla Ripse sovětská bezpečnost, která ho poslala do vězení. Na podzim 1969 pak soud rozhodl, že je Rips duševně nemocný a poslal ho do blázince.

"Soud zbavil Ripse svéprávnosti a rozhodl o jeho nucené léčbě na psychiatrii, což byla oblíbená praxe uplatňovaná v Sovětském svazu vůči disidentům," připomněl Jiří Reichl, mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů.

Rips vzpomíná, že se k němu personál choval velmi vstřícně. Například mu nepodával léky injekčně, ale v práškách. Tak se dalo "léčbě" vyhnout.

"Skoro celý personál se choval velmi přátelsky. Nemohli to říct otevřeně, ale většina z nich byla proti sovětské vládě v Lotyšsku, takže se mnou jednali nejlépe, jak mohli," říká Rips v rozhovoru s historikem Hradilkem.

V ústavu řešil matematické úkoly

Rips jako nadějný matematik mohl na různých úlohách pracovat i v blázinci, odkud se díky známým asi po roce dostal. Po propuštění dokonce odborný tisk v zahraničí uveřejnil jeden Ripsův matematický problém, který v ústavu vyřešil.

Od roku 1971 žije Rips v Izraeli, přednáší matematiku na Hebrejské univerzitě.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy