Loni zavřela pětina heren, Češi však sázejí víc než dřív. Přesunuli se na internet

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 20. 7. 2016 18:54
Ačkoli počet heren s klasickými výherními automaty klesá, loni se v Česku v loterijním byznysu protočilo o 10 procent peněz víc. Přibývá také lidí, kteří mají s hazardem zkušenost, a to včetně náctiletých žáků základních i středních škol. Hráči se čím dál častěji přesouvají na internet a roste počet lidí, kteří si na sázení za monitorem vypěstovali závislost.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku loni zavřela téměř pětina heren, přesto přibývá hráčů hazardních her a prosází se větší objem peněz. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila za to může nárůst online loterií.

"Vzniká nová skupina hráčů online, zejména mladých, kteří například nikdy nehráli v kamenných hernách," tvrdí Vobořil. Počet heren a kasin loni klesl na 4800. Češi loni přesto prosázeli 152 miliard korun, což je o deset procent víc než v roce 2014.

Lékaři také evidují čím dál více lidí, kteří spadli do závislosti právě hraním na internetu. "Od roku 2013, za pouhé dva roky, se trend výrazně proměnil. Loni výrazně stoupl podíl lidí, jejichž primárním problémem bylo sázení na internetu. Naopak u klasických automatů byl pokles 10 procent," popisuje lékař Viktor Mravčík, který vede Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti

Mravčíkův tým ve středu předložil vládě zprávu o vývoji gamblerství v Česku. Z ní vyplývá, že Čechů se zkušeností s hazardem přibývá. Zatímco ještě před dvěma lety se k ní přiznalo 10 procent Čechů, loni už to byl dvojnásobek. Zdaleka nejvíc hráčů přitom přibylo ve skupině mladých lidí do 24 let - předloni přiznalo hraní 20 % mladých lidí, loni to bylo už 35 procent.

Devět procent teenagerů hraje

Problémy s hraním mají i náctiletí. Ze studie na více než 2700 šestnáctiletých žácích základních a středních škol vyplynulo, že přes devět procent už někdy vsadilo peníze. Většina z nich jsou chlapci, část navíc hraje dvakrát týdně nebo i častěji a hrozí jim riziko závislosti. Jde o první tvrdá data o gamblingu u takto mladých lidí, dříve se pracovalo pouze s odhady nebo s dílčími studiemi.

"Zkušenosti mladých lidí s hazardem jsou u nás relativně vysoké. Podíl mladistvých, kteří vykazují příznaky problémového hráčství, je téměř srovnatelný s dospělou populací," upozorňuje Mravčík. Šestnáctiletí nejčastěji hrají právě na internetu, a to poker, bridž nebo kostky. Pokud sázejí mimo virtuální svět, nejčastěji volí klasické sázení například na sportovní zápasy.

Výrazný vliv na hraní školáků má především kolektiv ve třídě. "Jako rizikovější se ukázaly převážně chlapecké kolektivy, zejména ty na středních odborných školách a učilištích," píše se ve zprávě pro vládu. U čistě chlapeckých kolektivů na učilištích výzkumníci dokonce objevili výskyt rizikového hráčství až u 15 % žáků.

Vobořil upozornil také na to, že v Česku chybí preventivní programy. "Jelikož stát sám z této činnosti vybere až osm miliard na daních, měla by být jednou z jeho primárních funkcí ochrana jednotlivců. Je potřeba dostatek specializovaných center a dobře realizované preventivní programy,“ uvedl Vobořil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud nevyloučil pro podjatost soudce v Rathově kauze

Vrchní soud v Praze nevyloučil pro podjatost soudce v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jak o to žádala společnost Metrostav. Případ ponechal trestnímu senátu, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Uvedl to server Lidovky.cz. Stavební společnost podle něj podala proti rozhodnutí stížnost.

Metrostav již v únoru neuspěl s návrhem na přeložení odvolacího řízení kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství z pražského vrchního soudu do Olomouce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy