Lobbisté i loni ovlivňovali státní firmy, zjistila BIS

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 8. 2012 12:26
Podle tajné služby šlo například o České aerolinie, Českou poštu nebo České dráhy
Sídlo Bezpečnostní informační služby.
Sídlo Bezpečnostní informační služby. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podnikatelské a lobbistické skupiny i v loňském roce ovlivňovaly veřejné zakázky, personální obsazení a strategická rozhodnutí významných společností se státní účastí.

Napsala to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě. Podle tajné služby šlo například o České aerolinie, Českou poštu, České dráhy a ČD Cargo.

Také státní podnik Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) postupoval při zadávání tendrů netransparentně, zakázku firmy Lesy ČR se zase snažily ovlivnit lesnické společnosti.

Podnikatelé a lobbisté podle BIS využívali k prosazení svých zájmů ve firmách se státní účastí lidi, kteří mají úzké vazby na jejich vedení.

"Některé prodeje majetku společností vzbuzovaly značné pochybnosti o jejich transparentnosti a výhodnosti pro stát. Management rovněž záměrně informoval kontrolní orgány společností neúplně nebo zkresleně," uvedla kontrarozvědka.

Některé finanční instituce, například Česká exportní banka, pak podle ní postupovaly nestandardně a financovaly rizikové projekty.

O vítězi předem rozhodnuto

Státní společnosti se zase podle BIS dohadovaly s uchazeči o veřejné zakázky na společném postupu. Například SŽDC vyhlašovala tendry zdánlivě transparentně, ale její představitelé s vybranými kandidáty individuálně předjednali podmínky soutěže, nebo jim dávali interní informace.

Machinacím pak nezabránily ani elektronické aukce. "BIS zaznamenala případy, kdy v průběhu elektronické aukce použila část uchazečů skrytý způsob dorozumívání, které mělo sloužit k rozpoznání jinak anonymních účastníků aukce. Smluvené společnosti si před aukcí přidělily jedinečné dvouciferné kódy, které pak uváděly v jimi nabízených cenách," popsala praktiky tajná služba.

Formální charakter měla také některá výběrová řízení v oblasti energetiky, protože podle tajné služby bylo o vítězi rozhodnuto ještě před jejich vyhlášením.

Podniky jako ČEZ a jeho dceřiná společnost Škoda Praha Invest pak podle kontrarozvědky obcházely zákon o veřejných zakázkách tím, že tendry zadávaly prostřednictvím dceřiné společnosti sektorového zadavatele. Energetické firmy ČEZ nebo Czech Coal se pak přes své kontakty ve státní správě snažily ovlivňovat legislativu.

BIS také upozornila na to, že někteří poradci v otázkách strategických projektů v oblasti energetiky byli vybíráni na základě subjektivních a nelegitimních kritérií. "Takový výběr přitom vytváří cesty pro vstup cizích zájmů do klíčových rozhodnutí státu, a ve svém důsledku tím ohrožuje bezpečnostní zájmy ČR," varovala kontrarozvědka.

Nejaktivnější byli špioni z Ruska

O získání vlivu v české energetice usilovaly také nadnárodní subjekty, v první řadě Rusko. A o Česko se nezajímaly pouze ruské společnosti. Tak jako v minulých letech, vysílala Ruská federace na naše území řadu svých agentů.

Zajímali se údajně hlavně o informace týkající se dostavby Jaderné elektrárny Temelín, o zakázku se uchází i česko-ruské konsorcium. Rusko podle BIS zneužívá velikosti své diplomacie a nutí ČR přijímat agenty jako diplomaty.

Lobbisté ve svůj prospěch ovlivňovali také instituce rozhodující o hazardu. "Zástupci hazardní lobby ovlivňovali legislativní proces, který upravoval a zpřísňoval podmínky pro podnikání v hazardu, a to přes instituce, kde se o podobě nové legislativy rozhodovalo," uvedla BIS.

 

Právě se děje

Další zprávy