reklama
 
 

Lobbista ČSSD odklonil dům, policie ho ale zmrazila manželce

11. 2. 2015 5:30
Detektivové zaplombovali majetek příbuzných podnikatele Jiřího Harta, který je obviněn kvůli praní špinavých peněz v kauze údajně předražených IT zakázek ve státním podniku Lesy ČR.

Praha - Když před dvěma lety protikorupční detektivové prohledali kunratickou vilu někdejšího lobbisty ČSSD Jiřího Harta, podnikatel v PR a marketingu vycítil nebezpečí.

Policie, která vyšetřovala předražené IT zakázky ve státním podniku Lesy ČR, ho sice tehdy ještě z ničeho neobvinila, přesto hned druhý den po razii Hart raději zahájil obranné manévry. Začal se zbavovat majetku, aby ho dostal z dosahu policie pro případ, že by detektivové přece jen dělali v budoucnu potíže.

Kdo je Jiří Hart?

 • Podle policie je hlavní postavou kauzy IT zakázek Lesů ČR, ze kterých bylo prostřednictvím firem dynn a Time Import údajně vyvedeno téměř 290 milionů korun.
 • Z těchto peněz měl Jiří Hart podstatnou část většinou v hotovosti vybrat ze svého účtu.
 • Je bratrem Evžena Harta, který dříve pracoval pro PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
 • Byl jednatelem v poradenské firmě Christian V.I.P., ve které dříve působil také lobbista Andrej Surňak. Ten měl ve své době vliv na sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse, ČSSD pomáhal i s volební kampaní.

Hart nechal napsat polovinu domu na manželku Lenku a k tomu daroval příbuznému Svatopluku Chalupovi pozemek o rozloze šest tisíc metrů čtverečných umístěný u středočeské obce Psáry kousek za Prahou.

Policie Harta odposlouchávala

Trikem ale nakonec policisty nepřevezl. Tedy alespoň podle názoru detektivů, kteří napíchli jeho telefon a veškeré jeho hovory o odklánění majetku poslouchali. Letos v lednu - téměř přesně dva roky po první razii - tak zatkli nejen Harta, ale i další tři podnikatele spojené s firmami dynn a Time Import.

Harta a spol. policisté obvinili z praní špinavých peněz, které měly pocházet ze zakázek Lesů ČR pro obě zmíněné firmy, a navrch - jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz - nechali kriminalisté Hartově rodině zaplombovat převedené nemovitosti.

"Z této komunikace jasně vyplývá snaha Jiřího Harta o zastření majetku a obava, že policejní orgán by v souvislosti s vedeným trestním řízením mohl v budoucnu obstavit bankovní účty a hmotný majetek, který je ve vlastnictví Jiřího Harta," napsali vyšetřovatelé do dokumentu k zajištění majetku, který má redakce k dispozici a v němž policie popisuje svá zjištění.

Jiří Hart se zatím nevyjádřil ani ke svému obvinění, ani k policejní verzi o odklánění majetku. Aktuálně.cz se ho marně pokoušelo kontaktovat jak ve firmě, tak přes jeho advokáta Františka Vyskočila, který Harta zastupuje v civilních sporech coby specialista na autorské právo.

Vyskočil redakci řekl, že se s Jiřím Hartem v úterý odpoledne uvidí a předá mu redakční dotazy. Hart se pak ale neozval a Vyskočil nereagoval ani na opakované telefonáty.

Peníze odtekly do Švýcarska

Podnikatel Jiří Hart je podle detektivů klíčovou postavou, která ovládala společnosti dynn a Time Import. Obě firmy získaly v minulosti údajně zmanipulované zakázky od Lesů ČR za zhruba 1,2 miliardy korun.

Podle policie pak Hart postupně z těchto peněz vyvedl za pomoci obchodních partnerů přes bankovní účty ve Švýcarsku téměř 300 milionů na svá osobní konta.

Hart měl z těchto černých peněz splácet mimo jiné i sedmimilionový úvěr na dům, který nyní policie obstavila a kde už Hartovi oficiálně nic nepatří. Vyšetřovatelé nemovitost zmrazili i přesto, že Hartova manželka jako poloviční vlastník není obviněna a policie nestíhá ani majitele druhé poloviny domu - manžele Chalupovy.

"Existuje obava, že Jiří Hart, ačkoliv již není přímým majitelem nemovitosti, by mohl dát pokyn k okamžitému převodu či prodeji," vysvětluje policie, proč k zajištění domu došlo.

Policisté sice většinou zajišťují nemovitosti, které jsou přímo napsané na obviněného, neváhají ale sáhnout i po jmění příbuzných. To kvůli náhradě škody v případě odsouzení. "Zajištění majetku jiné osoby než obviněné není výjimečné," uvedla pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

V kauze Lesy ČR navíc nejde o jediný majetek, který vyšetřovatelé zmrazili. Policejní plomba visí také na pozemku na Příbramsku, který patří dalšímu obviněnému - předsedovi představenstva společnosti dynn Jiřímu Pantoflíčkovi.

Kromě Pantoflíčka a Harta stíhá policie od ledna také Michala Kříže a Martina Štufiho. Už koncem roku 2013 byl obviněn i někdejší šéf informačních technologií Lesů ČR Jan Přibyl, který se s Jiřím Hartem znal a podle detektivů se podílel na manipulaci IT zakázek tak, aby je získaly předem dohodnuté společnosti dynn a Time Import.

autor: Radek Nohl | 11. 2. 2015 5:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama