Lobbista ČSSD odklonil dům, policie ho ale zmrazila manželce

Radek Nohl Radek Nohl
11. 2. 2015 5:30
Detektivové zaplombovali majetek příbuzných podnikatele Jiřího Harta, který je obviněn kvůli praní špinavých peněz v kauze údajně předražených IT zakázek ve státním podniku Lesy ČR.
Polovina vily, která nyní patří manželce Jiřího Harta, byla policií zajištěna.
Polovina vily, která nyní patří manželce Jiřího Harta, byla policií zajištěna. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Když před dvěma lety protikorupční detektivové prohledali kunratickou vilu někdejšího lobbisty ČSSD Jiřího Harta, podnikatel v PR a marketingu vycítil nebezpečí.

Policie, která vyšetřovala předražené IT zakázky ve státním podniku Lesy ČR, ho sice tehdy ještě z ničeho neobvinila, přesto hned druhý den po razii Hart raději zahájil obranné manévry. Začal se zbavovat majetku, aby ho dostal z dosahu policie pro případ, že by detektivové přece jen dělali v budoucnu potíže.

Kdo je Jiří Hart?

  • Podle policie je hlavní postavou kauzy IT zakázek Lesů ČR, ze kterých bylo prostřednictvím firem dynn a Time Import údajně vyvedeno téměř 290 milionů korun.
  • Z těchto peněz měl Jiří Hart podstatnou část většinou v hotovosti vybrat ze svého účtu.
  • Je bratrem Evžena Harta, který dříve pracoval pro PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
  • Byl jednatelem v poradenské firmě Christian V.I.P., ve které dříve působil také lobbista Andrej Surňak. Ten měl ve své době vliv na sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse, ČSSD pomáhal i s volební kampaní.

Hart nechal napsat polovinu domu na manželku Lenku a k tomu daroval příbuznému Svatopluku Chalupovi pozemek o rozloze šest tisíc metrů čtverečných umístěný u středočeské obce Psáry kousek za Prahou.

Policie Harta odposlouchávala

Trikem ale nakonec policisty nepřevezl. Tedy alespoň podle názoru detektivů, kteří napíchli jeho telefon a veškeré jeho hovory o odklánění majetku poslouchali. Letos v lednu - téměř přesně dva roky po první razii - tak zatkli nejen Harta, ale i další tři podnikatele spojené s firmami dynn a Time Import.

Harta a spol. policisté obvinili z praní špinavých peněz, které měly pocházet ze zakázek Lesů ČR pro obě zmíněné firmy, a navrch - jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz - nechali kriminalisté Hartově rodině zaplombovat převedené nemovitosti.

"Z této komunikace jasně vyplývá snaha Jiřího Harta o zastření majetku a obava, že policejní orgán by v souvislosti s vedeným trestním řízením mohl v budoucnu obstavit bankovní účty a hmotný majetek, který je ve vlastnictví Jiřího Harta," napsali vyšetřovatelé do dokumentu k zajištění majetku, který má redakce k dispozici a v němž policie popisuje svá zjištění.

Jiří Hart se zatím nevyjádřil ani ke svému obvinění, ani k policejní verzi o odklánění majetku. Aktuálně.cz se ho marně pokoušelo kontaktovat jak ve firmě, tak přes jeho advokáta Františka Vyskočila, který Harta zastupuje v civilních sporech coby specialista na autorské právo.

Vyskočil redakci řekl, že se s Jiřím Hartem v úterý odpoledne uvidí a předá mu redakční dotazy. Hart se pak ale neozval a Vyskočil nereagoval ani na opakované telefonáty.

Peníze odtekly do Švýcarska

Podnikatel Jiří Hart je podle detektivů klíčovou postavou, která ovládala společnosti dynn a Time Import. Obě firmy získaly v minulosti údajně zmanipulované zakázky od Lesů ČR za zhruba 1,2 miliardy korun.

Podle policie pak Hart postupně z těchto peněz vyvedl za pomoci obchodních partnerů přes bankovní účty ve Švýcarsku téměř 300 milionů na svá osobní konta.

Hart měl z těchto černých peněz splácet mimo jiné i sedmimilionový úvěr na dům, který nyní policie obstavila a kde už Hartovi oficiálně nic nepatří. Vyšetřovatelé nemovitost zmrazili i přesto, že Hartova manželka jako poloviční vlastník není obviněna a policie nestíhá ani majitele druhé poloviny domu - manžele Chalupovy.

"Existuje obava, že Jiří Hart, ačkoliv již není přímým majitelem nemovitosti, by mohl dát pokyn k okamžitému převodu či prodeji," vysvětluje policie, proč k zajištění domu došlo.

Policisté sice většinou zajišťují nemovitosti, které jsou přímo napsané na obviněného, neváhají ale sáhnout i po jmění příbuzných. To kvůli náhradě škody v případě odsouzení. "Zajištění majetku jiné osoby než obviněné není výjimečné," uvedla pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

V kauze Lesy ČR navíc nejde o jediný majetek, který vyšetřovatelé zmrazili. Policejní plomba visí také na pozemku na Příbramsku, který patří dalšímu obviněnému - předsedovi představenstva společnosti dynn Jiřímu Pantoflíčkovi.

Kromě Pantoflíčka a Harta stíhá policie od ledna také Michala Kříže a Martina Štufiho. Už koncem roku 2013 byl obviněn i někdejší šéf informačních technologií Lesů ČR Jan Přibyl, který se s Jiřím Hartem znal a podle detektivů se podílel na manipulaci IT zakázek tak, aby je získaly předem dohodnuté společnosti dynn a Time Import.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy