Lobbing pro Klause? Před rokem pochybnosti, teď nezájem

Simona Holecová, Markéta Chaloupská
23. 3. 2009 10:35
Porovnejte si, jak politici reagovali na tajné shánění hlasů před rokem a jak dnes
Politici v kuloárech Hradu. Snímek z loňské volby prezidenta.
Politici v kuloárech Hradu. Snímek z loňské volby prezidenta. | Foto: Ludvík Hradílek

* Porovnejte si, jak politici reagovali na tajné shánění hlasů pro prezidenta u komunistického aparátčíka před rokem a jak dnes

Praha - Před rokem, krátce před volbou prezidenta, informoval online deník Aktuálně.cz o tajných schůzkách kancléře Hradu Jiřího Weigla s vlivným lobbistou a šedou eminencí ČSSD Miroslavem Šloufem.

Oba muži se v hotelu Savoy scházeli ve dnech, kdy se v zákulisí domlouvala podpora pro prezidentské kandidáty - ODS pro Václava Klause a ČSSD, lidovci a zelení sháněli podporu pro Jana Švejnara.

Přesto oba muži - jak Klasův kancléř Weigl, tak poradce Miloše Zemana Šlouf tvrdili: Sešli jsme se a bavili se o Weiglových narozeninách.

Václav Klaus byl nakonec 15. února potvrzen ve funkci prezidenta, byť získal minimální počet hlasů potřebných k výhře (141). Vyhrál, ale šlo o jeho nejslabší výsledek. Nejspíš i kvůli tomu, že se nevolilo tajně. O to se zasadili svými hlasy zelení, kteří podpořili právě kvůli zveřejnění aféry Savoy volbu veřejnou.

Foto: Aktuálně.cz
Připomeňte si:
Co vás nemělo minout k volbě prezidenta na Aktuálně.cz

Výběr hlavy státu i tak poznamenala mnohá obvinění z korupce a vydírání. Nábojnice, které dostalo v obálce pět poslanců. Výroky ministra vnitra Langera o tom, kdo všechno půjde bručet. Kolapsy zákonodárců po "neupřesněném" nátlaku a vydírání. Ohlášený úplatek, který "kdosi" nabídl nezávislému senátorovi Josefu Novotnému. Tvrzení senátora Jiřího Zlatušky, že slyšel premiéra, jak vydírá šéfa lidovců Jiřího Čunka.

Foto: Aktuálně.cz
Připomeňte si:
Předvolební špína: Aféry kolem zvolení Václava Klause

Všechny tyto aféry a provokace vyzněly do ztracena, policie je do jedné odložila, některými se nezabývala vůbec.

Pokud jde o Savoy, redakci Aktuálně.cz se po roce podařilo zjistit, že Šlouf a Weigl neříkali tak úplně pravdu. Jiří Weigl nyní u výslechu přiznal, že chtěl prostřednictvím Šloufa získat pro Klause podporu Miloše Zemana, který má v ČSSD stále nemalý vliv.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Máme důkaz: V Savoyi se tajně řešilo, jak zvolit Klause

Projděte si, jakou důležitost schůzce přikládali politici před rokem, když obsah schůzek nebyl známý, a jak totéž komentují dnes.

Před rokem a dnes:
Co řekli politici o tajemných schůzkách v hotelu Savoy
Únor 2008 Březen 2009
"To, že k té schůzce došlo, je diskutabilní. Ať si o tom myslí každý, co chce. To, že to bylo takovýmto způsobem zřejmě na zadání zorganizováno, je neuvěřitelné. My to šetříme. Nepochybně to povede i ministra vnitra k výrazným změnám, protože minule, když provedl tu první, tak všichni křičeli, že je to útok na demokracii. Ukazuje se, že ten řez do Úřadu pro zahraniční styky a informace měl být mnohem zásadnější." Mirek Topolánek, premiér a předseda ODS
Mirek Topolánek. Ilustrační snímek.
Mirek Topolánek. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Mirka Topolánka se nepodařilo celý pátek zastihnout. Mluvčí vlády Jiří František Potužník redakci v sms napsal, že se premiér za celý pátek nezastavil a reakci tak nezjistil.
"Tam došlo k jednání, které se bezpochyby netýkalo gratulace k narozeninám anebo předání kontaktu na nějakého člověka, ale že tam z logiky věci šlo o shánění volitelů Václava Klause mezi soc. dem." Martin Bursík, šéf strany zelených
Martin Bursík, ministr životního prostředí
Martin Bursík, ministr životního prostředí | Foto: Reuters
"O čem jiném by si asi povídali, že? Pro mě nic nového. Ale víte co? Co kdyby nám pánové ještě prozradili, na čem se dohodli? Jak měla ta tajná volba dopadnout?"
"Podíváme-li se na tu věc s otázkou qui bono, komu to posloužilo, tak nepochybně toto zveřejnění posloužilo jako silný argument těm, kteří říkali, nechceme tajnou volbu, chceme volbu veřejnou." Ivan Langer, ministr vnitra ODS
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Ilustrační snímek.
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
"Nemám k tomu komentář."
"Dominantní motivací k přijetí jednoznačného usnesení podporujícího veřejnou volbu je zdokumentování schůzky mezi kancléřem prezidenta Jiřím Weiglem se šedou eminencí Miloše Zemana, panem Miroslavem Šloufem. Veřejné hlasování volitelů a volitelek je podle názoru Zelených jedinou možnou obranou před nebezpečím nekalých, netransparentních a podezřelých zákulisních dohod." klub poslanců Strany zelených
Ondřej Liška, Kateřina Jacques a Martin Bursík (zleva doprava) ve sněmovně.
Ondřej Liška, Kateřina Jacques a Martin Bursík (zleva doprava) ve sněmovně. | Foto: Ondřej Besperát
"Vzhledem k tomu, že nejde o žádné nové informace, považuje klub za dostatečné vyjádření předsedy strany."
"O schůzkách Jiřího Weigla s panem Šloufem jsem do pondělí nevěděl a musím říci, že věřím vysvětlení Jiřího Weigela (že se oba muži potkali kvůli oslavě kancléřových padesátin, pozn. red.)." Podle něj si je těžké představit, že by si jakýkoli lidé v těchto dnech při setkání "nešpitali" o volbě prezidenta. "A nebudu se zlobit na nikoho, kdo pro mě shání hlasy." Václav Klaus, prezident
Václav Klaus, ilustrační snímek.
Václav Klaus, ilustrační snímek. | Foto: Reuters
"Tak oni se tam sešli i z jiných důvodů. Samozřejmě si řekli, že za týden je prezidentská volba a tak dál, ale já v tom nevidím vůbec nic špatného," řekl Klaus. Podle něj se takových schůzek odehrálo "nepochybně strašná spousta" a prostě "některá z nich se dostane takto na povrch".
"Já bych to nepovažoval za směrodatné. Vůbec nic o nich ale nevím. Věřím, že mám plnou podporu sociální demokracie. Nemám jakékoliv pochybnosti." Jan Švejnar, prezidentský kandidát
Foto: Ludvík Hradilek
Na sms redakce nereagoval.
"Já odmítám to že bych to zveřejnil já nebo kdokoli z mého okolí, ale to podstatné je, že se ti pánové sešli, že si tam špitali. Myslím si, že kdyby byl pan Topolánek chytrý a pan Šlouf chytrý, tak oba mlčí, protože když se do něčeho šlape, tak to smrdí."
Jiří Paroubek, předseda ČSSD
Foto: Ludvík Hradilek
"Chci ocenit, že pan kancléř je čestný muž a že tohleto řekl. Všichni víme, jak to probíhalo a kdo co ovlivňoval a snažit se hledat nějaké nepřímé viníky v panu Randákovi nebo Dimunovi mi nepřipadá vkusné. Schůzky typu pana Weigla a Šloufa se vedou před takovými jednáními  nebo hlasováními a to každému muselo být jasné."
"Já o tom nic nevím, já jsme o tom mluvil s panem kancléřem v nějakých těch dnech, kdy se to stalo takovým šlágrem a mně opravdu vysvětloval, protože to bylo den po jeho padesátých narozeninách, kdy ještě měl několik podobných schůzek, kdy mu prostě lidi, s kterýma se různě stýkal, tak mu občas přinesli nějaký dárek. Já bych si dárek do, do hotelu jaksi nosit nenechal, ale to je prostě každého věc." Ladislav Jakl, poradce prezidenta
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Jeho reakci redakce zjišťuje.
"Je potřeba scházet se s každým, kdo by pomohl znovuzvolení Klause prezidentem. Pan Weigl by asi s panem Šloufem nejednal, kdyby nevěděl, že má Šlouf vliv na sociálnědemokratické poslance." Juraj Raninec, poslanec ODS
Poslanec Juraj Raninec
Poslanec Juraj Raninec | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
"Nevidím v tom problém. Pokud šlo jen o rozhovor a ne žádnou nátlakovou akci, tak o nic nejde. Já se také scházím s různými lidmi a debatujeme o různých věcech." 
"Já mám pocit, že premiérovi nebo lidem tady prostě prdly nervy, že se věci nevyvíjí tak, jak, jak si namalovali, že se budou vyvíjet a teďka hledají nějakýho viníka." Karel Randák, bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace "O čem jednali, bylo zřejmé již dávno, akorát to je nyní podložený. Jiný důvod to ani nemohlo mít."

 

Právě se děje

Další zprávy