ODS trápí finance, kvůli úvěru musí zastavit nemovitosti

ČTK ČTK
13. 4. 2015 10:17
Někdejší vládní strana dostává kvůli špatným volebním výsledkům méně peněz od státu i od sponzorů. Kvůli úvěru musí dát do zástavy část regionálních sídel.
ODS po komunálních volbách 2014
ODS po komunálních volbách 2014 | Foto: ČTK

Praha - Občanská demokratická strana (ODS) dala kvůli staršímu úvěru do zástavy část svých regionálních sídel - takzvaných modrých domů.

Pondělní Lidové noviny píší, že z údajů dostupných v katastru nemovitostí vyplývá, že ODS si půjčovala od společnosti RMS Mezzanine, která je zástavním věřitelem strany. Firmu prý "přes kyperskou skořápku" ovládá slovenský podnikatel a lobbista blízký česko-slovenské finanční skupině J&T Boris Procik, který zástavu domů potvrdil.

"Mohu říci, že jde zhruba o osm až dvanáct objektů. Obchodní detaily ale sdělovat nechci," citují ho LN.

Tisková mluvčí ODS Jana Havelková deníku řekla, že úvěr byl sjednán v roce 2009. Vloni si strana podle deníku vymohla snížení úroků a úvěr za to od té doby kryje právě nemovitým majetkem. "Poskytovatel úvěru je společnost kotovaná na Burze cenných papírů Praha. Za působení Petra Fialy v čele ODS nebyly přijaty nové úvěry, navíc došlo ke snížení úrokových sazeb," řekla mluvčí.

Nemovitosti byly podle listu zaplombovány v druhé polovině března. Právní úkon se týká sídel krajských organizací v Hradci Králové, Pardubicích, Plzni, Ústí nad Labem, Jihlavě a Ostravě. Hodnota nemovitostí ve vlastnictví ODS - konkrétně staveb - dosahuje zhruba 70 milionů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

FBI nevedla vůči Trumpovi politicky motivované vyšetřování, uvedl inspektor

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa politicky motivované vyšetřování, ačkoli se několika chyb dopustil. K tomuto závěru dospěl v pondělí ve zveřejněné zprávě generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz. Inspektor prověřoval pochybnosti o počátcích vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby a také to, zda FBI v případu dodržoval zákony.

 

před 37 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy