Exšéf vojenské kanceláře Hradu Pilc má znovu prověrku. Může se vrátit do funkce

ČTK ČTK
14. 12. 2020 8:47
Bývalý náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc získal na začátku prosince znovu bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Už toto pondělí ho čeká schůzka na Hradě o možném návratu do vysoké funkce, napsaly Lidové noviny (LN). Pilc má podle svých slov s prezidentem Milošem Zemanem ústní dohodu, že pokud dostane prověrku zpět, bude se moci do funkce vrátit.
Rostislav Pilc
Rostislav Pilc | Foto: ČTK

Pilc přišel o prověrku na konci roku 2015 na základě rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), na jaře následujícího roku na funkci náčelníka vojenské kanceláře Hradu rezignoval a odešel do civilu. Rozhodnutí o odebrání prověrky ale předloni soud zrušil a případ se vrátil k NBÚ.

"Vydání prověrky pro mne znamená, že bych se měl podle původních dohod vrátit do funkce náčelníka vojenské kanceláře prezidenta," řekl LN Pilc. Jeho nástupcem se stal brigádní generál Jan Kaše. "Jdu za kancléřem prezidenta, abych věděl, co dál. Bude to první informativní schůzka," uvedl Pilc. Generálmajor v záloze je nyní zaměstnancem státního podniku Řízení letového provozu.

Soud zrušil rozhodnutí o odebrání Pilcovy prověrky na jaře 2018. Chyběly mu další materiály, které by potvrzovaly věrohodnost informace zpravodajské služby, na jejímž základě byla Pilcovi prověrka odebraná. Bývalý náčelník hradní kanceláře se u soudu domáhal i toho, aby mu NBÚ nahradil služební plat ve výši 329.000 korun, soud ale jeho požadavek v září pravomocně zamítl. Pilc řekl LN, že v této věci podal dovolání k Nejvyššímu správnímu soudu.

Když Pilc přišel o prověrku, prezident Miloš Zeman řekl, že bude muset skončit, protože prověrku na rozdíl od hradního kancléře Vratislava Mynáře, kterému se ji nepodařilo v minulosti získat, pro svou práci potřebuje. Pilc nakonec odešel na vlastní žádost.

Pilc byl v minulosti vojenským přidělencem v Rusku, řadu let také působil jako zpravodajec. V červnu 2013 byl pověřen vedením Vojenského zpravodajství poté, co byl tehdejší ředitel Milan Kovanda obviněn v kauze kolem Jany Nečasové (dříve Nagyové). Za Pilcovou ztrátou prověrky mohly stát podle dřívějších informací některých médií právě spory ve zpravodajství a Pilcovo svědectví na policii.

Šéf vojenské kanceláře na Hradě patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Jmenuje a odvolává ho prezident republiky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy