Litvínov v pohybu. Stovky lidí žádají hlavu starosty

Eliška Bártová Eliška Bártová
30. 4. 2009 13:55
Lidé vyjadřují podporu odvolanému starostovi
Daniela Voláka na radnici nechtějí
Daniela Voláka na radnici nechtějí | Foto: Václav Kounovský

Litvínov - Představitelé severočeského Litvínova musí znovu čelit nespokojeným občanům. Zatím 1 501 z nich podepsalo petici, kterou dnes předají zastupitelstvu.

Lidem se nelíbí, že současný starosta Daniel Volák (ODS) společně se svými kolegy před měsícem sesadil z postu řádně zvoleného stranického kolegu Milana Šťovíčka a radního Miroslava Otcovského.

Stalo se tak v době, kdy již bylo zřejmé, že do města přitečou desítky milionů korun mimořádné dotace na obnovu problémového sídliště Janov.

„Nové vedení města by si mělo uvědomit, že to, jak se dostali k moci, bylo účelové, za hranicí slušného politického boje," řekl Aktuálně.cz iniciátor petice Petr Baraňák. „To, že se během pěti týdnů bez jakékoliv kampaně podepsalo pod petici tolik lidí, považuji za úspěch."

Petici s podpisy a adresami signatářů však Baraňák zastupitelstvu nepředá. Důvodem je podle něj strach z možné pomsty.

"Vzhledem k tomu, že jsou na petici uvedeny adresy, nerad bych signátaře vystavil riziku, že se jim někdo z lidí kolem vedení města bude mstít," vysvětluje. "Proto budeme zastupitelstvo pouze o petici informovat, dáme jim do ní nahlédnout, ale necháme si ji."

Ukradená petice

Nový starosta města Daniel Volák prý nebude na vyjádření občanů reagovat.

"Podpisová akce má zanedbatelný rozsah a je mi zcela, ale zcela ukradená," řekl Aktuálně.cz Daniel Volák. "Pro nás ten počet není rozhodující, nemá ani zákonný dosah, abychom se tím zabývali. Projednáme to, ale žádný návrh z toho rozhodně nevypadne."

Jadrná mafie

Podle organizátora petice Baraňáka se řada lidí bála petici podepsat. „Jeden, dva lidé z deseti nám říkali, že se s peticí ztotožňují, ale mají strach napsat tam svou adresu," říká Baraňák. „Bojí se, že by se jim někdo mohl mstít."

Litvínov má totiž už delší dobu pověst města spojeného se zločinem, kde vládne strach.

Martin Maxa léta proti nekalým praktikám v Litvínově bojoval
Martin Maxa léta proti nekalým praktikám v Litvínově bojoval | Foto: Aleš Kartal

Před osmi lety to na vlastní kůži pocítil i zpěvák a v té době majitel litvínovského hudebního klubu Pijonýr Martin Maxa. Když odmítl přistoupit na praktiky vymáhání výpalného ve svém podniku, málem přišel o život. Násilí pokračovalo i poté, co o dění v Litvínově informoval týdeník Respekt. Jeho tehdejší šéfredaktor Tomáš Němeček byl po sérii článků zmlácen.

Dnes je podle informací Aktuálně.cz Martin Maxa jedním ze signatářů petice proti novému vedení města.

„Petici jsem podepsal, protože lidé, kteří teď městu vládnou, nemají můj mandát," vysvětlil Maxa, proč připojil pod svůj podpis. „Je to skupina lidí, která se rekrutovala z řad nejjadrnější litvínovské mafie."

Život v Litvínově

Podle Maxy operovala v Litvínově a okolí skupina kolem vymahačské firmy Martina Macháčka a Kamila Havelky. Na denním pořádku byly rvačky, zranění, vraždy.

Havelka je nyní členem ČSSD, figuruje v komisi rady města a je pravou rukou místostarosty města Martina Kliky (ČSSD). Firma Allkon spojená s Havelkou získává od města zakázky za desítky milionů korun.

S lidmi kolem bosse tamního podsvětí Macháčka byl profesně spojen i současný starosta Volák. Coby právník zastupoval Dalibora Divkoviče, jenž byl obviněn z útoku na Maxu. Krátce zastupoval také Martina Stadlera, jenž posléze zmlátil palicí do bezvědomí svědka útoku na Maxu.

"Jsem povoláním advokát, takže to je jako kdyby někdo chirurgovi vyčítal, že ošetřuje člověka, který je trestně stíhán," argumentuje Volák. "Já jsem udělal svoji práci, a jak nejlépe jsem mohl. Do žádného podsvětí se neřadím a pan Maxa, ať si ujasní své výroky."

Litvínov dostal na obnovu sídliště Janov 90 milionů korun
Litvínov dostal na obnovu sídliště Janov 90 milionů korun | Foto: Ondřej Besperát

Až do loňského podzimu zastupoval Volák také Ladislava Mandíka obviněného z podvodů s naftou. Jeho manželka Dagmar nyní zasedá v radě města a její firmy získávají od města milionové zakázky. 

Volák zároveň od roku 2005 zasedá v dozorčí radě firmy APRA, která patřila italskému podnikateli a pronajímala prostory na Václavském náměstí v Praze například pro hernu a restauraci. Současný jediný akcionář firmy je registrován v daňovém ráji na britských Panenských ostrovech.

Touha po moci

Litvínovská opozice a někteří obyvatelé města považují puč na radnici za čistě účelový. 

„Tady jde o boj o moc, zakázky a peníze," okomentoval pro Aktuálně.cz situaci odvolaný radní Miroslav Otcovský. „Byli jsme odvolání proto, aby určitá skupina získala v Litvínově absolutní moc."

Oba sesazení politici totiž upozorňovali na podezřelé přidělování veřejných zakázek a nekalé praktiky v Litvínově.

Kritika odvolaných padala mimo jiné na hlavu současného starosty. Volák totiž od města získal zakázku za 6,4 milionů korun za právní zastupování, i přesto, že nabídl cenu zhruba o 400 tisíc korun vyšší než další uchazeč. 

Litvínovští občané se za odvolaného starostu postavili už na první zasedání zastupitelstva. Nového starostu přivítali transparenty s nápisy „Kmotr Volák horší než Tlustý." Nyní dávají svůj nesouhlas najevo peticí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Jižní Korea bude investovat do systému na ochranu před drony

Jižní Korea hodlá investovat 88 miliard wonů (1,7 miliardy korun) do vývoje systému, který bude od roku 2023 schopen zachytit a zneškodnit bezpilotní letouny. Důvodem je zejména opakované narušování jihokorejského vzdušného prostoru severokorejskými špionážními drony. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Systém, který má pracovní název Block-1, bude mít za úkol sledovat a ničit malé drony a další malé letouny, uvedla jihokorejská agentura pro nákup zbraní DAPA. "Naším cílem je systém vylepšit, aby byl nakonec schopen zachytit stíhačku a satelit," napsal v prohlášení vysoce postavený představitel DAPA.

před 48 minutami

Turnov podal dovolání v restituční kauze Walderode, přidal se k Lesům ČR

Turnov podal dovolání k Nejvyššímu soudu v restituční kauze rodu Walderode. Město chce podle starosty Tomáše Hockeho dovoláním zvrátit rozhodnutí soudů, které nárok šlechtického rodu na vydání panství na Turnovsku uznaly za oprávněný. Stejný krok jako Turnov učinil už státní podnik Lesy ČR a podle informací ČTK se chystají dovolání podat i památkáři. Rod se majetku domáhá od roku 1992. Ve sporu jde i o zámek Hrubý Rohozec, lesy a pozemky. 

před 53 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, provoz už je obnoven

V železničním depu v Praze Vršovicích dnes ráno vykolejila posunovací lokomotiva. Nehoda zastavila na zhruba dvě a půl hodiny provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem, dotkla se i dálkových spojů vyjíždějících z depa, kvůli nehodě nabraly zpoždění.

Lokomotiva se podle mluvčí při nehodě dostala oběma nápravami mimo koleje a vlaky kvůli tomu musely odjíždět z depa jinou než výjezdovou stranou. "Musely se přeorganizovat a odjíždět druhou stranou, proto tam byla zpoždění," uvedla mluvčí. Doplnila, že největší dosažené zpoždění jednoho z vlaků bylo kolem 50 minut.

Kolem 07:30 se provoz v depu podle mluvčí vrátil do standardního režimu a omezení mezi hlavním nádražím a Braníkem skončilo.

před 1 hodinou

Ceny ropy zahájily obchodování v Asii poklesem o jedno procento

Ceny ropy zahájily úterní obchodování v Asii poklesem o více než jedno procento, drží se však relativně vysoko. Obchodníci zůstávají kvůli sobotnímu útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii, které snížily těžbu země o polovinu, nervózní. V pondělí ceny v reakci na útoky stouply nejvíce za několik desetiletí. 

Kolem 7:30 (středoevropského času) cena severomořské ropy Brent klesla o 0,9 procenta na 68,41 dolaru (v přepočtu zhruba 1606 korun) za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,3 procenta na 62,07 dolaru za barel.

V pondělí cena ropy Brent po začátku obchodování stoupla o téměř 20 procent, což byl nejvyšší pokles za téměř 30 let. Později část zisků smazala a uzavřela s růstem o 15 procent.

před 1 hodinou

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zahájí dialog s nespokojenými obyvateli města

Propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová zahájí se svým vládním týmem dialog s obyvateli této bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Podle Lamové se první setkání místní vlády a obyvatel Hongkongu bude konat příští týden, dialog má být tak otevřený, jak to jen bude možné. Přihlásit se mohou zájemci z řad veřejnosti.

Lidé v Hongkongu začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování slíbila Lamová na počátku měsíce stáhnout.

Další zprávy