Litvínov po boji: 12 obviněných, 16 zraněných

Veronika Rodriguez Vendula Křížová, Veronika Rodriguez
18. 11. 2008 14:45
Druhý pochod radikálů: zničená auta, špinavé město
Střelné zbraně a tyče nalezli policisté u radikálů ještě před demonstrací.
Střelné zbraně a tyče nalezli policisté u radikálů ještě před demonstrací. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Litvínov - Za drsné pondělní střety v Litvínově se bude zodpovídat dvanáct lidí.

"Mostecká policie už obvinila jedenáct extremistů z výtržnictví. Jednu ženu pak kromě výtržnictví také z trestného činu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," uvedla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Zranění si z pondělních střetů odneslo 16 lidí. Lékaři mostecké policie podle Světlákové ošetřili celkem deset policistů a šest civilistů.

Litvínov sčítá škody

Litvínov a přilehlé sídliště Janov navíc sčítá škody.

Během zhruba tříhodinové demonstrace, při které se proti sobě postavilo na šest stovek radikálů a tisícovka policistů, zcela shořelo jedno z aut městské policie.

"Další je značně poškozené, stejně jako dvě služební auta městského úřadu," vypočítává starosta Litvínova Milan Šťovíček. Vozidla přišla o skleněné výplně oken, karosérie poškodily dlažební kostky. Podobně dopadla i dvě auta hasičů.

Město také utratilo několik desítek tisíc za odtažení osobních automobilů, které stály v ulicích, kudy se ubíral pochod. "Nepodařilo se nám spojit s jejich majiteli," říká starosta.

V ulicích jsou uklidové čety, aby sklidily nepořádek z dělbuchů, rozbitých lahví a povalující se kameny, které radikálové házeli po policistech.

Strážníkům se ještě před demonstrací podařilo zabavit desítky zbraní. "Šlo o zbraně různého typu od střelných až po tyče," uvedla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Vrátit se mohou kdykoliv

Největší akce radikálů od demonstrací, které provázely sjezd Mezinárodního měnového fondu v roce 2000, byla podle starosty Litvínova nebezpečná především v tom, že se radikálům povedla.

Da se říct, že nikdo nyní vlastně nezná dne ani hodiny, kdy by se mohla opakovat.

"Přerůstá to už rámec možností, které třicetitisícové město má. Právě z těch důvodů, které jste vyjmenovala, se chceme obrátit na příslušné ministry," říká Šťovíček.

Co přesně bude po ministru vnitra Langrovi nebo po ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové chtít, je podle něj předmětem dalšího jednání.

"Jsme stále v kontatktu s policisty, sledujeme tuto scénu," říká starosta města, jehož někteří obyvatelé před televizními kamerami otevřeně vyjadřovali sympatie extrémistům.

 

Právě se děje

Další zprávy