Litomyšl na den hlavním městem Evropy. Česko převzalo předsednictví v Radě EU

Anna Dohnalová Barbora Doubravová Anna Dohnalová, Barbora Doubravová
Aktualizováno 1. 7. 2022 23:16
Slavnostní akcí v Litomyšli v pátek začalo historicky druhé předsednictví Česka v Radě Evropské unie. Na místním zámku přivítala česká vláda evropské komisaře v čele s předsedkyní komise Ursulou von der Leyenovou. Mezi hlavní české priority patří zvládnutí uprchlické krize a energetická bezpečnost. Cílem je vzejít z krizí silnější, odolnější a bezpečnější, řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s premiérem Petrem Fialou.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s premiérem Petrem Fialou. | Foto: ČTK

Stovka politiků na státním zámku v Litomyšli v pátek dopoledne přivítala předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, která společně s delegací evropských komisařů přijela Česku předat předsednictví v Radě EU. Akce se zúčastnili všichni členové vlády, zástupci sněmovny a Senátu. 

"Naší společnou ambicí je vzejít z krizové doby o něco silnější. Nejzásadnější otázky jsou energetická soběstačnost EU a posílení naší bezpečnosti. Chci poděkovat paní předsedkyni za veškerou podporu, kterou mně osobně i Česku už v týdnech příprav na předsednictví poskytla. Evropa snad bude odteď odolnější a bezpečnější," řekl premiér Petr Fiala na tiskové konferenci k zahájení předsednictví. 

Už několik hodin předem se u příjezdu na Zámecké návrší historické Litomyšle shromažďovali novináři, politici začali přijíždět po poledni. Akci znepříjemňoval silný déšť, přesto se u zámku sešlo několik desítek lidí.

Jako první dorazil premiér Petr Fiala, následovali jeho ministři a delegace Evropské komise. Komisaři však do Litomyšle nedorazili všichni, chyběl mimo jiné šéf unijní diplomacie Josep Borrell či místopředseda komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. 

Jaký je význam předsednictví zemí v Radě EU?

Členská země předsedající unii dostává na půl roku možnost určovat směr, kterým se bude EU ubírat. Česko předsedalo Evropské unii poprvé v roce 2009. Státy se v předsednictví po šesti měsících střídají, po Česku převezme roli Švédsko. Předsednický stát vystupuje nezaujatě, ale určuje agendu jednotlivých setkání Rady EU. Působí jako mediátor mezi členskými státy při rozhodování. Rolí předsednické země je také řízení činnosti asi dvou set pracovních skupin Rady EU.

"Je to skvělé být v krásném rodném městě Bedřicha Smetany, zrovna jsem navštívila jeho pokoj, kde žil a strávil zde své dětství. Jedna z prvních cest pana Fialy jako premiéra vedla do Bruselu. Ukazuje to, jak má Evropu v srdci a já jsem si jistá, že české předsednictví bude úspěšné," řekla von der Leyenová.

Z priorit předsednictví zdůraznila například nutnost zajištění nezávislosti na ruské energii i energetickou efektivitu. "Masivní investice do obnovitelných zdrojů jsou důležité pro ochranu klimatu," připomněla šéfka Evropské komise.

Před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli Fiala ujistil, že Česko zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. "Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní," uvedl Fiala. 

"Česko vždy inspirovalo zbytek Evropy příběhy odvahy," řekla von der Leyenová. Připomněla prvního českého prezidenta Václava Havla, který byl podle ní morální inspirací pro Čechy i všechny Evropany. Hrdiny dneška jsou české rodiny, které nabídly své domovy ukrajinským uprchlíkům před válkou, podotkla. Celá Evropa teď spoléhá na české předsednictví a věří, že EU provede obtížnými úkoly, dodala.

Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu. Odsunuli květiny na kraji pódia a posadili se na něj. Na jednom z transparentů stálo Zastavte fosilní šílenství a solární tunel. "Jde o naše přežití, podle vědců máme tři roky," volal jeden z aktivistů. Reakce publika byla odmítavá. "Běžte pryč! Fuj! Je to důležité, ale ne tady!" volali návštěvníci koncertu. Policisté oba muže po několika minutách vyvedli.

Litomyšl se na akci připravovala delší dobu. Starosta města Daniel Brýdl o tom, že by se předsednictví mohlo zahájit v tomto východočeském městě, jednal už s vládou Andreje Babiše. Redakci Aktuálně.cz sdělil, že právě Litomyšl je důkazem toho, jak se Česku členství v EU vyplácí. 

"Je tu proinvestováno několik set milionů z evropských fondů. Navíc i pan premiér Fiala jezdí historicky moc rád na festival Smetanova Litomyšl. Většina občanů je pyšná, že se Litomyšl na den stane hlavním městem Evropy," řekl Brýdl. Právě fakt, že je město ukázkou, jak se dají dobře využít evropské peníze, podle Brýdla možná pomohl k rozhodnutí vlády zahájit předsednictví právě zde.

Symbolickou roli však podle starosty hraje více skutečností. "Několik ministrů pochází z Moravy," připomíná. Litomyšl leží poblíž historických hranic Čech a Moravy. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se dokonce narodila přímo v Litomyšli. Páteční zahájení navíc pro město není první akcí evropského formátu. V roce 1994 se zde na pozvání Václava Havla setkalo sedm středoevropských prezidentů.

Litomyšl dbá na architekturu již od 90. let

Do oprav památek i do výstavby architektonicky hodnotných objektů investuje Litomyšl dlouhodobě. Tradici započal v 90. letech starosta Miroslav Brýdl a každé další vedení radnice v ní pokračuje. "Funguje tu kontinuita, všichni porevoluční starostové se scházíme na obědy. Všichni jsme z jednoho středopravého uskupení," říká současný starosta Daniel Brýdl, který je synem prvního porevolučního starosty.

Během let v Litomyšli z evropských fondů opravili několik budov nebo zámecký park. Rekonstrukce se dočkal i zámecký pivovar, kočárovna či jízdárna. Právě v pivovaru v pátek jednala česká vláda se členy Evropské komise. Unijní peníze šly i na stavbu ojedinělé budovy městského bazénu, která je zapuštěná do terénu a díky zvlněnému povrchu skoro splývá s okolní krajinou. 

Vedení města ale do budoucna plánuje evropské fondy využívat i na další rekonstrukce. "Chceme kompletně rekonstruovat byt Bedřicha Smetany, kde proběhlo setkání premiéra s paní von der Leyenovou, pak také vodní valy kolem říčky Loučné a hlavně vybudovat nový domov pro seniory, na ten nám nejvíc schází finance," plánuje starosta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupřesněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy