Listopadové teplo nekončí. Mohou padnout další rekordy

Dagmar Honsová, Meteopress
24. 11. 2009 12:36
Ochlazení podle předpovědi nepřinese ani začátek prosince
Přívětivý podzim. Češi mají místo listopadu stále září
Přívětivý podzim. Češi mají místo listopadu stále září | Foto: Tomáš Kunc

Česko - Překvapivě teplý listopad žádné velké ochlazení neutne. Naopak - nástup zimy meteorologové nevěstí ani na začátek prosince.

V těchto dnech se průměrné denní teploty pohybují 5 až 9 °C nad dlouhodobým teplotním normálem.

Velmi teplá jsou i rána. Úterní nejnižší ranní teploty se pohybovaly v intervalu 10 až 6 °C a už během dopoledne se v Jihomoravském kraji teplota vzduchu šplhala až na 14 °C.

Jakoby se do střední Evropy vrátilo zářijové počasí. Přitom vloni v tomto období leželo v horských oblastech až 50 centimetrů sněhu a odpolední teploty se pohybovaly v intervalu -1 až 4 °C.

A ve středu bude ještě tepleji. Zřejmě rekordně.

Během noci na středu přejde přes naše území teplá fronta a po jejím přechodu k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu.

Středeční nejnižší ranní teploty tak budou opět klesat pouze na 10 až 6 °C, odpolední se zastaví na 10 až 14 °C, v Jihočeském kraji zřejmě až na 15 °C.

Opět tak budou na mnohých místech padat teplotní rekordy. Zřejmě budeme přepisovat tabulky i v pražském Klementinu - pro středu 25. listopadu platí rekord 13,2 °C z roku 1944.

Od čtvrtka do konce týdne už bude po ránu přece jen chladněji - nejnižší ranní teploty budou klesat k 6 až 1 °C, odpolední teploty se ve čtvrtek zastaví ještě v intervalu 8 až 12 °C, do konce týdne se budou nejčastěji pohybovat v intervalu 6 až 11 °C.

A začátek prosince? Ani ten nepřinese výrazné ochlazení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy