Listopad živě: Od pískotu na Klause k Havlově večírku

Reportéři Aktuálně.cz
17. 11. 2009 22:38
Oslavy 17. listopadu jsme sledovali online
17. listopad - Zapalování svíček na Národní
17. listopad - Zapalování svíček na Národní | Foto: Reuters

Praha - V Praze a na dalších místech vyvrcholily oslavy událostí z roku 1989. Pád komunismu si přišlo připomenout mnohem víc lidí, než očekávali pořadatelé, jen v průvodu z Albertova na Národní třídu šlo několik tisíc účastníků.

Policie při střetech s radikály, kteří se pokoušeli dostat k pochodu, zadržela 48 lidí. Vzduchem létaly i dlažební kostky.

Od ranní piety, kdy se politici, bývalí disidenti i studentští vůdci střídali v oficiálních projevech a oprašovali vzpomínky na to, jaké to před dvaceti lety na Národní bylo, se už v podvečer přešlo k finále oslav. Především ke koncertu na Národní, jehož se zúčastnil i Václav Havel.

Během dne se konaly i zábavní akce: jedna z nich se odehrála na Staroměstském náměstí, které ožilo veksláky s bony a lidé stáli fronty na banány.

Reportéři Aktuálně.cz byli na mnoha místech Prahy i republiky. V podrobné online reportáži pro vás sledovali, co se dnes v Česku dělo.

demonstrace projev dokument doprava zajímavost

21:37 - Praha - Záchranná služba ošetřila v Praze pět lidí. Z toho čtyři byli převezeni do nemocnic. Číslo ale podle mluvčí záchranné služby Jiřiny Ernestové není konečné. Oslavy dnes přilákaly do pražských ulic tisíce Pražanů i mimopražských. "Konečná čísla ještě nemáme, náš vůz bude na Národní třídě až do 22:00," řekla ČTK Ernestová.

21:23 - Praha, Národní třída - Někteří protagonisté sametové revoluce v roce 1989 a další lidé se sešli na uzavřeném večírku v klubu Rock Café na Národní třídě, kde v tu dobu vrcholily koncertem oslavy 20. výročí pádu totality v zemi. ČTK píše, že debatovali, pivo či víno popíjeli a chlebíčky pojídali například bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček, někdejší student Jan Bubeník, socioložka Jiřina Šiklová, kritik Jan Rejžek, duchovní Tomáš Halík, aktivista John Bok a jiní.

20:29 - Národní třída - Reportér Aktuálně.cz hlásí, že hlavní místo oslav, Národní třída, připomíná smetiště, podobně jako například Václavské náměstí pokaždé na Silvestra. Úklidové čety města budou mít celou noc co dělat.

19:32 - Praha, Václavské náměstí - Na Inventuru demokracie, studentskou akci v horní části Václavského náměstí, dorazil i Václav Havel. Kolem něj se v tu chvíli pohybovaly zhruba dvě až tři tisícovky lidí, na takový počet se rozrostl počet účastníků akce navazující na koncert na Národní třídě.

19:10 - Jihlava - Dvacáté výročí listopadových událostí v roce 1989 si dnes tisíce lidí v Jihlavě připomněly Sametovým lampionovým průvodem. píše agentura ČTK. Zúčastnili se ho hlavně rodiče s dětmi. Na závěr průvodu kolem historického centra města po hradebním parkánu vyletěly k obloze svítící lampiony přání. Výročí 17. listopadu lidé slavili i v dalších městech na Vysočině.

18:40 - Praha-Kavčí hory - Česká televize se záznamem vrací k jednomu z překvapivých momentů oslav. Znovu vysílá předtočený projev exprezidenta Václava Havla, který předestřel svou představu Česka, jak by mělo vypadat za 20 let. Existenci Havlova projevu, nápadně připomínající klasické prezidentské slovo k Novému roku, se podařilo utajit do poslední chvíle. Čtěte ZDE podrobnosti o Havlově projevu.

18:31 - Praha-Václavské náměstí - Poblíž Národního muzea začíná akce studentů nazvaná Inventura demokracie, trochu ve stínu koncertu na Národní třídě. Je tady méně lidí, komorní atmosféra. Čeká se ale na připravené alegorické představení. Na jednom z kandelábrů poblíž visí dva hadroví oběšenci. Je na nich napsáno "Pravda" a "Láska", reportuje přímo z místa zpravodaj Aktuálně.cz.

18:26 - Praha-Národní třída - Nad hlavami účastníků koncertu visí pár transparentů. Třeba "Bém korupce šém."

18:21 - Praha - Policie zadržela kvůli odpoledním výtržnostem na mostu Legií a Výtoni celkem 48 pravicových extremistů.

18:20 - Praha, Václavské náměstí - Poblíž slavícího davu, pár set metrů od Národní, si na kapotu svého vozu stoupl známý taxikář Zdeněk Pomark a vykládá k davu o právech svého stavu. Nad hlavou mi visí nápis "Lisabon 2009 - Mnichov 1938", hlásí zpravodaj Aktuálně.cz. Skrz dav se snaží projet sanitka.

18.19 - Národní třída - Začal koncert 20 let bez opony. "Já teď s vaším dovolením zvu na scénu svoji šéfku, které jako nosič kytary sloužím, a to je Joan Baezová," oznámil davu exprezident Václav Havel. Zhruba 300 lidí sleduje koncert ze střechy Teska.

18:13 - Praha - U americké ambasády na Malé Straně se sešlo asi sto lidí, kteří zde protestují proti cizím vojenským základnám v Česku. Akci, kterou pořádá Komise pro obranu lidských práv a Svazu mladých komunistů Československa, provázejí Hesla jako "Kapitalismus je hnus" či "Ať žije socialismus".

18:09 - Bratislava - Oslavy dvaceti let od pádu totality nebyly v Bratislavě nijak velké. Jako už tradičně využili toto výročí pravicoví radikálové z Pospolitosti, kteří uspořádali v centru Bratislavy mítink. Na Hlavním nádraží se sešlo více než sto jejich příznivců, po druhé hodině odpolední vyrazili na pochod městem k budově Národní rady. Tam si vyslechli projev šéfa Pospolitosti Ivana Sýkory, který ostře zkritizoval současnou vládu i policii. Po chvíli shromáždění skončilo. Policie nemusela zasahovat.

18:02 - Praha-Národní třída - Dav se přesouvá k obchodnímu domu, který se za socialismu, ale i po jeho pádu, jmenoval Máj. Dnes je to My patřící Tesku. V průchodu lidé stále zapalují svíčky. "Jak se odsud dostaneme, možná to bude horší než tehdy," volá starší muž z davu. Lidé se dostávají ven i skrz přízemí obchodního domu. 

18:01 - Praha-Národní třída - Lidé, kteří přišli z Albertova, nyní musejí čekají ve frontě na Národní třídě, aby mohli zapálit svíčku jako vzpomínku na události z roku 1989.

17:45 - Policie zadržela u Faustova domu na Karlově náměstí asi 20 pravicových radikálů. Jde o skupinku, která těžkooděncům prchla během bitky na Výtoni. Jeden ze zasahujících policistů Aktuálně.cz řekl, že chtěli napadnout průvod mířící z Albertova, protože v jeho čele šli anarchisté.

17:36 - Praha-Národní třída - Průvod na Národní třídě poslouchá českou hymnu, kterou zpívá Dan Bárta. Ze střech z okolí se spustil ohňostroj.

17:17 - V ulici Pod Slovany na Vinohradech postává zásahové komando policie. Hledá neonacisty, kteří se rozprchli po bitce na Výtoni.

17:15 - Praha-Národní třída - Zhruba dvacetitisícový průvod dorazil z Albertova k Národní třídě. Mnoho lidí nese transparenty nejen proti KSČM, ale i proti prezidentovi Václavu Klausovi či předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Na vše dohlížejí policisté. Jsou usměvavější než před 20 lety, hlásí reportér Aktuálně.cz.

Foto: Michal Štůsek

17:09 - Praha-Výtoň - Policie zpacifikovala hlavní skupinku neonacistů. Jeden z radikálů byl zraněn a přijela pro něj sanitka. Na Výtoň přijelo asi 15 antonů, které odvezou zadržené na policejní služebny.

17:07 - Praha-Národní třída - Do uzavřeného prostoru na Národní třídě přišla skupina lidí se svíčkami.

17:06 - Praha-Výtoň - Rvačka na nábřeží eskaluje. Policie použila dělbuchy, což se neonacistům nezamlouvá. Pobíhají po silnici i blízkém parku. Doprava je zastavena. Kolik radikálů je ve skutečnosti na místě, lze odhadnout jen těžko.

Smrtka v čele průvodu z Albertova. Podle organizátorů symbolizuje temnotu i život.
Smrtka v čele průvodu z Albertova. Podle organizátorů symbolizuje temnotu i život. | Foto: Martin Novák

16:57 - Praha-Národní třída - V Mikulandské ulici kousek od Národní třídy stojí v záloze sanitka a hasičský vůz. Po Národní proudí neustále stovky lidí. Další masa obklopila ulici z obou stran a čeká se na příchod průvodu od Albertova.

16:57 - Brno - Brnem šel průvod coby upomínka na 17. listopad. Z Moravského náměstí se šlo k Hlavnímu nádraží a zpátky. Na náměstí se vrátila necelá stovka demonstrantů. Pořadatelé akci ukončili.

16:56 - Policie zatýká na nábřeží první extremisty. Vše doprovází křik hesel jako "Odpor" či "Policejní stát".

16:54 - Situace na Výtoni se dramatizuje. Došlo zde k prvním potyčkám mezi desítkami přívrženců Národního odporu a těžkooděnci. Policie extremistům bránila v dalším postupu směrem k průvodu, jenž šel z Albertova. Zasáhla proti nim slzným plynem. Radikálové na ně házejí kameny.

16:50 - Praha-nábřeží - V tuto chvíli se zdá přímý střet průvodu z Albertova a neonacistů zažehnaný. "Neonacisté si to asi špatně spočítali. Zůstali na náplavce, kde je policie momentálně drží a k průvodu je nepustí," hlásí zpravodaj Aktuálně.cz. Průvod zhruba dvaceti tisíc lidí přechází nad nimi po silnici.

16:45 - Praha-Palackého náměstí-Výtoň - Část neonacistů se odtrhla a z Palackého náměstí míří na Výtoň. Pravicoví extremisté jsou obklíčení těžkooděnci.

Reálně hrozí, že se neonacisté střetnou s průvodem, který pochoduje z druhé strany, tedy od Albertova. "Policisté se svolávají pomocí vysílaček. Říkají, že hrozí konflikt v čele průvodu a že se tam mají veškeré síly stáhnout," hlásí zpravodaj Aktuálně.cz. Policisté proto výrazně zpomalili průvod od Albertova, žádají, aby se šlo pomalu.

16:30 - Praha-Palackého náměstí - Příznivci krajní pravice dorazili na Palackého náměstí. Hlavní jádro radikálů připlulo na lodích po Vltavě. Nad hlavami jim krouží vrtulník, který vše monitoruje.

16:29 - Praha-Národní třída - Národní třída je v místě, kam má dorazit průvod, uzavřena. Všude kolem hlídkují policisté ve žlutých bundách. Zhruba stovka policistů se právě přesunuje z Národní na úroveň Platýzu.

16:13 - Z Národní třídy vyrazilo směrem k Palackého náměstí asi sto neonacistů. Jde o přívržence zakázaného Národního odporu. Zatím nedošlo k žádným incidentům. "Pokud dojde k porušení zákona, tak zakročíme," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Foto: Ludvík Hradilek
Přečtěte si reportáž ze Staroměstského náměstí:
Návod pro čtenáře, jak po 20 letech sehnat bony

16:11 - Praha-Vyšehrad - Průvod z Albertova dorazil pod Vyšehrad. Lidé jdou v tichosti, nikdo neprovolává nějaká hesla, hlásí reportér Aktuálně.cz. Počet účastníků podle něj překročil 10 tisíc.

16:10 - Praha-Národní třída - Policisté hlídkují u průchodu ústícím na Národní třídu. Hned za pódiem mezi sebou diskutují o tom, že je větší pravděpodobnost, že neonacisté přijdou právě tudy. Policista v civilu jim hlásí, že dva už v okolí potkal. Přihlíží tomu skupinka mladíků, která už na Národní čeká na koncert. Podle nich si dnešek užívají hlavně policisté - mají prý příležitost se zase dostat do pořádné akce.

16:05 - Z Albertova se vydal mnohatisícový průvod směrem do centra metropole.

16:02 - Havel na CNN - Některé okamžiky Sametové revoluce před 20 lety přišly Václavu Havlovi absurdní a groteskní. Havel to řekl v dokumentu Podzim změny zpravodajské stanice CNN International, který dnes tento kanál odvysílal při příležitosti 20. výročí pádu komunismu v Česku.

V asi půlhodinovém dokumentu, kterým provázel renomovaný novinář Jonathan Mann, vystoupili i další čeští a slovenští aktéři událostí z roku 1989 jako Šimon Pánek, Michael Kocáb, Petr Placák nebo Milan Kňažko.

"Některé okamžiky mi přišly opravdu absurdní," uvedl Havel. Jako příklad jmenoval moment, kdy jej do funkce československého prezidenta jmenoval stejný (federální) parlament, který 40 dnů před těmito událostmi schválil jeho uvěznění a nazval ho nepřítelem státu. "Musím říct, že jsem cítil jistou grotesknost," dodal.

16:01 - Praha-Hlávkův most - Policisté zadrželi v souvislosti s dnešním shromážděním Dělnické strany u Národního divadla celkem 11 lidí. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Podle ní skončili zadržení na místním policejním oddělení, a to kvůli přestupku - konkrétně kvůli neuposlechnutí výzvy. Úředníci magistrátu je vyzvali k ukončení demonstrace.

15:59 - Brno - Účastníci brněnského setkání na Moravském náměstí dostávají svařené víno, zní tu i píseň "Jednou budem dál". Pořadatelé oznamují, že bude následovat pochod městem. Z Moravského náměstí se má jít přes Českou ulici na Náměstí Svobody. Odtud k Hlavnímu nádraží a zpět na Moravské náměstí. Lidé - jsou jich stále zhruba jen dvě stovky - pořadatele poslechli a následují transparent "Nezapomeneme na 17. listopad".

15:58 - Praha-Staroměstské náměstí - Koncert dixielandu skončil dramatickou scénkou. Jeden z hráčů dal facku dítěti, které mu chtělo hodit peníze. Obvinil ho, že mu chtělo ukrást ty, co mu naházeli lidé před ním. Jeden z rozhořčených diváků hráči vynadal, že řve na malé dítě a vrátil mu zpět CD, které si od kapely koupil, s tím, že od takových lidí nic nechce.

15:48 - Praha-Václavské náměstí - V centru Prahy řečnil známý aktivista Jan Šinágl. Poslechnout si ho přišlo několik desítek lidí, mezi nimi například herci Bořivoj Navrátil, Josef Polášek a Táňa Fischerová. Šinágl tradičně vyjádřil nespokojenost se současnou politickou situací. "Totalita se nám vrací každým dnem," hřímal do megafonu. "Máme půl roku do voleb, pojďme s tím něco dělat."

15:50 - Brno-Moravské náměstí - Vzpomínkové akce probíhají i v centru Brna. Své zážitky z revoluce shrnuje bývalý student elektrotechniky. Svůj projev prokládá veršovánkami. Naslouchá mu nebývale množství teenagerů. Podle zjištění Aktuálně.cz jde o studenty Gymnázia Matyáše Lercha, kteří si akci vybrali pro tichý protest proti odvolání ředitele jejich školy. Nasadili si na hlavy čepice Večerníčka s nápisem "Děkujeme politikům". Pak se otočili k řečníkům zády a poklidně opustili shromáždění. Počet účastníků tak klesl asi o třetinu.

15:45 - Praha-Staroměstské náměstí - Na náměstí už zůstal jediný vekslák. U jeho stánku se tísní fronta zhruba třiceti lidí. Stále mezi nimi šumí otázka, kde se dají sehnat bony...

Momentka z Albertova
Momentka z Albertova | Foto: Martin Novák

15:43 - Praha-Albertov - Shromáždění na Albertově skončilo: Dav se dává na pochod. Průvod má jít po trase původního pochodu v listopadu 89.

Z mnoha koutů je tu cítit marihuana. O názorové pestrosti lidí, kteří se tu sešli, svědčí transparenty. Na jedné straně čtete: "Klíčemi jsme cinkali za svobodu, ne za kapitalismus". Na straně druhé: "Z nevolnictví RVHP do otroctví EU".

15:40 - Brno-Moravské náměstí - Účastníkům happeningu předzpívává někdejší účastník stávky Motlitbu pro Martu. Po něm se chystají proslovy. Shromáždění má zakončit zpět Hutkovy Náměstě.

15:32 - Praha-Albertov - Na Albertově skončil projev herce Tomáše Matonohy. Zopakoval svůj starší výstup z pořadu HBO Na stojáka. V něm si zanadával na nápad politiků omezit sprostá slova v médiích. Projev zakončil vodopádem brutálně hrubých slov na mikrofon. "Ku..a, pí.., ču..., vyje.... zm.." A podobně. Video na YouTube zde.

15:31 - Brusel - Komunistický režim prý v někdejším socialistickém bloku ničil historii i hospodářství. V prohlášení u příležitosti 20. výročí události, které vedly k pádu komunismu v tehdejším Československu, to uvedl šéf Evropské parlamentu Jerzy Buzek. "Na naší straně železné opony země jako Československo, moje země Polsko, dále Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a pobaltské státy trpěly pod komunistickou diktaturou," poznamenal.

15:24 - Praha-Staroměstské náměstí - Akce na Staroměstském náměstí ve stylu "tržní hospodářství za totality" stále pokračuje. Dixieland hraje navzdory dešti. Lidé nadšeně tleskají. Skořápkáři se schovali ve stánku, fronty jsou u nich stále větší než v Tuzexu.

Britsko-český pár stojí frontu na pivo, aby získal bony. Muž vysvětluje své ženě, jejíž ramena zahaluje česká vlajka, co byly bony. "Je to těžké vysvětlit," říká. "Byly to speciální peníze. Jeden bon stál zhruba pět korun a za ty bony sis mohla ve speciálním obchodě koupit třeba džíny."

Až pár dopije pivo, chystá se na koncert na Národní třídu. Nyní ale muž vysvětluje anglicky svému synovi, jak se daly sehnat bony. "To jsi šel po ulici a nenápadně se tě někdo zeptal: Nechceš bony?"

Syn se ptá, co to ve stánku visí. "To jsou céčka. Říkalo se jim tak, neb měli nejčastěji tvar písmene C."

15:24 - Praha-Národní třída - V centru Prahy se závodilo. Na Národní třidě se konal recesistický běh za nedostatkovým zbožím.

15:21 - Brno-Moravské náměstí - V centru Brna probíhá vzpomínková akce pod taktovkou TOP 09. Zatím přivábila necelé dvě stovky lidí, kterým pořadatelé připínají trikolory. Ale další přicházejí - jsou mezi nimi rovnoměrně zastoupeni pamětníci i současní studenti. K velkému pobavení přihlížejících prochází davem muž v uniformě VB a megafonem je vyzývá, aby se rozešli.

Foto: Martin Novák

15:20 - Praha-Albertov - Organizátory Průvodu po 20 letech trápí kromě počasí i technika. Na vině je špatné ozvučení, kvůli kterému polovina přítomných neslyší, co se děje na pódiu. Na Albertově je v současnosti podle odhadů reportéra Aktuálně.cz zhruba deset tisíc lidí.

Také tu zazněla čínština. Šimon Pánek, někdejší studentský vůdce a nyní šéf společnosti při ČT Člověk v tísni, dal slovo představitelce čínské opozice. Vyzval k podpoře lidí, kteří ve svých zemích dál bojují proti totalitě.

15:18 - Kroměřížsko - Vysokoškoláci oslavili 20. výročí pádu komunismu také poutí na Svatý Hostýn na Kroměřížsku. Na zhruba šedesátikilometrovou trasu z Velehradu vyrazili v neděli a dnes se na Hostýně uskutečnila hlavní  mše. Zúčastnilo se jí několik desítek studentů, řekla ČTK Lenka Češková z Vysokoškolského katolického hnutí Brno.

15:13 - Praha-Albertov - "Máme co slavit," řekli na Albertově pořadatelé demonstrace z obecně prospěšné společnosti Opona. Účastníky mezitím začal smáčet silný déšť. Jeden muž na místě sbírá podpisy pod petici za vznik hnutí za odvolatelnost politiků.

15:03 - Praha-Karlovo náměstí - Na pražský Albertov míří stovky lidí. Podle reportéra Aktuálně.cz jsou ulice i tramvaje u Karlova náměstí přeplněny převážně mladými lidmi.

14:56 - Praha-most Legií - Oslavy 17. listopadu poznamenala první potyčka. Extremisté napadli na mostě Legií jednoho člena policejního antikonfliktního týmu a asi 15letého hocha. Oba nyní ošetřují zdravotníci. Příznivci Dělnické strany se pomalu rozcházejí.

15:01 - Praha-Albertov - Na Albertově za pár minut začne happening, který vrcholí průvodem, jenž má jít po stopách studentského pochodu z Albertova na Národní třídu. "V tuto chvíli je tu už několik tisíc lidí, odhadem až pět tisíc," hlásí zpravodaj Aktuálně.cz. Organizátoři rozdávají lidem dobové trikolory. Někteří lidé si přinesli české vlajky, je tu vidět i vlajka Tibetu. V davu jsou také dva "příslušníci" - v dobové uniformě s bílou helmou straší lidi, že dostanou pendrekem.

14:44 - Praha-Národní divadlo - Několik stovek příznivců krajní pravice se vydalo od Národního divadla směrem na Újezd. Doprovázejí je policejní těžkooděnci.

14:26 - Praha-Národní divadlo - Magistrát ukončil mítink Dělnické strany. Místo má totiž zamluveno někdo jiný. DS ovšem něco takového odmítla. "Svobodu! Svobodu!" křičí její sympatizanti. Policie je připravena zasáhnout.

14:21 - Praha-Národní divadlo - U Národního divadla se sešli přívrženci Dělnické strany. Podle odhadů reportéra Aktuálně.cz poslouchá projev předsedy Tomáše Vandase asi 500 sympatizantů. Opodál stojí zhruba padesátka odpůrců krajní pravice, kteří se snaží Vandase přehlušit křikem a houkáním. Policie zatím vše monitoruje a nemusela zasáhnout.

Příznačná barva svíčky "Za oběti totality". Rudých svíček se online rozzářilo nejvíc.
Příznačná barva svíčky "Za oběti totality". Rudých svíček se online rozzářilo nejvíc. | Foto: Aktuálně.cz

14:16 - Je vám líto, že lidí, kteří zapalují každý rok svíčky u památníku 17.listopadu na Národní třídě, tak ubývá? Rozsviťte svíčku i za ně - alespoň na internetu! Tak zněla jednoduchá výzva, kterou jsme nabídli vám, čtenářům Aktuálně.cz, v předvečer dvaceti let od Sametové revoluce. Za necelých dvacet hodin si na Facebooku svíčku zapálilo bezmála 17 tisíc lidí. Více se dočtete zde.

14:14 - Plzeň - Zpátky v čase ze vrátili i Plzeňané. Dobře naladění veksláci tak v Plzni nabízeli bon za pět korun a v místní prodejně Tuzex zrovna dostali džíny. V současnosti bizarně vyhlížející situace, která ještě před dvaceti lety byla každodenní samozřejmostí, zavedla do minulosti i ty, kteří si na ni osobně nemohou pamatovat. "Naštěstí jen na jeden den," podotkl Vilém Dubnička, pořadatel akce Nezamykejte se doma.

14:03 - Praha-Albertov - "Jsem rád, že listopad byl, ale z vás, páni politici, bych s prominutím blil," hlásá transparent jednoho z účastníků demonstrace na Albertově. Tam je zatím víc policistů a novinářů, než demonstrantů. Přišel ale například šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

Foto: Martin Novák

13:44 - Praha-Albertov - Policie v Praze se chystá na možné problémy. Pod železničním mostem u Výtoně jsou zaparkovány čtyři policejní dodávky, kolem je několik desítek policistů, hlásí zpravodaj Aktuálně.cz. Zhruba za hodinu tudy má projít průvod z Albertova, který má kopírovat trasu ze 17. 11. 1989.

Nad Albertovem také  létá policejní vrtulník, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz.

Exprezident Václav Havel dopoledne vyjmenoval desítky lidí, kteří se zasloužili o svobodu. Přečtěte si jejich seznam. Najdete ho ZDE.

13:25 - Praha-Staroměstské náměstí - Znovu na Staroměstském náměstí, které se vrátilo o dvacet let zpátky a jsou tu prodavači bonů i skořápkáři. "Je to dobrá retro akce," hlásí mladý muž kamarádovi do telefonu.

Bony jdou na dračku, veksláci a skořápkáři jsou neustále obklopeni davem lidí. Právě u nich lze znásobit počet bonů.

Lidi hra o bony strhává, napovídají, tleskají, smějí se. "Schovej si, to už je dneska vzácnost," nabádá jedna z návštěvnic dceru, která právě pár bonů u veksláka v typické seprané džísce vyhrála.

S tím, jak se blíží půl druhé - a tím pádem i pivo za 2,90,-- , se okolí retro stánku začíná znatelně zaplňovat. Nadále vyhrává dechovka. Už přišly banány, ale jsou jen pod pultem. Začíná se tvořit fronta. Kdo má štěstí a známosti, dostane banán se samolepkou ve znění: Už nemusíme nic zkousávat, je nám 20!

12:52 - Praha-Staroměstské náměstí - Staroměstské náměstí se vrátilo o 20 let zpět. Stánky lákající cizince nahradil Tuzex, ve kterém lze koupit za 2 bony céčka, nebo za 10 bonů kazety. Prázdný stánek státního podniku ovoce a zelenina okupují skořápkáři. Dnes se hraje o bony.

V okolních restauracích ale zůstalo i dnes vše při starém - menu za 240 Kč.

Na akci "Je nám dvacet" na Staroměstské náměstí zatím dorazilo zhruba 300 lidí. Nákup za bony však netáhne. Většina lidí se tísní ve frontách na párek v rohlíku nebo poslouchá Pražský dixieland. Boom návštěvníků zřejmě nastane až o půl druhé. To se bude točit pivo za 2,90 Kčs.

Praha slaví svobodu, píše CNN
Praha slaví svobodu, píše CNN | Foto: Repro CNN

12:21 - Výročí událostí z listopadu 1989 v tehdejším Československu připomínají i některá zahraniční média. Tehdejší i současní studenti si při pochodu Prahou připomenou sametovou revoluci, která svrhla komunistickou stranu, napsal například server BBC. Americká CNN přinesla reportáž z archivu bezpečnostních složek.

11:47 - Praha-Národní třída - Václav Klaus se v rozhovoru zamyslel nad tím, že už je jediným aktivním politikem, který "vydržel" od listopadu až doposud. "Já když jsem ráno šel od kavárny Slávia po té Národní, tak jsem si říkal: To je děsivé, já už jsem 20 let politik. Dvacet let už sem nechodím jako soukromá osoba se projít. Chodím sem jenom jako politik, tak, že kolem mě jde řada kamer... To je prostě mimořádná a zvláštní zkušenost. Těch 20 let uplynulo strašně rychle, na druhou stranu máte pocit, jako by to bylo včera. Přesně vidíte, kde jste stál, na kterém rohu, a co jste si s kým říkali."

Foto: Jan Langer

11:40 - Václav Klaus právě v rozhovoru pro Českou televizi okomentoval pískot, který jej "uvítal" na Národní třídě. Ohradil se proti tomu, že by většina přítomných pískala. "Já bych neřekl, že to bylo ostré. Čekal jsem to daleko ostřejší. Já jsem byl překvapen, že drtivá většina lidí byla na straně mé a ne na straně těch druhých... Snad jste to viděli stejným způsobem," myslí si Václav Klaus. "Co mě mrzí od těchto lidí.. že tato chvíle, kdy bychom měli oslavovat a radovat se ze svobody, kterou máme, tak někdo to pořád vyhrocuje a je smutný, že to není tak, jak si přál. To mě mrzí. Já bych všem moc doporučoval: Radujme se z toho."

Klaus dále uznal, že pískot byl projevem demokracie. "Je to obrovské vítězství, že je tady možné pokřikovat na prezidenta, premiéra a primátora a nezasahuje kvůli tomu žádná policie s obušky. To je vítězství, které - zdá se mi - tady ne pořád všichni oceňují."

11:32 - Češi dvacet let svobody vnímají rozporuplně, ukázal průzkum STEM. Za jednoznačně příznivé považují otevření hranic či možnost svobodně projevovat svůj názor. Negativně naopak hodnotí bezpečí a mezilidské vztahy.

11:28 - Vzpomínkové akce k 17. listopadu omezuje centrum Prahy. Kvůli průvodu, který půjde po stopách studentského pochodu z Albertova na Národní třídu, nejezdí mezi zastávkami Lazarská a Újezd tramvaje. Po trase pochodu nebudou moct asi 30 až 45 minut jezdit ani automobily. Kvůli této akci i kvůli happeningu, který pořádá od 14:30 na Národní třídě magistrát, bude Národní třída uzavřena až do středečního rána.

11:25 - Praha-Václavské náměstí - Na Václavském náměstí je zatím klid, pod "koněm" zatím nic nepřipomíná oslavy. Pár lidí si prohlíží výstavu "My jsme to nevzdali", kterou zde umístilo sdružení Post Bellum a která připomíná životy těch, kteří aktivně bojovali proti totalitě.

11:10 - "Já jsem na Albertově nebyl, ale můj syn tam byl. Mám autentické svědectví," odbyl prezident výkřiky z davu. Pár chvil poté se začal pískot mísit s výkřiky "Ať žije Klaus!".

11:07 - Praha-Národní třída - Na Národní třídu v centru Prahy přišli zapálit svíčku a položit věnce prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer. Prezidenta přivítal pískot řady demonstrantů a transparent "Klaus není náš prezident". Přítomni byli i prezidentovi přívrženci, jeho odpůrci byli ale výrazně hlasitější.

10:55 - Praha-Hrad - V katedrále svatého Víta končí mše pro připomínku listopadových událostí. Hlavním "řečníkem" byl biskup Václav Malý. V lavicích katedrály bylo možno vidět mnoho z tváří listopadu, nechyběl Petr Uhl a Anna Šabatová. Krátký projev měl i herec Jan Potměšil, který právě během listopadu, při přejíždění z jednoho mítinku na druhý, havaroval. Vážné zranění páteře jej upoutalo na invalidní vozík. Účastníkům mše předčítal z Bible.

10:50 - Praha-Národní třída - Na Národní třídě, místě, kde se odehrála razie komunistické policie proti studentům, se už scházejí občané. Od rána přicházejí v hrstkách a pod památníkem 17. listopadu zapalují svíčky. V tuto chvíli je na místě podle reportérů Aktuálně.cz jen několik desítek lidí.

A první politici - ze Strany svobodných občanů. Roztáhli tu své transparenty.

10:28 - Praha-Senát - "V poslední době se vývoj v naší zemi stáčí nebezpečně doleva," řekl Pavlata a varoval před KSČM i "porodní bábou ČSSD". Svůj projev prokládá řadou citátů, například jedním od prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka: "Demokracie potřebuje padesát let."

10:25 - Praha-Senát - Slova se chopil herec Michal Pavlata. Připomíná, že akce proti režimu KSČ odstartovaly mnohem dříve než 17. listopadu. "Už v lednu se podepisovaly petice, Několik vět," vzpomíná. "Stávkové mítinky byly těmi nejlepšími divadelními večery, které jsem kdy zažil."

10:18 - Praha-Senát - Se vzpomínkou na pád totality navázal na Schwarzenberga někdejší ministr pro evropské záležitosti a ještě dříve mluvčí Charty 77 Alexandr Vondra. "Před dvaceti lety jsem byl na Albertově. Nebylo tu úplně triviální rozhodnutí," začal senátor ODS. "Neměl jsem strach, ale váhal jsem. Byl jsem mluvčím charty 77 a mezi signatáři panoval názor, že nechceme studentům demonstraci kazit..." vzpomíná.

Karel Schwarzenberg během konference v Senátu
Karel Schwarzenberg během konference v Senátu | Foto: Simona Holecová

10:14 - Praha-Senát - S projevem na konferenci v Senátu vystoupili bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který byl za totality v zahraničí a předsedal Mezinárodnímu helsinskému výboru pro lidská práva. "Já tady v podstatě nemám co dělat," zavtipkoval s tím, že narozdíl od Václava Havla či Alexandra Vondry nebyl tak aktivní.

Václav Havel při oslavách 20 let od 17. listopadu: Nezapomínejme, požádal Čechy.
Václav Havel při oslavách 20 let od 17. listopadu: Nezapomínejme, požádal Čechy. | Foto: Simona Holecová

10:05 - Praha-Senát - Na konferenci v Senátu promluvil exprezident Václav Havel. Zavzpomínal si na dobu pronásledování a připomněl mnohé z těch, kteří proti komunismu aktivně bojovali. "Obávám se, že zahlceni všedními problémy, na ně trochu zapomínáme. Proto prosím promiňte, že to bude dlouhé, ale rád bych alespoň některé z nich jmenoval," řekl Havel. V dalších minutách připomíná jména zemřelých disidentů jako Mejla Hlavsa, Ivan Dejmal, Karel Kyncl či Ján Langoš. Ve výčtu nechybí ani jméno jeho první manželky Olgy.

10:02 - Praha-Hlávkova kolej - Krátce před desátou slavnost u Hlávkovy koleje skončila. Limuzíny s politiky odjely, pamětníci se šli podívat dovnitř do kolejí.

10:00 - Na Pražském hradě, v katedrála svatého Víta, právě začíná mše pro připomínku listopadových událostí. Hlavním "řečníkem" bude biskup Václav Malý.

9:55 - Praha-Hlávkova kolej - Pietní akt u Hlávkovy koleje ukončil zpěv sboru a kladení věnců. První pod pamětní desku studenta Jana Opletala položil prezident, přidali se i Petr Pithart za Senát, Miroslava Němcová za Poslaneckou sněmovnu i zástupci Svazu bojovníků za svobodu. Vše uzavřela státní hymna.

9:48 - Praha-Senát - "Název dnešní konference napovídá, odkud jdeme, ale neříká nám přesně, jaký je její cíl," zahájil svůj projev premiér Jan Fischer. "Za 20 let ušla česká společnost velký kus cesty," pokračoval s tím, že Češi znovunabyli svobodu, pomáhají s ochranou lidských práv ve světě, ale především převzali odpovědnost sami za sebe.

9:45 - Praha-Senát - Senát hostí konferenci "Cesta z okovů", které se účastní předsedové parlamentů postkomunistických zemí. Předseda horní komory parlamentu Přemysl Sobotka delegátům předložil Pražskou výzvu, iniciativu, která nese podtitul "Stop antisemitismu a neonacismu".

Foto: Michal Pavec

9:20 - Praha-Hlávkova kolej - Prezident Klaus měl u Hlávkovy koleje asi pětiminutový projev. Připomněl v něm hlavně 17. listopad před sedmdesáti lety s tím, že nacismus už se nikdy nevrátí. "Události, která vedla k tomu, že se stal jedním ze dvou významných 17. listopadů 20. století," zahájil svůj projev prezident Václav Klaus. "Studentský pochod, týkající se 50. výročí události první, vedl k události druhé."

Dokument:
Přečtěte si projev Václava Klause u Hlávkovy koleje

Klaus se dále věnoval především událostem z podzimu 1939. Nacismus se už podle něj nikdy nevrátí. "Bylo by ale chybou myslet si, že máme navždy vyhráno. Takové ideje se v různých podobách rodí stále. Mohou být na první pohled mírnější, méně agresivní a méně přímočaře agresivní než ideologie nacistická či komunistická, ale jejich strukturální charakteristiky jsou obdobné," varoval prezident.

9:02 - Praha-Hlávkova kolej - Ceremoniál u Hlávkovy koleje v Praze zahájil profesor ústavního práva Václav Pavlíček. Pietního aktu se účastní i prezident Václav Klaus či pražský primátor Pavel Bém. Nechybí ani odbojáři či vrcholní představitelé armády.

8:30 - Prahu i další města České republiky dnes čeká série akcí coby připomínek dění před 20 lety, kdy se v tehdejším Československu začala drolit totalita. První z akcí je už od deváté ráno pieta u Hlávkovy koleje, kde si politici i aktivisté připomenou výročí pohřbu Jana Opletala 17. listopadu 1939.

Mimochodem - pieta u Hlávkovy koleje je dnes jedinou akcí, která připomíná události roku 1939 za účasti některého z vrcholných politiků. Německé pořádkové jednotky tehdy při oslavách výročí 28. října zastřelily dělníka Václava Sedláčka a studenta medicíny Jana Opletala. Opletalův pohřeb se stal další protinacistickou demonstrací. Okupanti zareagovali zatýkáním studentů a uzavřením českých vysokých škol.

 

Právě se děje

Další zprávy